Annons
Rovdjurskampanjen 22/23 - Jaktjournalen
Senaste nytt:
Annons

Rovdjurskampanjen 22/23

Måndag den första augusti startar årets upplaga av Jaktjournalens Rovdjurskampanj.
Ladda bössorna, gör fällorna klara att spännas upp och glöm inte bort att viltet ni skjuter eller fångar ska förevigas på bild tillsammans med jägaren.

Väl mött den första augusti!

PS! Uppmana fler ungdomar att både lära av äldre jägare och att börja tänka på viltvård som en viktig del av den svenska jakten.

Med vänliga hälsningar:
Roger C
Kampanjansvarig

VÄLKOMNA!

Vi sponsrar Rovdjurskampanjen:

Rovdjurskampanjen

Målsättningen med Rovdjurskampanjen är att sprida kunskap om viltvårdens betydelse och vikten att vara uthållig i viltvårdsarbetet.

Rovdjurskampanjen startar den 1 augusti 2022 och pågår fram till den 15 april 2023.

Observera att all jakt sker enligt jakttabell. De arter som omfattas av Rovdjurskampanjen är räv, mård, mink, iller, skata, kråka, nötskrika och måsfågel.

Regler för Rovdjurskampanjen

För att delta krävs att man skickar in en bild av det vilt man fångat eller att man låter en jaktkamrat intyga vad man skjutit eller fångat. Jaktjournalen förutsätter att alla deltagare ser till att själva vara med på bilden så att vi kan publicera ett urval av bilder i Jaktjournalen.

Tävla

Samtliga deltagare får som vanligt ett diplom för sin medverkan. De jägare och trappers som samlar mer än 1 000 poäng, får dessutom ett exklusivt medlemskap i 1 000-klubben med diplom och tygmärke.

Du kan notera dina fångster här på jaktjournalen.se, eller sända in talongen som finns i papperstidningen. De som passerar 3 000 poäng måste vara med på bild tillsammans med viltet när de rapporterar för att poängen ska räknas. Rapporter utan intyg eller bild accepteras inte. Rapporter över 3 000 poäng utan bild accepteras inte.

Vinnarna utses av Jaktjournalens redaktion när Rovdjurskampanjen avslutas den 15 april 2023.

För att vara med och tävla om priserna måste du motivera vad viltvård är för dig.

Nytt i år

Alla deltagare som i sin första rapport motiverar vad viltvård är för just dig, har chans att vinna några av de tjugo priserna. Den jägare som har flest poäng utses till Årets Viltvårdare i respektive klass och får en tavla som bevis på sina extremt goda viltvårdsinsatser och har också chans till de 20 priserna.

Priser Rovdjurskampanjen 2022-2023

Slutresultat2016

Period 2015-08-01 till och med 2016-04-20

Öppen klass

Plac Förnamn Efternamn Postadress Räv Grävling Mård Mink Fågel Summa
1 Ingemar Smedberg Vaggeryd 28 7 0 32 394 10470
2 Robert Eriksson Säffle 34 47 1 0 0 7930
3 Johan Eriksson Norrhult 16 7 5 11 197 6105
4 Andreas Andersson Säffle 23 23 3 9 40 5650
5 Jörgen Nygren Granö 34 7 2 0 21 5135
6 Roland Carlsson Arvidsjaur 34 0 5 0 20 4830
7 Harry Eriksson Älvdalen 8 2 19 15 85 4405
8 Anders Hultstrand Säffle 5 46 0 0 0 4280
9 Nils Lindgren Östavall 8 1 19 0 97 4205
10 Östen Svensson Älmhult 13 18 3 0 59 4155
11 Åke Persson Lingbo 11 8 10 5 78 4130
12 Gösta Johansson Perstorp 17 6 0 0 91 3885
13 Mattias Hultman Filipstad 23 10 2 0 2 3770
14 Andreas Jönsson Braås 12 8 8 0 52 3580
15 Michael Svensson Strömsnäsbruk 22 2 3 0 14 3280
16 Lars Boström Näsåker 19 5 0 0 33 3175
17 Kjell Åkesson Gäddede 16 0 8 0 28 3060
18 Andreas Salomonsson Ljungby 21 1 3 0 12 3050
19 Hans-Göran Kirstein Virum - DANMARK 17 0 0 0 67 3045
20 Per-Olof Sahlin Länghem 0 37 0 2 0 3000
21 Göran Mårtensson Edsbyn 1 0 0 1 190 2990
22 Kenny Borg Sexdrega 0 37 0 0 0 2960
23 Conny Svensson Ulricehamn 12 2 1 0 82 2920
24 Roland Andersson Fjugesta 19 3 4 1 1 2915
25 Mattias Modahl Hagfors 17 8 0 0 3 2725

Placering 26-50

26) Kurt Karlborg, Silverdalen, 2670. 27) Jan-Ove Andersson, Mjöbäck, 2595. 28) Ola Nilsson, Perstorp, 2555. 29) Henrik Färg, Askersund, 2550. 30) Wiktor Tengman, Nordmaling, 2540. 31) Michael Larsen, Løgstør, 2515. 32) Stig Martinsson, Kinna, 2475. 33) Mats Claesson, Vrigstad, 2460. 34) Georg Johansson, Långträsk, 2420. 35) Roland Werdien, Åsa, 2380. 36) Marcus Glad, Rättvik, 2360. 37) Jonas Nordin, Långsele, 2355. 38) Skägget Larsson, Köping, 2325. 39) Thor Axelsson, Arvika, 2280. 40) Mikael Nilsson, Gällivare, 2210. 41) Göran Persson, Säffle, 2195. 42) Börje Lundin, Vikarbyn, 2160. 43) Fredrik Gunnarsson, Hyssna, 2150. 44) Anders Johansson, Örkelljunga, 2140. 45) Per Nilsson, Långsele, 2080. 46) Jesper Norbäck, Mora, 2075. 47) Torgny Johansson, Hjältevad, 2075. 48) Georg Johansson, Långträsk, 2070. 49) Mats Backlund, Överhörnäs, 2045. 50) Anders Lindqvist, Södertälje, 2025.

Placering 51-75

51) Roland Carlsson, Vänersborg, 2010. 52) Jakob Johansson, Klippan, 2000. 53) Magnus Bengtsson, Lidköping, 1925. 54) Mikael Nyholm, Hirvlax, 1925. 55) Jonas Backén, Funäsdalen, 1900. 56) Stefan Bergdahl, Älvsbyn, 1870. 57) Mattias Träff, Kimstad, 1840. 58) Fredrik Magnusson, Lovikka, 1800. 59) Emil Diddilié, Kolmården, 1800. 60) Pontus Norrman, Aneby, 1800. 61) Kristoffer Stölsnes Henriksson, Hackås, 1760. 62) Helge Stridsman, Nyland, 1755. 63) Oskar Olsson, Årjäng, 1730. 64) Jonas Eliasson, Alingsås, 1690. 65) Andreas Arvidsson, Fjälkinge, 1680. 66) Urban Vikström, Glommersträsk, 1640. 67) Jörgen Carlsson, Gunnarn, 1635. 68) Martin Blanck, Blidsberg, 1620. 69) Lars Samuelsson, Landvetter, 1615. 70) Sven Gustavsson, Säffle, 1610. 71) Fredrik Karlsson, Rottne, 1595. 72) Michael Linnarsson, Trädet, 1590. 73) Anders Winzell, Muskö, 1585. 74) Henrik Karlsson, Lindesberg, 1560. 75) Tore Stråka, Munsala, 1555.

Placering 76-100

76) Jonatan Engström, Holsbybrunn, 1555. 77) Björn Walfridsson, Skillingaryd, 1550. 78) Anders Hedström, Boxholm, 1530. 79) Jerker Ljungberg, Charlottenberg, 1515. 80) Martin Hermansson, Klövedal, 1510. 81) Kjell Gustavsson, Sunne, 1480. 82) Anders Jonsson, Ljusdal, 1470. 83) Lars Risbrandt, Blomstermåla, 1460. 84) Johan Glavhammar, Åsele, 1455. 85) Jan-Åke Ernstson, Tidaholm, 1450. 86) Eive Ohlsson, Trollhättan, 1440. 87) Jim Henell, Järfälla, 1440. 88) Håkan Johansson, Braås, 1420. 89) Tomas Österberg, Åmotfors, 1415. 90) Wåge Swahn, Bottnaryd, 1390. 91) Niklas Andersson, Romelanda, 1385. 92) Stig Åhs, Åmotfors, 1375. 93) Karl-Erik Burman, Ånge, 1360. 94) Jonatan Lönander, Malmbäck, 1345. 95) Mattias Svensson, Nässjö, 1340. 96) Runar Jakobsson, Mariannelund, 1340. 97) Henrik Westén, Långsele, 1320. 98) Johan Svensson, Skara, 1320. 99) Alf Petersson, Glanshammar, 1300. 100) Sylve Rohdin, Ljungby, 1285.

Placering 101-125

101) Per Simonsson, Dorotea, 1275. 102) Ricky Eklund, Vimmerby, 1245. 103) Per Wilsson, Källby, 1245. 104) Anton Van Duinen, Rydaholm, 1225. 105) Bengt-Åke Persson, Strömsund, 1220. 106) Mikael Andersson, Mora, 1210. 107) Roger Wilsson, Bor, 1210. 108) Nils Lefring, Vallentuna, 1200. 109) Henrik Axelsson, Lur, 1200. 110) Per Persson, Stöllet, 1185. 111) Helge Olsson, Säffle, 1175. 112) Magnus Sundbakk, Sundsnäs, 1170. 113) Andreas Reinholdsson, Fristad, 1165. 114) Kent Widmark, Dvärsätt, 1160. 115) Johannes Forslund, Nordmaling, 1155. 116) Magnus Rosenholm, Söråker, 1145. 117) Hans Fridh, Tranås, 1140. 118) Per Sävelind, rätan, 1125. 119) Björn Persson, Bollnäs, 1110. 120) Tommy Rönn, Tärnsjö, 1105. 121) Lennart Forsström, Ljungskile, 1090. 122) Simon Weigardh, Nyköping, 1090. 123) Bengt Högberg, Kristinehamn, 1085. 124) Bert-Åke Andersson, Östra Ämtervik, 1085. 125) Martin Johansson, Killeberg, 1085.

Placering 126-150

126) Olov Pettersson, Stjärnsund, 1080. 127) Johan Niklasson, Knislinge, 1080. 128) Martin Edlund, Obbola, 1080. 129) Torbjörn Bengtsson, Varberg, 1080. 130) Roine Sjögren, Öregrund, 1075. 131) Jörgen Holmgren, Umeå, 1065. 132) Kent Barsk, Kiruna, 1065. 133) Jakob Wilhelmsson, Vetlanda, 1050. 134) Jimmy Petersson, Bottnaryd, 1040. 135) Pär Karlsson, Vårgårda, 1040. 136) Sebastian Nordvall, Linghed, 1025. 137) Gunnar Mårtensson, Järpen, 1010. 138) Börje Jungegård, Sätila, 1000. 139) Andreas Olsson, Förslöv, 960. 140) stefan krekula, PAJALA, 960. 141) Göran Andersson, Linghed, 955. 142) Fredrik Åkesson, Umeå, 945. 143) Viktor Ivarsson, Hönö, 940. 144) Stefan Larsson, Skattkärr, 930. 145) Max Weibull, Gävle, 920. 146) Ulf Olsson, Rydaholm, 915. 147) Åke Antonsson, Töreboda, 890. 148) Joakim Jansson, Jönköping, 880. 149) Martin Stensson, Fliseryd, 875. 150) Lars Larsson, Malung, 860.

Placering 151-175

151) Ulf Schröder, SÄLEN, 860. 152) Tom Ståhlberg, Färila, 855. 153) Mikael Johansson, Bua, 855. 154) Karl-Gunnar Holmberg, Sorsele, 850. 155) Johnny Glasberg, Pargas, Finland, 840. 156) Robin Nylund, Mariehamn, 840. 157) Jens Lidström, Långsele, 835. 158) Yngve Olofsson, Offerdal, 810. 159) Karl Johansson, Vessigebro, 800. 160) Tony Ögren, Bollstabruk, 790. 161) Hans Andersson, Torpshammar, 785. 162) Kristoffer Salander, Bredbyn, 775. 163) Andreas Åkerblad, Tystberga, 770. 164) Morgan Berg, Molkom, 760. 165) Jörgen Svensson, Vimmerby, 755. 166) Knut Johansson, Årjäng, 740. 167) Niklas Eriksson, Göteborg, 735. 168) Ingar Kristiansen, Søre Osen, 720. 169) Lars-Eje Lönnström, Söderbärke, 720. 170) Markus Örnberg, Obbola, 720. 171) Kristoffer Bengtsson, Sollebrunn, 705. 172) Stefan Petersson, Korsberga, 700. 173) Stefan Höglund, Östavall, 690. 174) Anders Gramén, Charlottenberg, 685. 175) Robert Lindfors, Södra Sunderbyn, 680.

Placering 176-200

176) Olle Rydholm, Mullsjö, 680. 177) Glenn Söderquist, Öregrund, 680. 178) Leif Haglund, Linghed, 665. 179) Kent Nilsson, Torsby, 660. 180) Jan-Erik Johansson, Nol, 640. 181) Fredrik Strömberg, Ramsele, 630. 182) Lars Klintberg, Nykvarn, 630. 183) Sölwe Franzén, Kosta, 625. 184) Bernt Olofsson, Slite, 610. 185) Leif Häggström, Skäl, 605. 186) Peter Ström, Föllinge, 600. 187) Valter Nutti, Kiruna, 600. 188) Robin Frohm, Lycksele, 595. 189) Bertil Löpare, Juoksengi, 585. 190) Dennis Fransson, Långserud, 575. 191) Mattias Sunesson, Lenhovda, 560. 192) Carl Kvaldén, Värmlands Nysäter, 560. 193) Nils Willman, Ronneby, 560. 194) Rolf Jansson, Ludvika, 555. 195) Per Erik Dalin, Filipstad, 540. 196) Jonny Kvist, Grythyttan, 525. 197) Per-Arne Eriksson, Linghed, 525. 198) Daniel Ivarsson, Tandsbyn, 515. 199) Lars Kobbelgaard, Kyrkhult, 510. 200) Knut Stavik, Vilhelmina, 510.

Placering 201-225

201) Kenny Nerstrand, Årjäng, 495. 202) Peter Johansson, Överum, 495. 203) Fredrik Hugosson, Markaryd, 495. 204) Kjell-Åke Påhlsson, Halmstad, 480. 205) Rolf Holmkvist, Arboga, 480. 206) Andreas Thimberg, Rättvik, 480. 207) Henrik Oskarsson, Stora Skedvi, 480. 208) Björn Karlsson, Hovmantorp, 480. 209) Mattias Andersson, Vistträsk, 470. 210) Kjell-E Wiik, Lidsjöberg, 465. 211) Hemming Nilsson, Funäsdalen, 455. 212) Linus Mattsson, Bollnäs, 450. 213) Sören Kjellgren, Ringarum, 425. 214) Patrik Jönsson, Morup, 425. 215) Fred Hansson, Täby, 420. 216) Christer Nordgren, Härnösand, 420. 217) Kent Sundström, Moskosel, 410. 218) Stefan Granath, Årjäng, 400. 219) Gustav Torstensson, Helsingborg, 400. 220) Jari Kuitunen, Hyltebruk, 400. 221) Tommy Andersson, Årjäng, 400. 222) Lars Bergman, Motala, 395. 223) Håkan Helgesson, Olofström, 395. 224) Bength Johansson, Ödeshög, 390. 225) Fredrik Johansson, Vilhelmina, 390.

Placering 226-250

226) Joakim Hübinette, Brunflo, 375. 227) Tage W Johansson, Tranås, 370. 228) Henrik Helgesson, Jämshög, 370. 229) Jerry Börjesson, Töllsjö, 370. 230) Linus Gustavsson, Ramkvilla, 360. 231) Björn Hassling, Ytterby, 360. 232) Simon Dahlqvist, Älmhult, 360. 233) Göran Ternström, Kalmar, 360. 234) Jonas Rydskog, Nyköping, 360. 235) Torbjörn Johansson, Åmotfors, 360. 236) Andreas Magnusson, Moheda, 350. 237) Tomas Jörlid, Dalsjöfors, 335. 238) Christian Svensson, Uddebo, 335. 239) Fredrik Jonasson, Lesjöfors, 330. 240) Mattias Magnusson, Kil, 320. 241) Hans Friberg, Halmstad, 320. 242) Erik Karlsson, Korsberga, 320. 243) Daniel Pettersson, Alvesta, 315. 244) Hans Åhlin, Rengsjö, 305. 245) Per Karlsson, Dala-Floda, 300. 246) Runo Jonsson, Stöde, 300. 247) Hans Engström, Indal, 300. 248) Erik Engberg, Nässjö, 295. 249) Kjell-Åke Helgesson, Jämshög, 290. 250) Erik Andersson, Stora Skedvi, 285.

Placering 251-275

251) Anders Forselius, Bergvik, 280. 252) Lukas Svensson, Ljungbyholm, 275. 253) Henrik Nilsson, Lindome, 270. 254) Mikael Karlsson, Vänersborg, 270. 255) Ture Larsson, Burseryd, 270. 256) Lars-Ove Pettersson, Östervåla, 270. 257) Christoffer Flodberg, Forsbacka, 265. 258) Mikael From, Hällaström, 255. 259) Niklas Persson, Storlien, 255. 260) Per-Olof Östlin, Söderhamn, 255. 261) Erik Westman, Svärdsjö, 245. 262) Stefan Nilsson, Varberg, 240. 263) Bengt Rosenqvist, Rydaholm, 240. 264) Jan Håkansson, Älmhult, 240. 265) Johan Karlsson, Stockholm, 240. 266) Magnus Matsson, Vikarbyn, 240. 267) Thommy Atterbrand, Tanumshede, 240. 268) Linus Paulsson, Bor, 240. 269) Andreas Brelin, Gävle, 240. 270) Fredrik Lundmark, Skellefteå, 240. 271) Roger Andersson, Herrljunga, 240. 272) Lennart Samuelsson, Uppsala, 240. 273) Emil Grip, Hällefors, 240. 274) Tomy Yusova, Trelleborg, 240. 275) Marcus Stomberg, Tidaholm, 240.

Placering 276-300

276) Tony Bränneland, Spånga, 240. 277) Ola Rydén, Ljungby, 225. 278) Robert Wernborn, Älta, 215. 279) Greger Persson, Gällö, 215. 280) Kjell Larsson, Molkom, 210. 281) Freddie Tärning, Norrköping, 200. 282) Joakim Brandt, Skinnskatteberg, 200. 283) Stefan Winzell, Västerhaninge, 185. 284) Patrik Gunnarsson, Månsarp, 185. 285) David Malmgren, Rockneby, 180. 286) Erik Eronson, Ryssby, 175. 287) Peter Jonsson, Hjo, 170. 288) Johan Berglund, Borlänge, 170. 289) Alexander Arnkvist, Bjästa, 165. 290) Fredrik Johansson, Sunne, 160. 291) Greger Runesson, Tjällmo, 160. 292) Fredrik Rehnsbo, Aspås, 140. 293) Carl Johan Henriksson, Visseltofta, 135. 294) Robin Hoversjö, Funäsdalen, 135. 295) Mikael Lennung, Mörarp, 135. 296) Matias Tolppanen, Storvik, 135. 297) Lars Andersson, Glommen, 135. 298) Stig Axelsson, Halltorp, 120. 299) André Forss, Karlstad, 120. 300) Håkan Höglind, Mölndal, 120.

Placering 301-325

301) Mikael Bolin, Hjo, 120. 302) Johan Wiklund, Härnösand, 120. 303) Tony Axelsson, Lidköping, 120. 304) Ronnie Johansson, Vankiva, 120. 305) Karl Björklund, Söderbärke, 120. 306) Mathias Blom, Årjäng, 120. 307) Bengt Arvidsson, Alafors, 120. 308) Patrik Norgren, Köping, 120. 309) Magnus Elmvik, Ljungbyhed, 120. 310) Daniel Sjöberg, Sandviken, 120. 311) Lars-Gunnar Nyman, Öjebyn, 120. 312) Henrik Magnusson, Kil, 120. 313) Fredrik Trofast, Aneby, 120. 314) Fredrik Sysmäläinen, Rörvik, 120. 315) Andreas Larsson, Vara, 120. 316) Stig Axelsson, Halltorp, 120. 317) Magnus Nilsson, Örkelljunga, 120. 318) Åke Nilsson, Staffanstorp, 120. 319) Axel Vedeskog, Vaggeryd, 120. 320) Joakim Eliasson, Alingsås, 120. 321) Joakim Hagberg, Karlskoga, 120. 322) Elof Åhs, Svenljunga, 120. 323) Tony Nilsson, Gamleby, 120. 324) Robin Wassberget, Ljungsbro, 120. 325) Stefan Carlström, Gråbo, 120.

Placering 326-350

326) Gösta Rydin, Ljungsarp, 120. 327) Emil Ennerfelt, KARLSKRONA, 120. 328) Mattias Olsson, Vollsjö, 120. 329) Andreas Wilsson, Bor, 110. 330) Stefan Svensson, Härnösand, 105. 331) Leif Bergström, Ramsjö, 105. 332) Henrik Ahlström, Harbo, 95. 333) Olof Pettersson, Lillandet, Finland, 90. 334) Ola Svensson, Hyltebruk, 90. 335) Erik Larsson, Arjeplog, 90. 336) Karl-Erik Persson, Jättendal, 90. 337) Rune Arvidsson, Alafors, 90. 338) Daniel Andersson, Charlottenberg, 80. 339) Krister Landström, Tavelsjö, 80. 340) Mikael Widmark, MATFORS, 80. 341) Mattias Pinni, Nora, 80. 342) Martin Johansson, Tjällmo, 80. 343) Carl-Axel Mårtensson, Viksjöfors, 80. 344) Jonas Zwahlen, Stugun, 80. 345) Jonas Gustafsson, Lidköping, 80. 346) Göran Nordkvist, Kungälv, 80. 347) Stefan Dahlsten, Funäsdalen, 65. 348) Herman Mild, Rävlanda, 60. 349) Robin Nyström, Norsjö, 60. 350) Thomas Lundmark, Orrviken, 45.

Placering 351-356

351) Nicklas Bergström, Ramsjo, 45. 352) Ingemar Ransveden, Tibro, 45. 353) Andreas Jonsson, Trollhättan, 30. 354) Lennart Larsson, Sävedalen, 30. 355) Johan Bergman, Vuollerim, 20. 356) Daniel Rylander, Sollefteå, 15.

Ungdom

Plac Förnamn Efternamn Postadress Räv Grävling Mård Mink Fågel Summa
1 Simon Gustafsson Kungsbacka 7 1 0 0 455 7745
2 Ludwig Hedin Gällstad 7 3 9 5 165 4465
3 Jonas Svensson Harplinge 29 3 3 0 24 4350
4 Jonathan Rudolfsson Vindeln 28 6 0 0 21 4155
5 Martin Isaksson Borgafjäll 3 0 21 8 16 2650
6 Joel Broberg Sunne 7 0 0 1 106 2450
7 Erik Ferner Möklinta 4 8 2 0 42 1930
8 Joel Granström Rengsjö 5 2 1 3 64 1870
9 Oskar Josefsson Falköping 13 0 0 4 11 1805
10 Henrik Wappsell Morgongåva 1 18 0 0 10 1710

Placering 11-25

11) Mattias Karlsson, Kvillsfors, 1520. 12) Martin Åhman, Västerfärnebo, 1480. 13) Tobias Albinsson, Götene, 1270. 14) Emil Widegren, Salbohed, 1010. 15) Oskar Persson, Dalsjöfors, 695. 16) Emil Into, Perstorp, 685. 17) Victor Blomgren, Boden, 655. 18) Filip Olsson, Årjäng, 615. 19) Patrik Arvidsson, Järnforssen, 595. 20) Jens Zetterqvist, Årjäng, 595. 21) Tommy Jönsson, Torsby, 585. 22) Kevin Lindqvist, Landsbro, 580. 23) Jakob Kamstedt, Hyltebruk, 440. 24) Robert Allansson, Påryd, 400. 25) Gustav Paulsson, Kristianstad, 375.

Placering 26-46

26) Anton Lundström, Kalmar, 365. 27) Victor Friman, Nässjö, 320. 28) David Jonsson, Markaryd, 280. 29) Sebastian Hovelsås, Sysslebäck, 255. 30) Erik Parai Arnesson, Skruv, 240. 31) Arvid Petersson, Norrköping, 210. 32) Simon Karlsson, Rävlanda, 200. 33) Daniel Nilsson, Molkom, 165. 34) Anton Sörqvist, Sandviken, 150. 35) Rickard Johansson, Lindesberg, 135. 36) Oskar Fredriksson, Tving, 120. 37) Kevin Persson, Häggenås, 120. 38) Samuel Frisk, Åmål, 120. 39) Astrid Axelsson, Lur, 120. 40) Gustav Öberg, Malmbäck, 90. 41) Fredrik Söderström, Jättendal, 90. 42) Glenn Åkervik, Årjäng, 80. 43) Albin Nyrell, Björketorp, 45. 44) Mikael Nyström, Falun, 30. 45) Albin Persson, Dalsjöfors, 15. 46) Linus Persson, Vistträsk, 15.

Dam

Plac Förnamn Efternamn Postadress Räv Grävling Mård Mink Fågel Summa
1 Utta Ludwig Kosta 13 18 1 0 184 5850
2 Inger Augustsson Trollhättan 10 19 16 0 27 4565
3 Majja Kvist Drottningholm 34 4 0 0 3 4445
4 Tanja Edefall Junosuando 23 0 1 1 21 3185
5 Karin Orädd Malgomaj 13 0 11 0 28 2970
6 Sara Carlsson Färila 9 4 10 0 5 2375
7 Johanna Svensson Alstermo 5 2 3 2 77 2225
8 Ann Erlandsson Jönköping 10 1 0 7 28 1840
9 Miranda Frings Högland 3 0 15 0 2 1740
10 Sylvia Åkerberg-Netzel Idkerberget 5 0 1 0 44 1350

Placering 11-25

11) Cecilia Odehn-Kängström, Berga, 1280. 12) Emma Larsson, Karlstad, 1280. 13) Karin Edlund, Säffle, 1100. 14) Kristina Cameron, Fjärås, 935. 15) Laila Forsgren, Gävle, 900. 16) Åsa Fjällström, Vilhelmina, 900. 17) Jenny Viklund, Arjeplog, 890. 18) Gun-Britt Jonsson, Vallsta, 780. 19) Jessica Ädel, Grums, 750. 20) Katarina Gideonsson, Näsåker, 690. 21) Mia Jansson, Rottne, 660. 22) Ia Olsson, Bräcke, 635. 23) Angelica Persson, Bräcke, 630. 24) Therese Rask, Gagnef, 615. 25) Ingela Rosenholm, Söråker, 560.

Placering 26-40

26) Barbro Persson, Föllinge, 485. 27) Elinor Molin, Orrefors, 430. 28) Annica Gunnarsson, Vittsjö, 370. 29) Lotte Lydeking, Nyköping, 360. 30) Birgitta Karlsson, Horn, 300. 31) Lena Hedin, Långsele, 245. 32) Marie Billebjer, Täby, 240. 33) Louise Svensson, Götene, 200. 34) Lotta Karlsson, Odensbacken, 200. 35) Haidi Andersson, Limhamn, 120. 36) Kristina Hedin, Långsele, 120. 37) Helena Tysk, Enviken, 120. 38) Rebecka Bergkvist, Nossebro, 120. 39) Ida Letzelter, Njutånger, 80. 40) Mette Lingvall, Hamrångefjärden, 75.
Få koll på alla nyheter – aktivera notiser i din webbläsare
Jag vill testa!