Många skjutbanor i norrlandslänen får inte användas, trots att de behövs för övningsskytte inför älgjakten. Foto: Gettyimages och privat, montage

Skjutträning stoppad på uppemot 50 skjutbanor i Norrland – ”det är kaos”

Nyordningen med att polisen nu ska besikta skjutbanor har lett till att många skjutbanor inte får användas. Framförallt skjutbanor i Norrland är drabbade och älgbanor har stoppats från användning. – Det är allmänt kaos, säger ordföranden vid Baggböle jaktskyttebana i Umeå. Och skjutbaneansvarige vid Jägareförbundet håller med.

– Vi har begärt dispens, men det kan de enskilda polismyndigheterna i landet inte besluta om. Därför har vi tillskrivit högsta polisledningen i Stockholm, säger Lars Björk, som är ansvarig för Jägareförbundets jaktskyttebanor. Han bedömer att uppemot 50 banor kan vara drabbade i Jämtland, Västernorrland och länen norröver. Det som skapat situationen är att polismyndigheterna nu ska besikta banorna.