När det
kommer till julklappar är jag måhända partisk - men en prenumeration på en
jakttidning är en present som räcker ett helt år. För generationer födda efter
80-talet är tidningsläsandet lågt, samtidigt som det är ständiga diskussioner
om skärmtid och falska fakta och nyheter i sociala medier. Här kan vi hjälpa
den yngre generationen på traven - koppla av med en tidning istället.
Annons
Vardagsfrid
Själv gav
jag en kompis son en prenumeration på en traktortidning, på den tiden han hade
svårt att läsa och skriva. För när det kom till hans specialintresse (alltså
traktorer), rådde det ingen brist på motivation. Varje nummer lästes från pärm
till pärm.
Mitt andra julklappstips gäller dig som delar vapenskåp med din
sambo, köp ett eget. Inte billigaste presenten, men det gör under för vardagsfriden!
Så tycker jaktpanelen:
Nicklas Syrén, 39, Hällefors:
Vad ska man ge en jägare i julklapp?
– Ge passkyttarna en prenumeration på en jaktapp så de kan följa hunden under jakt, det blir roligare så.
– Jag personligen är inte för så mycket för grejer men skulle behöva några slaktknivar. Presentkort på en jaktbutik är ju alltid bra, då kan man köpa det man behöver, oavsett om det är ammunition eller något till hunden.
– Eller så ger du jägaren flera burkar med Bullens pilsnerkorv eller Soldatens ärtsoppa, så har man mat till jaktdagarna. Fast jag tycker man äter när man jagat klart och inte håller på med fika och sånt under pågående jakt!
– Min jakttokiga son har nog fler saker än jag, allt från knivar till jaktställ, koppel och radio. Men han önskar sig tv-spel med jakttema till sin spelkonsoll. Sedan är ju fritidsbyxor alltid en bra sak att ge till ungar.
– Jag kom på en sak nu. Powerbanks, det behöver man alltid fler av och en USB-laddningsstation så bara ett eluttag behövs för att ladda flera enheter samtidigt!
Cecilia von Braun, 64, Eriksmåla
Vad ska man ge en jägare i julklapp?
– En vargfri jaktmark. Vargarna här i Kostareviret har bytt postadress och det är den bästa julklappen jag kan få. Men det är givetvis synd om dem som nu har fått vargarna hos sig.
– Jag är inte så mycket för prylar så jag tänker ledig från jobbet och fint väder, men det är svårt att slå in. Ska man köpa något är ju ammunition bra, det går alltid åt. Har man inte licens för att köpa det, så funkar kaffe. Men köp för fan inte en ny termos, det finns väl inte en jägare som inte redan har en uppsjö av det.
– Jag brukar titta på min mans underställ och se om han behöver ett nytt eller inte.
Josefine Jerlström, 35, Knivsta
Vad ska man ge en jägare i julklapp?
– Helt ärligt, det är sjukt lätt att köpa julklappar till jägare! Oavsett om du köper ett par ullstrumpor, en termos eller ett hundkoppel vet du att det kommer uppskattas och dessutom komma till användning. Jag är nog lite tråkig för jag önskar mig samma sak varje år - underställ! Jag lever mer eller mindre i underställ från september till april, så det går åt.
– Knivar… Kan man inte ha för många av heller har jag hört. Ett år fick jag en kartong med handvärmare, har fortfarande kvar av dem.
– Enligt mig så är årets julklapp till en jägare en kurs i vildsvinshygien för att få sälja vildsvinskött till konsument! Det leder till att fler får ta del av de goda från skogen men också till att fler jägare friskar upp kunskaperna i slakthygien!
Isak Wik Iveta, 21, Hedemora
Vad ska man ge en jägare i julklapp?
– En avståndsmätare borde alla jägare ha. Jag vill inte dra alla över en kam men jag skulle säga att 80 procent har ganska svårt med avståndsbedömningen när det blir långa håll på öppna hyggen och sånt. Bäst är ju att man kollar in avståndet till en stubbe eller ett träd, så man vet vilka avstånd man ska hålla sig inom.
– Andra grejen är en prenumeration på Jaktjournalen, så klart! Då får man tillgång till alla aktuella jaktnyheter och reportage och grejer.
– Tredje saken, en värmeväst! Har du jägare som sitter och gnäller att det är kallt på passet, då behövs en värmeväst. Det är det bästa jag köpt till min sambo som alltid fryser. Det och värmestrumpor.