Länsstyrelsens karta över jaktområdet. Lilla kartbilden visar var i landet jaktområdet ligger. En varg som ger sig på jakthundar får skjutas.

Efter tre attacker mot stövare - nu får revirvarg fällas

Länsstyrelsen: "För att förhindra allvarlig skada på hund"

En harhund dödades, två rävhundar skadades allvarligt. Nu har länsstyrelsen i Gävleborg beslutat att en revirmarkerande varghane får skjutas.

Det handlar om tre stövares, som attackerats av i ett område 3,5-4 mil nordväst om Ljusdal i Gävleborg. I den första attacken den 10 november blev en finnstövare ihjälbiten under jakt i Hosberget i Ljusdal.

- I de två senaste angreppen, den 11 och 15 januari, överlevde hundarna. Men en av dem blev allvarligt skadad. Det är en finnstövare och en blandstövare som skadats, berättar Hans Nordin, besiktningsman på länsstyrelsen i Gävleborg.

Jaktjournalen har talat med en av de tre drabbade hundägarna, som ägde en stövare som var champion men bara blev sex år gammal.

- Han gick på slag och var omkring 600 meter ifrån mig. Plötsligt blev det bara stopp i slagarbetet och jag hittade honom död, berättar stövarägaren.

Kulturarv

I skyddsjaktsansökningen till länsstyrelsen trycker den sökande på att löshundsjakten är ett kulturarv som riskerar att stoppas om det inte blir klartecken till skyddsjakt.

I området fanns tidigare reviret Prästskogen. Men länsstyrelsen har inte haft någon kontakt med de vargarna sedan förra vintern.

- Det dök upp en ny hanvarg född i Gimmenreviret i Dalarna. Han revirmarkerar och går i ett område nära en bror till honom, berättar Hans Nordin.

Man misstänker att samma varg orsakat skador på ren i Jämtlands län.

Gemensamt för de tre attackerna mot stövarna har varit att de inträffat inom det område där hanvargen från Gimmen revirmarkerar.

Jaktjournalen har talat med jägare i området, som berättar att det kommit cirka en decimeter snö den senaste tiden. Just nu är det uppehåll i snöandet.

- Jakten får påbörjas idag, men jag tror inte att jägarna hinner få till det så snabbt. Det är nog folk ute och letar spår, men sedan ska vargen ringas och kanske gärna vara kvar i ringen över en natt, säger Hans Nordin.

"Förhindra allvarlig skada"

Länsstyrelsen i Gävleborg skriver i skyddsjaktbeslutet, att jakten får pågå till den 13 februari och att motordrivet fordon får användas för att få tag i vargen. Max tre hundar får användas samtidigt.

"Den 15 januari 2025 angreps en hund under jakt i Skarpen, Ljusdals kommun. Länsstyrelsen har besiktat den skadade hunden och bedömer att angreppet orsakats av varg. Den 11 januari 2025 angreps en hund under jakt i Strandberget, Ljusdals kommun. Länsstyrelsen har besiktat den skadade hunden och bedömer att angreppet orsakats av varg. Den 10 november 2024 angreps en hund under jakt i Hosberget, Ljusdals kommun. Länsstyrelsen har besiktat den dödade hunden och bedömer att angreppet orsakats av varg", skriver länsstyrelsen.

Länsstyrelsen förklarar att vargen får skjutas för att förhindra allvarlig skada på hund.

"I bedömningen om skyddsjakt i detta fall är en effektiv åtgärd för att förhindra allvarlig skada på hund utgår länsstyrelsen bland annat från Naturvårdsverkets riktlinjer för beslut om skyddsjakt på stora rovdjur."