Fallet med den dömde paragraf 28-skytten i Halmstad kommer att tas upp i Hovrätten i västra Sverige.

Dömde vargskytten överklagar domen - "traumatiskt"

Den fällande paragraf-28 domen i Halmstads tingsrätt drivs vidare till hovrätten. Sven Severin och hans klient har enats om överklaga. Hela historian har varit ett trauma för den dömde vargskytten.

- 397 dagar efter att vargen sköts kom polisen hem till hans lilla by och spärrade av gatan och tog hans vapen. Barn blev vittnen till polisens ingripande och det har varit mycket snack i byn och frågor från andra föräldrar. Det har varit  uppmärksammat traumatiskt och för honom, säger advokat Sven Severin, som även berättat om detta i en tidigare artikel i Jaktjournalen.

Han beskriver mannen som sköt vargen i Halmstad annandag jul 2024 som en erfaren och hängiven jägare. En stor del av hans sociala liv har cirkulerat kring olika jaktrelaterade aktiviteter. Nu har polisen mannens vapen i beslag.

Vidare till hovrätten

Mannen sköt en av tre vargar som var på väg i riktning mot en av jaktlagets hundar. Hunden var då 225 meter bort och på väg mot skytten och vargarna.

Mannen befarade att vargarna och hunden skulle mötas och att hunden skulle attackeras.

Länsstyrelsen i Halland överlämnade ärendet till polisen och på tisdagen dömdes mannen för jaktbrott av normalgraden.

- Vi har kommit överens om att överklaga den fällande domen i tingsrätten. Därmed kommer ärendet att komma upp i hovrätten, där det inte krävs prövningstillstånd i  den här typen av mål, säger Sven Severin.

Fallet i Halmstad är det första paragraf 28-ärende i samband med jakt som prövas rättsligt i Sverige.