Bilisten släpade bort de två trafikdödade vildsvinen från vägbanan. Men när trafikeftersöksjägaren kom till platsen hade de två vildsvinen försvunnit och rapporterades som stulna.

Vem nallade de döda vildsvinen?

Gåta efter viltolycka utanför Dalskog

Vem nallade de två trafikdödade vildsvinen vid länsväg 166 utanför Dalskog på torsdagsmorgonen?

Två vildsvin dog och det blev en del plåtskador på bilen efter en viltolycka i niotiden i går morse.

Föraren polisanmälde viltolyckan och märkte ut platsen. Dessutom drog bilisten bort de den döda duon från vägbanan.

”Vildsvinen stulna”

Jourhavande trafikeftersöksjägare kallades ut till platsen av polisen. Men på plats vid tiotiden samma dag kunde jägaren bara konstatera att vildsvinen gått upp i rök.

”Vildsvinen stulna”, noterade jägaren i rapporten till polisen.

”Just nu är det en gåta”

– Om det kan vara något annat djur som släpat med sig dem, eller om de faktiskt är stulna, det är just nu en gåta. Det var onekligen en annorlunda story, säger Jens Andersson, presstalesperson på polisen i Västra Götaland, till Provinstidningen.

Runt klockan 16 på torsdagen fanns det i alla falla inga fler rapporter att de försvunna vildsvinskadavren upptäckts.