Mest klickad hos Jaktjournalen blev nyheten om en hund som dödades av en varg som sedan gick in i familjens stall. Foto: Privat och Gettyimages

Här är klickraketerna 2018

Stenkullen (JJ) 2018 blev ett nyhetsspäckat år i Jaktjournalens webbtidning. Här har vi listat de tio främsta "klickraketerna".

1) En chihuahua dödas av en varg på en gårdsplan i Hedemora – mitt på dagen. Sedan går vargen in i stallet. 2) Tobias Lindgren i Umeå får rätt mot polisen i förvaltningsrätten. Tikka T3x TAC A1 är lämlig för jakt. 3) En svårt skabbangripen varghane, den icke fertila alfahanen i Gåsmyrenreviret, avlivas i skyddsjakt i Hedemora. 4) Det börjar läcka ut uppgifter om på vilka grunder fem män i Västmanland frihetsberövats, misstänkta för illegal rovdjursjakt.