Två havsörnar som hittats döda i Kalmar län har skapat bryderi för myndigheterna. Eftersom fåglarna visade sig vara skjutna med hagel har polisen påbörjat en förundersökning gällande grovt jaktbrott.
Den första havsörnen hittades död i februari, intill en väg i Rockneby.
SVA hittade hagel
Först trodde man att den blivit påkörd. Men då örnen obducerades av Statens veterinärmedicinska anstalt – SVA – visade sig fågelkroppen innehålla hagel.
Den andra döda havsörnen påträffades i början av maj, på Törneby Sjömark i Borgholm. Även denna fågel visade sig vara skjuten med hagel.
Grovt jaktbrott
De ovanliga rovfågelfynden har nu lett till att polisen startat en utredning gällande grovt jaktbrott.
– Att fåglarna hittades just på de här platserna behöver inte betyda att de blivit skjutna just här, de kan ha levt med de här haglen i sig när de anträffades. Den här typen av jaktbrott är tämligen ovanligt, säger Robert Loeffel, presstalesperson vid Polisregion Syd till tidningen Barometern.