Det är Jämtland och Västerbotten som har tilldelning kvar. I Jämtland var kvoten 200 björnar och nu återstår 69 stycken. Så fördelar sig den kvarstående tilldelningen i de olika jaktområdena:
Område 1: 26
Område 2: 16
Område 3: 15
Område 5: 7
Område 7: 5
I de övriga delområdena i Jämtland är jakten avlyst.
Efter 1 september
19 jämtländska björnar har skjutits efter älgjaktsstarten den 1 september. Länsstyrelsen har i besiktningsprotokollen antecknat om det är renodlade björnjägare som fällt björnarna, eller om det handlar om älgjägare som fått skottchans på björn.
– Vi har inte gjort någon sammanställning av uppgifterna ännu, säger Malin Larm, rovdjurshandläggare på länsstyrelsen i Jämtland.
I Västerbotten var tilldelningen 85 björnar och nu återstår 8 björnar i det västra området. I öster är det fullskjutet.
Älgjakt- och björnjakt
37 av björnarna i Västerbotten har skjutits efter 1 september, då älgjakten startade.
– Vi har frågat jägarna och 15 björnar är fällda av sådana lag som också jagar älg, säger Ellinor Sahlén, rovdjurshandläggare vid länsstyrelsen i Västerbotten.
I övriga län är tilldelningen slut och jakten avlyst. I Dalarna tilläts ytterligare en björn på torsdagen och det gör att kvoten i 2021 års björnjakt blir totalt 502 björnar. Av dessa återstår nu alltså 77 björnar i Jämtland och Västerbotten.