Skarven är på väg in och en jägare med rätt kamouflage får skottchans. Urban B Törnqvist delar med sig av sin erfarenhet av skarvjakt.

Tio matiga tips för skarvjägare

PROVLÄS TILL KLOCKAN 11.00. Skarvjakt är verkligen inte lätt och finska Jägareförbundet kommer nu med tio handfasta tips. Svenske skarvexperten Urban B Törn gillar tipsen och fyller här på med extra allt i goda råd.

Det är på finska Jägareförbundets webbsida som de tio tipsen till skarvjägare levereras. Vi har kursiverat finska Jägareförbundets tips. Urban B Törnqvist kommenterar varje punkt.

1. Göm dig bättre än du tror är nödvändigt

Fakta Urban B Törnqvist

Namn: Urban Bruno Törnqvist

Ålder: 53 år

Bor: Mörkö i Stockholms skärgård.

Familj: Fru och fyra barn

Jakthund: Nej, bara knähund

Favoritbössa: Halvautomat i kaliber tolv, Winchester SX4

Okänd talang: Jag är gangsterrappare privat

Akutell: Erfaren skarvjägare som sitter med i Svenska Jägareförbundets Kustråd, som är rådgivande för förbundsstyrelsen i kustfrågor

Drivkraft: Jagar skarv för att barn och barnbarn ska kunna meta abborre från bryggorna i framtiden

Skarvens syn är exceptionellt skarp. Ett oskyddat ansikte, rörliga händer eller en blänkande gevärspipa kan avslöja jägaren.

- Det är ett bra tips, men svårt att genomföra. Kamouflaget måste vara i harmoni med platsen där du jagar. Man måste använda en UV-lampa och kolla så att ljuset från kamouflaget och platsen där du jagar överensstämmer i återsken. Välsorterade nätbutiker som håller på med ljus har bra lampor för några hundralappar, säger Urban B Törnqvist.

2. Stå stilla

Skarven lägger snabbt märke till rörelse. Låt fågeln komma nära innan du rör dig eller höjer vapnet.

- Ja det stämmer. Fåglar har ögonlock precis som vi människor. Men de har också ett inre ögonlock som de använder när de flyger eller som skarven, dyker. Det ögonlocket är lätt genomskinnligt och när det används ser de inte detaljstarkt. När skarven är 150 meter bort kan du i princip dansa hur du vill. Men när den är 100 meter bort måste du lugna ned dig.

3. Skjut inte på för långa avstånd

Det vanligaste nybörjarmisstaget är ett för långt skjutavstånd. Sträva efter skott på under 20–25 meter. En lämplig patron är stålhagel i storlek 3,6–3,8 mm.

- Felet man gör är att skarven är en extremt stor fågel, den är en och en halv meter mellan vingfjädrarna. Är man van att jaga kråka till exempel och börjar skjuta på en skarv när den är lika stor som kråkan på ett visst avstånd, så är skarven fortfarande 60 meter bort, kommenterar Urban B Törnqvist.

4. Använd lockfåglar

Flytande lockfåglar (vettar) kombinerade med lockfåglar på land (bulvaner) har visat sig vara en mycket effektiv jaktmetod.

- Man måste ställa bulvanerna dem naturligt. Ett fel många gör är att de ställer dem högst upp på en kobbe, till exempel. Där sitter inte fåglarna naturligt, om det inte sitter flera hundra andra fåglar nere vid strandlinjen. Det är viktigt att få ned bulvanerna så att de står nere vid vattnet, men inte så att vågorna skvalpar upp på dem.

- Ofta när skarvarna ska vila på ett skär, landar de antingen på stenen eller kobben och väljer de alltid att landa mot vinden och nära vattnet. Ungfåglarna, som är lite otryggare i flygningen, landar på vattnet, simmar fram och går upp och sätter sig nära stranden. Skarven är inte så bra på att flyga, men den är fruktansvärt bra på att dyka, förklarar Urban B Törnqvist.

5. Utnyttja vinden

Skarvar landar i allmänhet i motvind. Planera ditt pass och placeringen av lockfåglarna därefter.

- Ja. Och tänk på solen också, så att du inte själv blir bländad.

6. Jaga tidigt på morgonen

Morgonen är ofta den mest aktiva födosökstiden på dagen för skarven och erbjuder de bästa chanserna till framgång.

- Ja, så är det - och även kvällen kan vara riktigt bra. Kan man sitta på ett rent kvällsskär där fåglarna stannar över natten är bästa tiden precis när det blir så mörkt att du nästan inte kan avgöra vad det är för fågel som kommer in. Sådana kvällar kan man få en magisk jakt.

7. Leta efter vita stenar

Skär som skarvarna föredrar känns ofta igen på vita spillningsspår. De visar var fåglarna trivs just nu.

- Så är det. Vita skär har blivit vita på grund av skarvarnas avföring. Är det många fåglar på skäret under lång tid, så blir det väldigt vitt. Det innebär att det är en trygg plats för skarvarna - och att det är en bra plats att jaga på.

8. Observera mer än du skjuter

En bra handkikare gör det lättare att i tid upptäcka annalkande fåglar och hjälper till att förbereda sig för situationen.

- Jag ser inte kikare som riktigt nödvändigt. När en flygande fågel kommer in på 200 meters avstånd ser man om det är skarv eller annan fågel. Kikare känns lite onödigt...men samtidigt är det bra att ha kikare och kolla om det finns andra skär som också är aktiva. Ser man flockar som sträckflyger kan en kikare vara bra för att se lite närmare.

9. Planera apporteringen av bytet i förväg

En skadskjuten skarv dyker effektivt och kan förflytta sig långa sträckor under vattnet. Båten är en viktig del av ansvarsfull jakt i skärgården. Apporteringen av en skadskjuten skarv är jägarens ansvar, eftersom skarven kan skada hunden – hunden ska alltså bara apportera döda fåglar.

- När jag jagar försöker jag alltid ha två skyttar och en apporteringsbåt med beväpnad förare.

10. Tålamod belönas

Alla fåglar reagerar inte på lockfåglar. Låt intresserade fåglar komma nära i lugn och ro och fall inte för frestelsen att avlossa förhastade skott.

- Ja, gör man rätt så är det lätt. Har man gått igenom de nio tidigare punkterna, blir det rätt.

Vad säger du om råden som finska Jägareförbundet går ut med?

- Jättebra, det är vad vi hade behövt när vi började jaga skarv i Sverige igen. Ingen som inte jagat skarv tidigare kommer att bli en superjägare. Men de kommer att komma en bra bit på vägen med de här råden.