
Ett lamm dödades i helgen av varg, konstaterar länsstyrelsen i Hallands län. Foto: Gettyimages
Får vargdödat i Halland
I helgen attackerades och dödades ett får i Tvååker sydost om Varberg. Nu konstaterar länsstyrelsens besiktningspersonal att det var varg som dödade djuret.
Det är tidningen Norra Halland som rapporterar om vargangreppet som upptäcktes i helgen i Tvååker utanför Varberg. På söndagen besiktade länsstyrelsen ett lamm som hittats dött. Skadorna var orsakade av varg och därför har ett meddelande gått ut till tamdjursägare i området.
– Det är ovanligt här och vi är angelägna om att man informerar oss om man observerar en varg, säger Martin Broberg, naturvårdshandläggare på länsstyrelsen till tidningen Norra Halland.
Några vargobservationer i samband med attacken har inte gjorts, vare sig före eller efter.
– De traskar på. De kan gå flera mil varje dag. Och den här vargen kan vara väldigt långt från Halland nu. Angrepp på tamdjur är ett undantag. Jag tror att vargarna blir störda av den mänskliga aktiviteten här, Martin Broberg vidare till Norra Halland.
FLER ARTIKLAR PÅ SAMMA ÄMNE
SENASTE NYTT
VAPENTEST
RECEPT
FLER NYHETER
MEST DELADE ARTIKLAR
Webbradio: Renskötare som känner sig blåst möter chef på "Verket"

Sveaskog vill ha färre älgskötselområden i Örebro län

Film: Utter på kroken chockade gäddfiskare

Så blir du en duktig rävjägare!

Första tre kullarna efter utvandrade Tivedenvargar hittade

Ledamot i Svenska Dreverklubbens styrelse tvingas ta time out
