
Svenska Rovdjursföreningen underkänner argumenten för skyddsjakt i Ovanåker. Foto: Gettyimages
Inget skäl att skjuta varg som går upp på altan, tycker Rovdjursföreningen
Svenska Rovdjursföreningen överklagar skyddsjakten på en närgången varg i Ovanåkers kommun. Föreningen underkänner argumenten från kommunen och de övriga som sökt skyddsjakt.
Totalt har fem ansökningar om skyddsjakt kommit in från Ovanåker under februari månad. Bland de sökande finns Ovanåkers kommun, som också beviljats skyddsjakt, vilket Jaktjournalen berättat om här.
Bakom ansökningarna finns en lång rad rapporter om närgångna vargar. Men Svenska Rovdjursföreningen underkänner argumenten.
”Vi kan konstatera att det är ganska harmlösa observationer på långa avstånd och spår efter varg. Att en varg vid något tillfälle varit uppe på en altan är väl det som sticker ut mest, men långt ifrån skäl att skjuta den”, skriver Svenska Rovdjursföreningen på sin facebooksida.
FLER ARTIKLAR PÅ SAMMA ÄMNE
SENASTE NYTT
VAPENTEST
MEST DELADE ARTIKLAR
Krönika: "Var ska övergreppen ske?"

Stövar-SM för hare 2020 ställs in

Fredrik sköt drömtjur
