Om förslaget blir verklighet får de specialiserade björnjägarna en kvot och älgjägarna en kvot i björnjakten i Västerbotten. Foto: Gettyimages, montage

Så ska ”vanliga” jägare få chansen att skjuta björn

Nu har det fötts en ny ide om hur "vanliga" jägare ska få chans att skjuta björn i Västerbotten. Länsstyrelsens tjänstemän för diskussioner om två olika jaktstarter med en kvot från den 21 augusti och en kvot från första måndagen i september.

Jaktjournalen har i en rad artiklar rapporterat om Jägareförbundets och länsstyrelsens försök att flytta starten för björnjakten i Västerbotten från 21 augusti till första måndagen i september. Ordföranden i Svenska Jägareförbundet i länet, K G Abramsson, har bland annat framfört att miljöåklagare Christer B Jarlås önskar det – för att få ”bättre ordning på jakten”.