Regeringen vill minska vargstammen. Nu presenterar Naturvårdsverkets tjänstemän hur det ska gå till.

Ny plan för vargarna har kommit

Nu presenterar Naturvårdsverkets tjänstemän en ny förvaltningsplan för varg. Den ska ge svar på vad som krävs av i varförvaltnigen för att stammen ska kunna minska så som regeringen vill.

Det är regeringen som gett Naturvårdsverket i uppdrag att ta fram den nya planen, som ska användas som utgångspunkt när vargstammen succesivt minskas i kommande vintrars jakter.

Naturvårdsverket räknar upp följande punkter:

"Utökad övervakning av vargstammen

Mer DNA-insamling och uppföljning året runt ska ge bättre kunskap om populationens storlek, sammansättning och genetik.

Mer individbaserad förvaltning

Enskilda vargars genetiska betydelse ska få större betydelse i besluten. Vissa individer kan behöva skyddas särskilt.

Stärkt arbete mot illegal jakt

Illegal jakt är den största enskilda orsaken till dödlighet hos varg. Planen betonar ökad tillsyn och behovet av samverkan mellan myndigheter.

Möjlighet att flytta varg

Om invandringen av nya vargar inte räcker kan flytt användas för att stärka genetiken. En sådan åtgärd bedöms tidigast bli aktuell vintern 2027–2028, och kommer att omhändertas genom särskild vägledning.

Tydligare uppföljning

Åtgärderna behöver följas upp årligen, både biologiskt och ekonomiskt, för att visa vilka effekter de får."

Här kan du läsa om den nya vargplanen.