Vi har lyssnat runt och försöker bilda oss en uppfattning om hur det går med björnstammens spridning söderut.

Så sprider sig björnarna - inte - söderut i Sverige

Det kommer att ta väldigt lång tid innan det blir licensjakt på björn i något nytt, sydligare län. Spridningen av honor som får ungar är närmast obefintlig.

- I Stockholms län kanske järven hinner före björnen, säger Mikael Fransson, rovdjurshandläggare i Stockholm.

Det är från Värmland, Dalarna, Gävleborg och norrut det bedrivs licensjakt på björn.

Men i exempelvis Värmland finns den sydligaste björnhonan med ungar väldigt långt norrut i länet.

- Vår sydligaste hona med ungar finns i trakterna norr om Sysslebäck i Torsby kommun, berättar David Höök, rovdjurshandläggare i Värmland.

"Händer ingenting"

I Dalarna är den sydligaste kända björnföryngringen i trakterna norr om Nyhammar.

- För två år sedan gick vi bild på en hona med ungar, men sedan dess har det inte kommit in några bilder. I en del fall visar det sig vara vildsvin som folk sett - annars är det hanar som kommer vandrande. Man blir rådlös över att spridningen går så sakta, det händer ingenting, säger Fredrik Perols, besiktningsman och rovdjurspårare på länsstyrelsen i Dalarna.

Björnforskaren Jonas Kindberg berättar att en genomsnittlig björnhona förflyttar sig 20-30 kilometer under sin livstid. Det är uppgifter som kom fram i en äldre studie.

- Låt oss säga att en björns livstid är cirka tio år. Skjuts björnarna i de sydligaste delarna av björnjaktslänen, så förstår man att spridningen går långsamt, säger Jonas Kindberg.

"Aldrig några bildbevis"

I Örebro län har det aldrig dokumenterats någon björnföryngring, som besiktningsman och rovdjursspårare David Ahlqvist känner till.

Hans far, Per Ahlqvist, är pensionär nu men jobbade många år med rovdjur i Örebro län.

- Vi har aldrig någonsin haft en föryngring. Jag har följt upp varje rapport om björnhonor med ungar och försökt dokumentera. Men jag har aldrig fått några bildbevis på mer än ensamma björnar, säger Per Ahlqvist.

Daniel Mallwitz, rovdjurshandläggare i Västmanland, har samma besked. Länet har noll föryngringar av björn.

En känd björn

Och från Uppsala län är svaret det samma.

- Vi får bilder på ensamma björnar med jämna mellanrum. De kommer företrädelsevis från länsgränsen mot Stockholm, alltså i den östra delen av Uppsala län. När vi kan få en föryngring står skrivet i stjärnorna, säger Anders Johannesson, rovdjurshandläggare i Uppsala.

Mikael Fransson, rovdjurshandläggare på länsstyrelsen i Stockholm, säger att det finns en björn i länet som han känner till.

- Det är sannolikt en hane som uppehållit sig runt Edsbro i Norrtälje kommun i flera år. Den knallar omkring mellan vildsvinsåtlarna. Det talas om honor med ungar också, men vi har aldrig fått några bildbevis för det, säger Mikael Fransson.

Hinner järven före?

När tror du att björnhona med ungar bli verklighet i Stockholms län?

- Jag har 15 år kvar till pension och vi får se om jag får uppleva någon föryngring. Det kanske blir järven som hinner före, säger Mikael Fransson.

Det är från Gävleborg och Dalarna björnhonorna måste sprida sig. Men de senaste åren har stammen där sänkts medvetet.

- I spillningsinventeringen 2022 visade det sig att vi hade mycket mer björn än vi ska ha. Antalet uppskattades till 589 björnar och vårt mål är 300. Därför har stammen minskats, säger Simon Viklund, rovdjurshandläggare i Gävleborgs län.

Gunnar Glöersen är rovdjursansvarig tjänsteman på Jägareförbundet och har varit med i branschen många år. Han tror inte att det kommer att bli någon licensjakt i något sydligare län inom överskådlig tid.

- I så fall krävs det politiska beslut om att björnstammen ska spridas, säger han.