Mikael Sidér är ordförande i Jägareförbundets jaktvårdskrets i Kiruna och en av dem som kräver att Renmarkskommittén läggs ned. På tisdagskvällen möttes cirka 150 jägare och fiskare i Kiruna och diskuterade saken.

Uppror i Kiruna om jakten och fisket

Ett uppror mot Renmarkskommitténs tankar kring jakt och fiske i renskötselområdet är under uppsegling i Kiruna. "Jag måste värna ortsbefolkningen och personligen har jag varit motståndare till att den här Renmarkskommittén överhuvudtaget kom till", säger socialdemokratiske kommunalrådet i Kiruna, Mats Taaveniku till Jaktjournalen.

Renmarkskommittén har med utgångspunkt från den så kallade Girjasdomen analyserat hur rätten till jakten och fisket påverkar även andra samebyar och samhällen där de verkar.