Det blir ingen skyddsjakt på varg i Kymmen-reviret som delas mellan Sverige och Norge

Två vargattacker mot hundar - nej till skyddsjakt

Länsstyrelsens tjänstemän i Värmland säger nej till skyddsjakt på varg. Ansökningen kom in till myndigheten med anledning av två attacker mot jakthundar.

Värmlands Folkblad rapporterar om ärendet som nu blir rättsfall. Den som sökte skyddsjakten har överklagat länsstyrelsens nej till förvaltningsrätten.

I början av november dödades en hund av vargar i Gräsmark. Platsen ligger inom reviret Kymmen som delas mellan Sverige och Norge.

Den 18 december attackerades en annan hund av varg i Trösberget i Kongsvingers kommun i Norge.

Sökte skyddsjakt

En värmlänning skickade då in ansökan om skyddsjakt på samtliga vargar i Kymmen. Det tros finnas sju vargar där och den sökande anser att Naturvårdsverkets riktlinjer om två attacker inom ett år är uppfyllt.

Men länsstyrelsens tjänstemän i Värmand säger nej till skyddsjakten och hänvisar tilll att attacken i Norge inträffade ungefär en mil utanför det som betraktats som Kymmen-reviret.

Länsstyrelsens tjänstemän är dock öppna för att det trots allt kan vara Kymmen-vargar som utökat sitt revir och attackerat hunden i Norge. Men från de norska myndigheterna kommer uppgifter om att det ska finnas två andra vargar som uppehåller sig i området.

En av de nya vargarna ska vara en avkomma från Kymmen-reviret.

"Om ny dokumentation framkommer gällande provtagning vid angreppet i Norge kan Länsstyrelsen komma att göra en ny bedömning”, skriver länsstyrelsen i sitt beslut.

Den person som nekas skyddsjakt har nu överklagat ärendet till förvaltningsrätten.