
Polisen tror att en mellanhand förmedlat pengar till två provledare i övre Norrland. Arkivbild: Gettyimages
Fler inblandade i muthärvan kring jägarexamen
De elithockeyspelare som dömts för att han mutat provledare för jägarexamen är långt ifrån de enda inblandade i muthärvan. Misstänkta provledare, en förmedlare och personer som betalat för falska provintyg är spridda över landet.
Jaktjournalen berättade i tisdags om två framstående hockeyspelare som dömts för att ha mutat en provledare för jägarexamen.
Arbetarbladet har grävt vidare i historien och rapporterar om ärendet i sin pappersupplaga. Tidningens reporter har funnit att polisens arbete med muthärvan resulterat i ett 15-tal brottmål på tingsrätter runt om i landet. Det är människor som åtalats för att ha gett muta.
Utredningsarbetet tog fart efter ett tips till polisen i Gävle. Med hjälp av exempelvis kontoutdrag kunde polisen se att personer, som påstods ha avlagt jägarexamen i en norrländsk kommun, inte hade befunnit sig där då provet genomfördes.
Arbetarbladet skriver att två personer i övre Norrland misstänks ha skrivit ut falska provintyg för jägarexamen. De ska nu ha fråntagits sina förordnanden som provledare.
FLER ARTIKLAR PÅ SAMMA ÄMNE
SENASTE NYTT
VAPENTEST
MEST DELADE ARTIKLAR
Viltforskare: Visst dödar vildsvin får

Stövar-SM för hare 2020 ställs in

Fredrik sköt drömtjur

RECEPT
FLER NYHETER
Missa inga nyheter!
Prenumerera på vårt nyhetsbrevMEST LÄSTA ARTIKLAR
Fel varg skjuten i skyddsjakt i Färila

Rävjägare sköt hund och skadade hundägare - nu åtalas han

Anklagade granne för illegal vargjakt - nu riskerar de själva straff

Länsstyrelsen överväger fortsatt jakt på närgången vargtik

Här knallar vargen omkring inne på campingen mitt på dagen

Antalet björnar fällda i skyddsjakt minskar i norr
