Totalt 18 personer står åtalade i en stor brottshärva i Finland. Fyra av dem för olaglig björnjakt.

Åtal för grova jaktbrott i stort brottsmål i Finland 

En omfattande jaktbrottshärva utreds i norra Finland. En av de misstänkta är finska sametingets förste vice ordförande. Misstankarna gäller bland annat olaglig björnjakt.

Den omfattande brottsutredningen har kopplingar till renskötseln i norra Finland och totalt har 18 personer åtalats för en mängd olika brott, skriver finska Yle.

Olaglig björnjakt

Fyra av personerna står åtalade för grovt jaktbrott, bland dem finska sametingets vice ordförande. Misstankarna ska enligt Yle gälla olaglig björnjakt.

Nästa vecka ska sametingets styrelse avgöra hur vida åtalet påverkar hans möjligheter att ha kvar sitt förtroendeuppdrag.

– I nuläget har vi inte tillräckligt med information för att göra den bedömningen. Vi måste också höra den första viceordföranden innan vi kan ta ställning till frågan, säger sametingets ordförande Pirita Näkkäläjärvi till Yle.

Dödat kungsörn

Också en tidigare företrädare för Skoltsamerna, en ledamot av sametinget och tre renägare finns bland de åtalade i härvan.

Bland åtalspunkterna finns grov penningtvätt, grovt bedrägeri, bedrägeri, skattebrott, jaktbrott och miljöbrott, uppgel Yle.

Miljöbrottet ska handla om att en fridlyst kungsörn har dödats. Bedrägerierna ska bland annat gälla ersättningar för rovdjursskador.