Uppdaterad: Varg skjuten i Sotenäs vid attack mot får
Kan vara den varg som dödade får i maj
En varg sköts på onsdagsmorgonen i Sotenäs kommun i Västra Götaland. Den fälldes i samband med en attack mot tamdjur och kan vara en varg som dödade får i området i maj.
Göteborgs-Posten rapporterar att polisen upprättat en anmälan om misstänkt jaktbrott. Vargen sköts vid sextiden på onsdagsmorgonen. Den ska ha fällts i samband med attack på tamdjur.
Flera polispatruller skickades till platsen.
– Länsstyrelsen utreder det här, och så för de en dialog med oss om det har begåtts ett brott. Så därför har vi upprättat en anmälan som går parallellt med utredningen, säger Christian Brattgård, presstalesperson på polisen i region Väst, till GP.
Nelly Grönberg säger till P4 Väst att skytten agerat helt i enlighet med paragraf 28, som ger människor rätt att försvara tamdjur vid exempelvis vargattacker.
Ett skott, 60 meter
Den skjutna vargen är en ung hane och har den vita svanstipp, som noterades på den varg som filmades i Smögen.
- Mycket tyder på att det är den individen, som rört sig i området, men säkra kan vi inte vara innan vi får DNA-analyserna, säger Nelly Grönberg till P4 Väst.
Hon berättar för Jaktjournalen att det var får som vargen attackerade.
Mannen som sköt avlossade varningsskott och sedan verkanseld med ett kulvapen.
- Avståndet var cirka 60 meter och han sköt bara ett skott mot vargen, säger Grönberg.
Hur kom det sig att polisen blev inblandad?
- Skytten kände sig osäker på vem han skulle kontakta. Då ringde han polisen som åkte ut. Vi har diskuterat det här myndigheterna emellan och landat i att det är länsstyrelsens ärende, svarar Nelly Grönberg.
Två tidigare attacker
Jaktjournalen har i flera artiklar rapporterat om en varg som filmades på en brygga i Smögen och sedan attackerade två fårbesättningar i Sotenäs.
Så sent som på tisdagen berättade Nelly Grönberg på länsstyrelsen att det fanns uppgifter om att vargen var kvar i Sotenäs.
Hon funderade på om den livnärde sig på vilda mufflonfår.