Emil Seidemar är nöjd med sin premiär. Det är också Kjell Lennartsson och Roger Modén, som sköt varsitt smaldjur för sina hundar - Lennartssons längst upp till höger och Modéns nere till höger. Modéns hund drev också fram ett kid till en passkytt som lyckades fälla det.

Lyckad premiär i rådjursskogen

Alla tre jägare som Jaktjournalen intervjuade inför premiärdagen för rådjursjakt med löshund rapporterar lyckad premiär.

- Jag har fått skjuta ett rådjur efter skitfint drev, säger Kjell Lennartsson.

Och för Roger Modén blev det tre drev och två fällda rådjur.

1 oktober är första dagen löshundar får släppas på rådjur. Ett heligt datum för många jägare.

Emil Seidemar i Norberg i Västmanland är jättenöjd. Båda hans drevrar, sexårige Bandit och 17 månader gamla Hyttängets Bad Moon Rising, fick komma loss.

- Unghunden sökte ut omkring 500 meter och det här jag helnöjd med. Vi satsade på att driva fram honom till viltspårchampion och det blev han i våras. Han blev fyra på Viltspår-SM för drevrar och den här hösten blir det injagning.

Hare över vägen

Sexårige Bandit, Sako som han kallas, fick upp en hare och det blev ett drev där Emil också fick se haren när den hoppade över vägen nära honom.

- Sako låg cirka tre minuter efter en fälthare, konstaterar Emil Seidemar.

Hundarna tillbaka, hela och friska - en bra dag.

Från Värmland och Roger Modén kommer också rapport om jaktlig framgång på premiärdagen.

Han jagar med två petit basset griffon.

"Drev igen"

"Två fina drev på 95 och 65 minuter. Smaldjur skjutet och nu har jag släppt igen", rapporterar Roger via SMS efter lunch.

"Nu är det drev igen", skriver han minuterna senare.

Efter 70 minuter blir det på nytt avslut.

"Passkytt sköt kid. Får vara nöjd med tre fina drev", skriver Roger Modén

Kjell Lennartsson på Härkila gård i Västra Götaland är mycket glad över premiärdagen.

- Vi släppte tre drevrar och alla drev inom hörhåll och efter två timmar sköt jag ett smaldjur för Härkilas Vinnie. En fantastisk dag i skogen, säger Lennartsson.

Berätta om din jakt!

Har du lyckats i jakten och vill berätta? Ring Jaktjournalens reporter Mikael Moilanen. 070 744 18 21