Älg ska kunna jagas i februari som smyg- och vakjakt. För att freda tallar föreslås även att älgkalvar får skyddsjagas utan hund från 1 mars till 15 april. Kid och get ska kunna jagas hela februari om det handlar om rådjursjakt utan hund.

Förslag på nya jakttider

Jakt på älg och rådjur även i februari

Nu har Naturvårdsverket gått ut med förslaget om nya jakttider. Bland annat föreslås att det ska gå och jaga både älg och rådjur till februari om det sker utan hund.

Naturvårdsverket motiverar förlängningen av jakttiden en månad med att det ska göra det lättare för jaktlagen att nå avskjutningsmålen. En annan aspekt av den föreslagna förändringen är att det ger minskat behov av skyddsjakt i februari när älgar härjar i känslig tallungskog.

Endast vak- och smygjakt på älg

Men älgjakt i februari är inget för lösa älghundar med tanke på snöläget, särskilt i norra Sverige. I februari är det endast smyg- och vakjakt på älg, enligt Naturvårdsverkets förslag.

En nyhet för älgjägare är dessutom utökade möjligheter att ha skyddsjakt på älgkalvar för smyg- och vakjägare. Från 1 mars till 15 april gäller möjligheten till skyddsjakt om älgkalvar orsakar stamskador på tallar.

Rådjursjakt hela februari på get och kid

Den för en del kontroversiella vårjakten på bock blir kvar i hela landet om Naturvårdsverket får bestämma.

När det gäller rådjur vill myndigheten utöka jakten ännu mer. Kid och get ska kunna jagas hela februari om det handlar om vak- eller smygjakt.

Betesskador och viltolyckor i trafiken

Viltolyckor i trafiken med rådjur är ett skäl, förutom betesskador på grödor och skog.

”Rådjuren är den viltart som är överrepresenterad vid olyckor mellan vilt och trafik, och trenden är ökande. Viltolyckor med vilt inblandat medför stora kostnader för samhället”, motiverar Naturvårdsverket.

Utökade jaktmöjligheter på hjortkalvar

Det föreslås även utökad hjortjakt för att stävja betesskador. Redan sedan tidigare är det möjligt att fälla både kron- och dovkalvar från 1 juli till 15 april för att förebygga skador på oskördade grödor.

Nu föreslår Naturvårdsverket att det även ska bli möjligt att under den här perioden fälla kalvar som kan orsaka skador vid betesmarker och där det finns ensilage. Motivet är att på en punkt till gå djurhållare och jordbrukare till mötes med att stävja skador av hjortdjur.

Älghundar får jaga kronvilt i september

När det gäller hundsläpp föreslås flera ändringar.

Där det är septemberjakt på älg ska även kronkalvar och kronhindar få skjutas för älghundar i september. Bland annat risken för varma jaktdagar i september gör att det inte får bli för långa kut med älghundar som driver kronvilt, påpekar Naturvårdsverket.

Även den här utökningen är ett sätt att göra skogsbrukarna gladare om det blir mindre betesskador.

Kronviltsjakt under älgjakten

”Kronhjort upplevs som svårjagad i norra Sverige och hundar kan effektivisera jakten där så behövs vilket i sin tur kan medföra minskade betesskador i skog. Tanken är att jägare under septemberjakten på älg ska kunna skjuta kronhjortar för älghundar som tillfälligtvis förföljer kronhjort”, kommenterar Naturvårdsverket om ändringen.

Varmare klimat är en av orsakerna till bantad jakttid för vildsvinshundar.

Släpp av grishundar från 21 augusti

”Ett varmare klimat med högre temperaturer i början av augusti kan påverka både hundar och vildsvin på ett negativt sätt”, kommenterar Naturvårdsverket.

Nu går det att släppa vildsvinshundar från 1 augusti till sista januari. Förslaget är att senarelägga hundpremiären för grishundar till 21 augusti. Då blir det samma startdatum för jaktträning på älg och grävlingjakt med hund.

”Små vildsvin som far illa av skarpa hundar”

”Den 1 augusti kan det finnas små vildsvin som far illa av jakt med skarpa vildsvinshundar. Det finns också risker för störning av annat vilt vid denna tid”, skriver Naturvårdsverket bland annat i motiveringen för inskränkningen.

Södra Sverige har kvar jakt på fälthare från 1 september till sista februari. Men i Norrlandslänen ska jakten på ”tyskharar” få börja redan den 21 augusti, föreslår myndigheten.

Ska gynna skogsharar i Norrland

Det främsta skälet är att hindra att de från början inhemska skogshararna blir ännu mer utkonkurrerade av fälthararna i norra Sverige .

När det gäller fåglar väntar en rad ändringar om Naturvårdsverket får bestämma.

Slopad jakt på tre fågelarter

Det blir slopad allmän jakt på tre fågelarter. Jakten på kricka bör slopas för att populationen minskat med 35 procent under nästan två decennier. Samma sak gäller bläsand som tappat 40 procent under samma tid. Minskad population gör även att jakten på gråtrut stoppas.

Däremot får björktrast comeback som lovlig för jakt. Det blir i så fall under tiden 1 augusti till den 10 mars.

Därför blir det lappkast om björktrast

”Vid förra beslutet om ändring av jakttiden togs den allmänna jakten på björktrast bort. Naturvårdsverkets samlade bedömning är dock att det inte finns några juridiska eller biologiska skäl för att inte ha allmän jakttid på arten, varför förslag lämnas att jakten återinförs”, skriver Naturvårdsverket om lappkastet.

Allmänna jakten på kråkfåglar slopas i juli och april. Kaj- och kråkjakten blir i så fall under perioden 1 augusti till 20 februari i hela Sverige. Jakttiden på skator blir i sin tur från 11 augusti till 10 januari.

Ska passa häckningstiderna

”Jakttiden justeras för att inte längre överlappa arternas respektive häcknings- och uppfödningsperioder eller flyttider för återvändande till häckningsplatserna”, kommenterar Naturvårdsverket om kråkfåglarna.

Jämtland tillhör de län som kan få förlängd jakttid på både dal- och fjällripa. För att få enhetlig jakttid i alla områden för ripor är det rippremiär 25 augusti och ripjakten ska gälla till 15 mars.

Ripjakten kan avlysas av länsstyrelserna

Länsstyrelsen har möjlighet att avlysa områden på statens mark med hänsyn till renskötseln, konstateras det i förslaget om ripjaktstiden.

”Naturvårdsverket anser mot denna bakgrund att det inte finns skäl att skjuta fram jaktstarten generellt eftersom renskötselns behov kan tillgodoses regionalt/lokalt där behov finns.”

Enhetlig jakttid på gräsand

Gräsänder ska få jagas från 21 augusti till 31 januari i hela Sverige med undantag för Norrbottens gränsälvsområde. Där är andpremiären klockan 11 från den 20 augusti. 30 november är sista jaktdagen för säsongen i det området.

Det ska bli allmän jakt på knipa och storskrake i hela Sverige 21 augusti till 20 februari. Även för dessa fågelarter blir det dock andra jakttider i gränsälvsområdet i Norrbotten. Där är det 20 augusti klockan 11 till sista januari.

Jakttiderna ses över vart sjätte år

Vart sjätte år ska jakttiderna ses över av Naturvårdsverket och vid behov ska det föreslås ändringar till regeringen.

Remisstiden innebär att svar om förslaget ska vara inne till Naturvårdsverket senast den 16 februari nästa år.

När Naturvårdsverket vägt in alla synpunkter får regeringen ta ställning till det slutgiltiga förslaget, som sedan ska beredas inför ett regeringsbeslut om en ny förordning.

Här finns mer information om Naturvårdsverkets förslag och länkar till de olika dokumenten