
Vid vårens scannings hittades ytterligare 300 taggar i skarvkolonin. Foto: Eniro/Gettyimages
Ännu fler smolttaggar funna på skarvkoloni
I höstas genomförde länsstyrelsen i Uppsala län en skanning på en skarvkoloni och hittade flera hundra taggar från lax- och öringsmolt. Nu i april genomfördes en ny scanning och lika många till taggar hittades.
Skarvarna i Dalälven går hårt åt lax- och öringbeståndet. Detta kan konstateras eftersom ett stort antal tagg-märkta smolt i stället för att nå havet blir uppätna av skarv. Taggarna har hittas i en skarvkoloni.
Redan i höstas gjorde länstyrelsen personal en inventering efter taggar i kolonin och hittade 200 stycken. Under april månad gjordes en ny inventering (scanning) och då hittades ytterligare 300 taggar.
– Baserat på vad vi sett hittills från undersökningarna så kan vi konstatera att predation från skarv är en faktor som det inte går att bortse från beträffande vad som händer med den smolt som släpps ut. I en liknande undersökning från Indalsälven kunde vi konstatera att lax- och öringsmolt dominerade dieten hos skarv i utsättningsområdet under den period då smolten släpptes ut, säger Karl Lundström, forskare vid institutionen för akvatiska resurser på Sveriges lantbruksuniversitet i ett pressmeddelande.
Karl Lundströms kollega Ann-Brit Florin säger i pressmeddelandet att den kunskap forskarna nu får kommer till nytta inom förvaltning.
– Den kan bidra till att vi får en ny skarvförvaltning på plats, säger hon.
FLER ARTIKLAR PÅ SAMMA ÄMNE
SENASTE NYTT
VAPENTEST
RECEPT
FLER NYHETER
Missa inga nyheter!
Prenumerera på vårt nyhetsbrevMEST LÄSTA ARTIKLAR
Covid-drabbade Peter vill ha dispens för fyrhjuling i jakten

15 får döda efter vargattack i Sörmland

Nytt nej till skyddsjakt på varg i Skacksjöreviret

Staten ska förvalta jakten i fjällen, anser M-ledaren

Ännu ett inbrott i jaktbutik

Så kan utländska jägare få förtur i fjälljakten

Senaste annonser
Vargattack mot fårbesättning

Rovdjursföreningen lyckas inte stoppa björnjakten i Gävleborg

Föreningen Sveriges Jägare bojkottar LRF-möte om skog och vilt

Fri jakt i fjällen ingen självklarhet för statsministern

Ripstammen på väg uppåt

Tjuvar kom över varor för miljonbelopp hos JG Jakt
