En bild från den fyra timmar långa räddningsinsatsen.

Två masar och en hälsing räddade älg i Norrbotten - med grävmaskin

PROVLÄS TILL KLOCKAN 14.00. Det blev en tidsödande, jobbig och spektakulär räddning av älg mellan Jokkmokk och Boden natten mot onsdagen.

Kollegorna Daniel, Emil och Noel använde bland annat grävmaskin för att få upp den nödställda älgen ur ett kärr.

Daniel Nilsson är jägare från Hudiksvall och entreprenör och jobbar just nu med att montera stolpfundament för kontaktledningarna längs banvallen mellan Jokkmokk och Boden.

Ingen vet hur lång tid den nödställda älgen satt fast i geggan.

Älg i kärrhål

Vid 21-30-tiden i tisdags kväll såg han plötsligt en nödställd älgtjur från sin grävmaskin. Den hade fastnat i ett kärrhål.

- Jag ringde 112 och blev kopplad till räddningstjänsten, men de åkte inte ut. Då sa jag åt grabbarna (hedemoraborna Emil Edström och Noel Åkesson) att vi gör ett försök att rädda den, berättar Daniel.

Daniel Nilsson

Det kom att bli en cirka fyra timmar lång räddningsinsats. Man hämtade spännband och kopplade fast i två tallar och runt hornen på älgen.

- Först var vi tvungna att vända älgen i gyttjan - så att den skulle komma upp på fast mark. Sedan började vi dra upp den med hjälp av spännbanden, säger Daniel.

Drog med grävmaskin

Men de tre älgräddarna rådde inte med att spela upp älgen med bara handkraft. Till slut kopplade man ihop fyra långa spännband och Daniel satt i grävmaskinen på banvallen och drog försiktigt med grävaggregatet.

- Vi fick upp den och då var den helt utmattad och låg bara stilla. Men efter några timmar såg den mycket piggare ut.

Blött och myggigt

Älgen låg kvar, men hade tagit sig upp i knästående på frambenen när grabbarna avslutade sitt skift. De har inte varit dit sedan dess, men de tror att den reste sig och sprang därifrån.

- Jag hade bara lågskor och jag kan säga att det var blött. Och otroligt mycket mygg, sammanfattar Daniel räddningsinsatsen.

Nedan en filmsnutt från dramat: