Jaktnyheter

Jägare hyllas som hjältar efter uppklarat inbrott

De tre jägarna såg till att polisen kunde gripa de tre misstänkta inbrottstjuvarna. Arkivbild: Gettyimages

Jägare i Svenljunga i Västra Götaland hyllas som hjältar sedan de agerat snabbt och hjälpt polisen att gripa misstänkta inbrottstjuvar på torsdagsmorgonen.

"}}

– Nu kan vi kalla oss för tjuvjägare på riktigt, säger Patrik Svensson skrattande till P4 Sjuhärad.

Det var vid niotiden på torsdagsmorgonen som jägaren Andreas Modin kom körande utmed vägen till jaktmarken. Vid en fastighet så han en bil med släpvagn som han inte kände igen. Han larmade både polisen och jaktkompisarna Patrik Svensson och Andreas Rapp.

Tillsammans hjälptes de åt att hålla koll på de misstänkta tjuvarna och blockera vägen med en bil.

Polisen ryckte ut och tre män kunde gripas i bilen där stöldgodset lastats.

Enligt lokalradion tycker Christer Fuxborg, presstalesperson vid polisen i Västra Götaland, att de inblandade jägarna är hjältar.

– Tack vare de här jägarna kom vi tjuvarna på spåren. Hade de inte varit i området hade vi förmodligen haft ett ouppklarat inbrott, säger Fuxborg till P4 Sjuhärad.

Det var planerat att de tre jägarna skulle jaga älgkalv och vildsvin. Men det blev tjuvjakt istället.