Jägareförbundet Halland reagerar på hur länsstyrelsens tjänstemän agerat i fallet med två skjutna vargar i Halland.

Skarp kritik mot länsstyrelsen i P28-fallet i Halland

Jägareförbundet Halland riktar skarp kritik mot länsstyrelsens agerande i fallet där en jägare fälldes för jaktbrott när han skyddade en jakthund.

Det är inte polisanmälningen som Jägareförbundet Halland är missnöjd med. Istället riktar förbundets länsavdelning in sig på hur länsstyrelsetjänstemän agerade i samband med händelsen.

Detta har hänt

Två passkyttar fällde med fem minuters mellanrum varsin varg som de ansåg hotade jakthundar vid en vildsvinsjakt i Simlångsdagen i Halmstad annandag jul 2024.

Länsstyrelsen överlämnade ärendet till polisen och en mer än ett år lång polisutredning inleddes.

I det ena fallet lades polisutredningen ned. I det andra fallet har jägaren dömts för jaktbrott av normalgraden.

Den dömde mannen och hans advokat har överklagat till hovrätten.

Det är i en debattartikel i Svensk Jakt som Styrelsen med ordförande Magnus Stolpe i spetsen vädrar sitt missnöjde med länsstyrelsen.

"Ändrar sig"

Den dömde jägaren har i Jaktjournalen berättat att länsstyrelsens tjänsteman sa att de båda skjutna vargarna fällts i enlighet med paragraf 28, allt allt verkade ha gått rätt till.

Men sedan förändrades situationen. Ärendet polisanmäldes.

Det reagerar Jägareförbundet Halland på:

"Han tar de inblandade i hand och till och med, enligt uppgift, berömmer de inblandade för att de hanterat situationen korrekt.

Efter det sätter han sig i bilen, där han ändrar sig och gör en polisanmälan, utan att informera jägarna som han tidigare hade tagit i hand och berömt. De inblandade får höra det via media, som alla andra", skriver Magnus Stolpe och Jägareförbundets styrelse i Halland i Svensk Jakt.

De finner länsstyrelsetjänstemannens agerande som "mycket besynnerligt".

Kritik mot uttalanden

Jägareförbundet Halland har också reagerat på ett uttalande från länsstyrelsetjänstemannen som återges i förundersökningen.

"Jag tycker det är märkligt att båda skyttarna som bor på annan ort åker till jakten och båda dräper varg", ska tjänstemannen ha sagt till polisen.

Det gick fem minuter mellan att första och andra vargen sköts och Jägareförbundet Halland har reagerat på ett annat uttalande från länsstyrelsen - att det var märkligt att inte hundarna kopplades upp omedelbart efter att den första vargen skjutits.

"Den som tycker så har inte någon större erfarenhet av att kalla in jakthundar", skriver Magnus Stolpe och styrelsen i sin debattartikel i Svensk Jakt.

Jaktjournalen erbjuder länsstyrelsen i Halland att ge sin syn på saken.