ANNONS
MEST LÄSTA
MER INOM KATEGORIN JAKTNYHETER
Annons
Stockholm (JJ) Naturvårdsverket har skickat ut sitt förslag på förvaltning av varg på remissrunda. Naturvårdsverket öppnar upp för licensjakt i områden med täta populationer.
I sitt förslag till förvaltning skriver Naturvårdsverket att licensjakt kan bli aktuell även om inte gynnsam bevarandestatus uppnått, förutsatt att arbetet med genetisk förstärkning av stammen har gjorts i tillräckligt stor omfattning. Detta kan öppna upp för licensjakt på varg i områden med täta inavlade populationer som Värmland och Dalarna redan i vinter. Här handlar det om att reglera den inavlade populationen för att ge plats åt nya vargar med bättre genetiska förutsättningar. Naturvårdsverket skriver: ”
Naturvårdsverket avser att undersöka det bevarandebiologiska behovet och de juridiska förutsättningarna för att underlätta den genetiska förstärkningen genom selektiv, riktad och populationsreglerande jakt. En sådan jakt skulle därmed kunna utgöra en komponent i den genetiska förstärkningen för att åtgärderna ska få en snabbare effekt i populationen. Undersökningen ska omfatta såväl förutsättningarna för att utifrån genetisk status rikta jakten mot särskilda revir, som att reglera stammens storlek för att öka den genetiska förstärkningens effekt. Licensjakten kommer enbart ske under strängt kontrollerade former, på sådant sätt och i sådan omfattning att den inte påverkar förutsättningarna för vargstammen att nå en gynnsam bevarandestatus.Loading ..