Länsstyrelsen i Jämtland, där Nicklas Rumm jobbar som vilthandläggare, vill veta vad jägarkåren tycker om björnjakten.

Jägare bjuds in att tycka till om björnjakten

Björnjägare i Jämtland bjuds in till möten om björnjakten. Länsstyrelsen vill ha in synpunkter på hur jakten brukar läggas upp i länet.

- Det är många åsikter om jakten, många intressen och jaktmetoder som ska samsas och samtidigt går jakten snabbt. Nu ordnar vi tre träffar där jägare får säga hur de tycker att jakten ska gå till i framtiden, berättar Nicklas Rumm, vilthandläggare vid länsstyrelsen i Jämtland.

Stort intresse ifjol

Man höll en träff i fjol i Storåbränna och intresset var stort. Nu kör man tre träffar 11-13 maj i Strömsund, Hammarstrand och Sveg.

- Det blir med företrädare för Jägareförbundet och polisen och det kommer att finnas möjlighet att ställa frågor om det är något man undrar över, säger Nicklas Rumm.

Naturvårdsverkets tjänstemän jobbar just nu med en beskattningsmodell, som de fått från björnforskare. Länsstyrelserna väntar in Naturvårdsverkets jobb innan det i slutet av juni är dags att meddela hösten kvot i jakten.

Samtidigt ska spillningsinventeringen från förra året sammanställas och utvärderas.

70 procent honor

Det finns en del att fundera på kring björnarna i Jämtland.

- Vid inventeringen för fem år sedan visade det sig att vi hade nästan 70 procent honor i stammen. Samtidigt ser vi att vikterna på hanbjörnarna minskar. Förr låg de på 150-160 kilo - nu är de nere i under 100 kilo, säger Nicklas Rumm.

En konsekvens av lägre vikter på hanarna kan bli att de största och mest produktiva honorna inte går i brunst.

Kanske har jägarna som dyker upp på länsstyrelsens tre träffar om björnjakten förslag på begränsningar eller utökningar i jakten - eller vill att länet delas upp i andra jaktområden än dem som länsstyrelsen beslutat om tidigare.

- Alla får säga vad de tycker, säger Nicklas Rumm.