Polisen påminner om vad jägarna måste tänka på i licensjakten på lodjur.

Inför lodjursjakten: Polisen påminner

Polismyndighetens personal går ut offentlgt och pekar på viktiga lagar och regler som lodjursjägarna måste förhålla sig till.

Söndagen den 1 mars startar lodjursjakten och 153 lodjur får fällas. Polisen skriver på sin webbsida och påminner jägarna om regelverket som omfattar jakten.

Det handlar exempelvis om att den som deltar i lodjursjakten måste vara registrerad hos i Jägarregistret hos Naturvårdsverket.

Polisen framhåller också att jägarna ska vara försiktiga med hur de kombinerar användningen av åtelkameror och motorfordon i jakten.

Hundar och vapen

Licenserna, regler för hundanvändning och transport av vapen är andra punkter som polisen vill att jägarna tänker på.

– Det här är en del av vårt vanliga lokalpolisarbete på samma sätt som vi har arbetat kring älgjakten under många år. Vi vill upprätta en bra kontakt med alla inblandade och arbeta förebyggande tillsammans med jägare och myndigheter för att skapa en positiv anda kring jaktlagens efterlevnad, säger Joakim Eriksson, som är regional samordnare för jakt och vilt i region Bergslagen, på Polismyndighetens webbsida.