Annons
Rovdjurskampanjen 21/22 | Jaktjournalen
Senaste nytt:
Annons

Rovdjurskampanjen 21/22

Söndagen den 1 augusti 2021 startade Jaktjournalens klassiker, Rovdjurskampanjen.
Alla jägare som skjuter eller fångar räv, grävling, mård, mink, iller, kråka, skata, måsfågel eller nötskrika har chansen att både göra en betydelsefull viltvårdsinsats och vara med om att vinna fina priser för sitt engagemang.

Din rapport godkänns så snart som möjligt. Det kan dock under jaktsäsong ta ett par dagar!

Med vänliga hälsningar:
Roger C
Kampanjansvarig

VÄLKOMNA!

Slutresultat2016

Period 2015-08-01 till och med 2016-04-20

Öppen klass

Plac Förnamn Efternamn Postadress Räv Grävling Mård Mink Fågel Summa
1 Ingemar Smedberg Vaggeryd 28 7 0 32 394 10470
2 Robert Eriksson Säffle 34 47 1 0 0 7930
3 Johan Eriksson Norrhult 16 7 5 11 197 6105
4 Andreas Andersson Säffle 23 23 3 9 40 5650
5 Jörgen Nygren Granö 34 7 2 0 21 5135
6 Roland Carlsson Arvidsjaur 34 0 5 0 20 4830
7 Harry Eriksson Älvdalen 8 2 19 15 85 4405
8 Anders Hultstrand Säffle 5 46 0 0 0 4280
9 Nils Lindgren Östavall 8 1 19 0 97 4205
10 Östen Svensson Älmhult 13 18 3 0 59 4155
11 Åke Persson Lingbo 11 8 10 5 78 4130
12 Gösta Johansson Perstorp 17 6 0 0 91 3885
13 Mattias Hultman Filipstad 23 10 2 0 2 3770
14 Andreas Jönsson Braås 12 8 8 0 52 3580
15 Michael Svensson Strömsnäsbruk 22 2 3 0 14 3280
16 Lars Boström Näsåker 19 5 0 0 33 3175
17 Kjell Åkesson Gäddede 16 0 8 0 28 3060
18 Andreas Salomonsson Ljungby 21 1 3 0 12 3050
19 Hans-Göran Kirstein Virum - DANMARK 17 0 0 0 67 3045
20 Per-Olof Sahlin Länghem 0 37 0 2 0 3000
21 Göran Mårtensson Edsbyn 1 0 0 1 190 2990
22 Kenny Borg Sexdrega 0 37 0 0 0 2960
23 Conny Svensson Ulricehamn 12 2 1 0 82 2920
24 Roland Andersson Fjugesta 19 3 4 1 1 2915
25 Mattias Modahl Hagfors 17 8 0 0 3 2725

Placering 26-50

26) Kurt Karlborg, Silverdalen, 2670. 27) Jan-Ove Andersson, Mjöbäck, 2595. 28) Ola Nilsson, Perstorp, 2555. 29) Henrik Färg, Askersund, 2550. 30) Wiktor Tengman, Nordmaling, 2540. 31) Michael Larsen, Løgstør, 2515. 32) Stig Martinsson, Kinna, 2475. 33) Mats Claesson, Vrigstad, 2460. 34) Georg Johansson, Långträsk, 2420. 35) Roland Werdien, Åsa, 2380. 36) Marcus Glad, Rättvik, 2360. 37) Jonas Nordin, Långsele, 2355. 38) Skägget Larsson, Köping, 2325. 39) Thor Axelsson, Arvika, 2280. 40) Mikael Nilsson, Gällivare, 2210. 41) Göran Persson, Säffle, 2195. 42) Börje Lundin, Vikarbyn, 2160. 43) Fredrik Gunnarsson, Hyssna, 2150. 44) Anders Johansson, Örkelljunga, 2140. 45) Per Nilsson, Långsele, 2080. 46) Jesper Norbäck, Mora, 2075. 47) Torgny Johansson, Hjältevad, 2075. 48) Georg Johansson, Långträsk, 2070. 49) Mats Backlund, Överhörnäs, 2045. 50) Anders Lindqvist, Södertälje, 2025.

Placering 51-75

51) Roland Carlsson, Vänersborg, 2010. 52) Jakob Johansson, Hjärnarp, 2000. 53) Mikael Nyholm, Hirvlax, 1925. 54) Magnus Bengtsson, Lidköping, 1925. 55) Jonas Backén, Funäsdalen, 1900. 56) Stefan Bergdahl, Älvsbyn, 1870. 57) Mattias Träff, Kimstad, 1840. 58) Pontus Norrman, Aneby, 1800. 59) Emil Diddilié, Kolmården, 1800. 60) Fredrik Magnusson, Lovikka, 1800. 61) Kristoffer Stölsnes Henriksson, Hackås, 1760. 62) Helge Stridsman, Nyland, 1755. 63) Oskar Olsson, Årjäng, 1730. 64) Jonas Eliasson, Alingsås, 1690. 65) Andreas Arvidsson, Fjälkinge, 1680. 66) Urban Vikström, Glommersträsk, 1640. 67) Jörgen Carlsson, Gunnarn, 1635. 68) Martin Blanck, Blidsberg, 1620. 69) Lars Samuelsson, Landvetter, 1615. 70) Sven Gustavsson, Säffle, 1610. 71) Fredrik Karlsson, Rottne, 1595. 72) Michael Linnarsson, Trädet, 1590. 73) Anders Winzell, Muskö, 1585. 74) Henrik Karlsson, Lindesberg, 1560. 75) Jonatan Engström, Holsbybrunn, 1555.

Placering 76-100

76) Tore Stråka, Munsala, 1555. 77) Björn Walfridsson, Skillingaryd, 1550. 78) Anders Hedström, Boxholm, 1530. 79) Jerker Ljungberg, Charlottenberg, 1515. 80) Martin Hermansson, Klövedal, 1510. 81) Kjell Gustavsson, Sunne, 1480. 82) Anders Jonsson, Ljusdal, 1470. 83) Lars Risbrandt, Blomstermåla, 1460. 84) Johan Glavhammar, Åsele, 1455. 85) Jan-Åke Ernstson, Tidaholm, 1450. 86) Eive Ohlsson, Trollhättan, 1440. 87) Jim Henell, Järfälla, 1440. 88) Håkan Johansson, Braås, 1420. 89) Tomas Österberg, Åmotfors, 1415. 90) Wåge Swahn, Bottnaryd, 1390. 91) Niklas Andersson, Romelanda, 1385. 92) Stig Åhs, Åmotfors, 1375. 93) Karl-Erik Burman, Ånge, 1360. 94) Jonatan Lönander, Malmbäck, 1345. 95) Mattias Svensson, Nässjö, 1340. 96) Runar Jakobsson, Mariannelund, 1340. 97) Henrik Westén, Långsele, 1320. 98) Johan Svensson, Skara, 1320. 99) Alf Petersson, Glanshammar, 1300. 100) Sylve Rohdin, Ljungby, 1285.

Placering 101-125

101) Per Simonsson, Dorotea, 1275. 102) Ricky Eklund, Vimmerby, 1245. 103) Per Wilsson, Källby, 1245. 104) Anton Van Duinen, Rydaholm, 1225. 105) Bengt-Åke Persson, Strömsund, 1220. 106) Mikael Andersson, Mora, 1210. 107) Roger Wilsson, Bor, 1210. 108) Nils Lefring, Vallentuna, 1200. 109) Henrik Axelsson, Lur, 1200. 110) Per Persson, Stöllet, 1185. 111) Helge Olsson, Säffle, 1175. 112) Magnus Sundbakk, Sundsnäs, 1170. 113) Andreas Reinholdsson, Fristad, 1165. 114) Kent Widmark, Dvärsätt, 1160. 115) Johannes Forslund, Nordmaling, 1155. 116) Magnus Rosenholm, Söråker, 1145. 117) Hans Fridh, Tranås, 1140. 118) Per Sävelind, rätan, 1125. 119) Björn Persson, Bollnäs, 1110. 120) Tommy Rönn, Tärnsjö, 1105. 121) Simon Weigardh, Nyköping, 1090. 122) Lennart Forsström, Ljungskile, 1090. 123) Bengt Högberg, Kristinehamn, 1085. 124) Martin Johansson, Killeberg, 1085. 125) Bert-Åke Andersson, Östra Ämtervik, 1085.

Placering 126-150

126) Johan Niklasson, Knislinge, 1080. 127) Olov Pettersson, Stjärnsund, 1080. 128) Torbjörn Bengtsson, Varberg, 1080. 129) Martin Edlund, Obbola, 1080. 130) Roine Sjögren, Öregrund, 1075. 131) Kent Barsk, Kiruna, 1065. 132) Jörgen Holmgren, Umeå, 1065. 133) Jakob Wilhelmsson, Vetlanda, 1050. 134) Pär Karlsson, Vårgårda, 1040. 135) Jimmy Petersson, Bottnaryd, 1040. 136) Sebastian Nordvall, Linghed, 1025. 137) Gunnar Mårtensson, Järpen, 1010. 138) Börje Jungegård, Sätila, 1000. 139) stefan krekula, PAJALA, 960. 140) Andreas Olsson, Förslöv, 960. 141) Göran Andersson, Linghed, 955. 142) Fredrik Åkesson, Umeå, 945. 143) Viktor Ivarsson, Hönö, 940. 144) Stefan Larsson, Skattkärr, 930. 145) Max Weibull, Gävle, 920. 146) Ulf Olsson, Rydaholm, 915. 147) Åke Antonsson, Töreboda, 890. 148) Joakim Jansson, Jönköping, 880. 149) Martin Stensson, Fliseryd, 875. 150) Ulf Schröder, SÄLEN, 860.

Placering 151-175

151) Lars Larsson, Malung, 860. 152) Mikael Johansson, Bua, 855. 153) Tom Ståhlberg, Färila, 855. 154) Karl-Gunnar Holmberg, Sorsele, 850. 155) Johnny Glasberg, Pargas, Finland, 840. 156) Robin Nylund, Mariehamn, 840. 157) Jens Lidström, Långsele, 835. 158) Yngve Olofsson, Offerdal, 810. 159) Karl Johansson, Vessigebro, 800. 160) Tony Ögren, Bollstabruk, 790. 161) Hans Andersson, Torpshammar, 785. 162) Kristoffer Salander, Bredbyn, 775. 163) Andreas Åkerblad, Tystberga, 770. 164) Morgan Berg, Molkom, 760. 165) Jörgen Svensson, Vimmerby, 755. 166) Knut Johansson, Årjäng, 740. 167) Niklas Eriksson, Göteborg, 735. 168) Ingar Kristiansen, Søre Osen, 720. 169) Markus Örnberg, Obbola, 720. 170) Lars-Eje Lönnström, Söderbärke, 720. 171) Kristoffer Bengtsson, Sollebrunn, 705. 172) Stefan Petersson, Korsberga, 700. 173) Stefan Höglund, Östavall, 690. 174) Anders Gramén, Charlottenberg, 685. 175) Glenn Söderquist, Öregrund, 680.

Placering 176-200

176) Robert Lindfors, Södra Sunderbyn, 680. 177) Olle Rydholm, Mullsjö, 680. 178) Leif Haglund, Linghed, 665. 179) Kent Nilsson, Torsby, 660. 180) Jan-Erik Johansson, Nol, 640. 181) Lars Klintberg, Nykvarn, 630. 182) Fredrik Strömberg, Ramsele, 630. 183) Sölwe Franzén, Kosta, 625. 184) Bernt Olofsson, Slite, 610. 185) Leif Häggström, Skäl, 605. 186) Valter Nutti, Kiruna, 600. 187) Peter Ström, Föllinge, 600. 188) Robin Frohm, Lycksele, 595. 189) Bertil Löpare, Juoksengi, 585. 190) Dennis Fransson, Långserud, 575. 191) Nils Willman, Ronneby, 560. 192) Mattias Sunesson, Lenhovda, 560. 193) Carl Kvaldén, Värmlands Nysäter, 560. 194) Rolf Jansson, Ludvika, 555. 195) Per Erik Dalin, Filipstad, 540. 196) Jonny Kvist, Grythyttan, 525. 197) Per-Arne Eriksson, Linghed, 525. 198) Daniel Ivarsson, Tandsbyn, 515. 199) Knut Stavik, Vilhelmina, 510. 200) Lars Kobbelgaard, Kyrkhult, 510.

Placering 201-225

201) Peter Johansson, Överum, 495. 202) Fredrik Hugosson, Markaryd, 495. 203) Kenny Nerstrand, Årjäng, 495. 204) Henrik Oskarsson, Stora Skedvi, 480. 205) Rolf Holmkvist, Arboga, 480. 206) Kjell-Åke Påhlsson, Halmstad, 480. 207) Björn Karlsson, Hovmantorp, 480. 208) Andreas Thimberg, Rättvik, 480. 209) Mattias Andersson, Vistträsk, 470. 210) Kjell-E Wiik, Lidsjöberg, 465. 211) Hemming Nilsson, Funäsdalen, 455. 212) Linus Mattsson, Bollnäs, 450. 213) Patrik Jönsson, Morup, 425. 214) Sören Kjellgren, Ringarum, 425. 215) Fred Hansson, Täby, 420. 216) Christer Nordgren, Härnösand, 420. 217) Kent Sundström, Moskosel, 410. 218) Tommy Andersson, Årjäng, 400. 219) Gustav Torstensson, Helsingborg, 400. 220) Stefan Granath, Årjäng, 400. 221) Jari Kuitunen, Hyltebruk, 400. 222) Håkan Helgesson, Olofström, 395. 223) Lars Bergman, Motala, 395. 224) Fredrik Johansson, Vilhelmina, 390. 225) Bength Johansson, Ödeshög, 390.

Placering 226-250

226) Joakim Hübinette, Brunflo, 375. 227) Tage W Johansson, Tranås, 370. 228) Jerry Börjesson, Töllsjö, 370. 229) Henrik Helgesson, Jämshög, 370. 230) Göran Ternström, Kalmar, 360. 231) Linus Gustavsson, Ramkvilla, 360. 232) Jonas Rydskog, Nyköping, 360. 233) Torbjörn Johansson, Åmotfors, 360. 234) Simon Dahlqvist, Älmhult, 360. 235) Björn Hassling, Ytterby, 360. 236) Andreas Magnusson, Moheda, 350. 237) Tomas Jörlid, Dalsjöfors, 335. 238) Christian Svensson, Uddebo, 335. 239) Fredrik Jonasson, Lesjöfors, 330. 240) Hans Friberg, Halmstad, 320. 241) Erik Karlsson, Korsberga, 320. 242) Mattias Magnusson, Kil, 320. 243) Daniel Pettersson, Alvesta, 315. 244) Hans Åhlin, Rengsjö, 305. 245) Runo Jonsson, Stöde, 300. 246) Hans Engström, Indal, 300. 247) Per Karlsson, Dala-Floda, 300. 248) Erik Engberg, Nässjö, 295. 249) Kjell-Åke Helgesson, Jämshög, 290. 250) Erik Andersson, Stora Skedvi, 285.

Placering 251-275

251) Anders Forselius, Bergvik, 280. 252) Lukas Svensson, Ljungbyholm, 275. 253) Lars-Ove Pettersson, Östervåla, 270. 254) Mikael Karlsson, Vänersborg, 270. 255) Henrik Nilsson, Lindome, 270. 256) Ture Larsson, Burseryd, 270. 257) Christoffer Flodberg, Forsbacka, 265. 258) Mikael From, Hällaström, 255. 259) Niklas Persson, Storlien, 255. 260) Per-Olof Östlin, Söderhamn, 255. 261) Erik Westman, Svärdsjö, 245. 262) Andreas Brelin, Gävle, 240. 263) Tomy Yusova, Trelleborg, 240. 264) Jan Håkansson, Älmhult, 240. 265) Johan Karlsson, Stockholm, 240. 266) Stefan Nilsson, Varberg, 240. 267) Bengt Rosenqvist, Rydaholm, 240. 268) Marcus Stomberg, Tidaholm, 240. 269) Tony Bränneland, Spånga, 240. 270) Magnus Matsson, Vikarbyn, 240. 271) Emil Grip, Hällefors, 240. 272) Linus Paulsson, Bor, 240. 273) Thommy Atterbrand, Tanumshede, 240. 274) Lennart Samuelsson, Uppsala, 240. 275) Fredrik Lundmark, Skellefteå, 240.

Placering 276-300

276) Roger Andersson, Herrljunga, 240. 277) Ola Rydén, Ljungby, 225. 278) Robert Wernborn, Älta, 215. 279) Greger Persson, Gällö, 215. 280) Kjell Larsson, Molkom, 210. 281) Joakim Brandt, Skinnskatteberg, 200. 282) Freddie Tärning, Norrköping, 200. 283) Patrik Gunnarsson, Månsarp, 185. 284) Stefan Winzell, Västerhaninge, 185. 285) David Malmgren, Rockneby, 180. 286) Erik Eronson, Ryssby, 175. 287) Peter Jonsson, Hjo, 170. 288) Johan Berglund, Borlänge, 170. 289) Alexander Arnkvist, Bjästa, 165. 290) Fredrik Johansson, Sunne, 160. 291) Greger Runesson, Tjällmo, 160. 292) Fredrik Rehnsbo, Aspås, 140. 293) Carl Johan Henriksson, Visseltofta, 135. 294) Matias Tolppanen, Storvik, 135. 295) Lars Andersson, Glommen, 135. 296) Mikael Lennung, Mörarp, 135. 297) Robin Hoversjö, Funäsdalen, 135. 298) Johan Wiklund, Härnösand, 120. 299) André Forss, Karlstad, 120. 300) Axel Vedeskog, Vaggeryd, 120.

Placering 301-325

301) Fredrik Sysmäläinen, Rörvik, 120. 302) Henrik Magnusson, Kil, 120. 303) Stig Axelsson, Halltorp, 120. 304) Håkan Höglind, Mölndal, 120. 305) Mikael Bolin, Hjo, 120. 306) Karl Björklund, Söderbärke, 120. 307) Åke Nilsson, Staffanstorp, 120. 308) Joakim Eliasson, Alingsås, 120. 309) Daniel Sjöberg, Sandviken, 120. 310) Lars-Gunnar Nyman, Öjebyn, 120. 311) Tony Nilsson, Gamleby, 120. 312) Robin Wassberget, Ljungsbro, 120. 313) Stefan Carlström, Gråbo, 120. 314) Gösta Rydin, Ljungsarp, 120. 315) Mattias Olsson, Vollsjö, 120. 316) Ronnie Johansson, Vankiva, 120. 317) Tony Axelsson, Lidköping, 120. 318) Stig Axelsson, Halltorp, 120. 319) Fredrik Trofast, Aneby, 120. 320) Magnus Nilsson, Örkelljunga, 120. 321) Mathias Blom, Årjäng, 120. 322) Bengt Arvidsson, Alafors, 120. 323) Joakim Hagberg, Karlskoga, 120. 324) Emil Ennerfelt, KARLSKRONA, 120. 325) Andreas Larsson, Vara, 120.

Placering 326-350

326) Elof Åhs, Svenljunga, 120. 327) Patrik Norgren, Köping, 120. 328) Magnus Elmvik, Ljungbyhed, 120. 329) Andreas Wilsson, Bor, 110. 330) Stefan Svensson, Härnösand, 105. 331) Leif Bergström, Ramsjö, 105. 332) Henrik Ahlström, Harbo, 95. 333) Erik Larsson, Arjeplog, 90. 334) Karl-Erik Persson, Jättendal, 90. 335) Olof Pettersson, Lillandet, Finland, 90. 336) Rune Arvidsson, Alafors, 90. 337) Ola Svensson, Hyltebruk, 90. 338) Göran Nordkvist, Kungälv, 80. 339) Daniel Andersson, Charlottenberg, 80. 340) Carl-Axel Mårtensson, Viksjöfors, 80. 341) Jonas Gustafsson, Lidköping, 80. 342) Krister Landström, Tavelsjö, 80. 343) Jonas Zwahlen, Stugun, 80. 344) Mattias Pinni, Nora, 80. 345) Martin Johansson, Tjällmo, 80. 346) Mikael Widmark, MATFORS, 80. 347) Stefan Dahlsten, Funäsdalen, 65. 348) Herman Mild, Rävlanda, 60. 349) Robin Nyström, Norsjö, 60. 350) Thomas Lundmark, Orrviken, 45.

Placering 351-356

351) Ingemar Ransveden, Tibro, 45. 352) Nicklas Bergström, Ramsjo, 45. 353) Lennart Larsson, Sävedalen, 30. 354) Andreas Jonsson, Trollhättan, 30. 355) Johan Bergman, Vuollerim, 20. 356) Daniel Rylander, Sollefteå, 15.

Ungdom

Plac Förnamn Efternamn Postadress Räv Grävling Mård Mink Fågel Summa
1 Simon Gustafsson Kungsbacka 7 1 0 0 455 7745
2 Ludwig Hedin Gällstad 7 3 9 5 165 4465
3 Jonas Svensson Harplinge 29 3 3 0 24 4350
4 Jonathan Rudolfsson Vindeln 28 6 0 0 21 4155
5 Martin Isaksson Borgafjäll 3 0 21 8 16 2650
6 Joel Broberg Sunne 7 0 0 1 106 2450
7 Erik Ferner Möklinta 4 8 2 0 42 1930
8 Joel Granström Rengsjö 5 2 1 3 64 1870
9 Oskar Josefsson Falköping 13 0 0 4 11 1805
10 Henrik Wappsell Morgongåva 1 18 0 0 10 1710

Placering 11-25

11) Mattias Karlsson, Kvillsfors, 1520. 12) Martin Åhman, Västerfärnebo, 1480. 13) Tobias Albinsson, Götene, 1270. 14) Emil Widegren, Salbohed, 1010. 15) Oskar Persson, Dalsjöfors, 695. 16) Emil Into, Perstorp, 685. 17) Victor Blomgren, Boden, 655. 18) Filip Olsson, Årjäng, 615. 19) Patrik Arvidsson, Järnforssen, 595. 20) Jens Zetterqvist, Årjäng, 595. 21) Tommy Jönsson, Torsby, 585. 22) Kevin Lindqvist, Landsbro, 580. 23) Jakob Kamstedt, Hyltebruk, 440. 24) Robert Allansson, Påryd, 400. 25) Gustav Paulsson, Kristianstad, 375.

Placering 26-46

26) Anton Lundström, Kalmar, 365. 27) Victor Friman, Nässjö, 320. 28) David Jonsson, Markaryd, 280. 29) Sebastian Hovelsås, Sysslebäck, 255. 30) Erik Parai Arnesson, Skruv, 240. 31) Arvid Petersson, Norrköping, 210. 32) Simon Karlsson, Rävlanda, 200. 33) Daniel Nilsson, Molkom, 165. 34) Anton Sörqvist, Sandviken, 150. 35) Rickard Johansson, Lindesberg, 135. 36) Samuel Frisk, Åmål, 120. 37) Astrid Axelsson, Lur, 120. 38) Oskar Fredriksson, Tving, 120. 39) Kevin Persson, Häggenås, 120. 40) Fredrik Söderström, Jättendal, 90. 41) Gustav Öberg, Malmbäck, 90. 42) Glenn Åkervik, Årjäng, 80. 43) Albin Nyrell, Björketorp, 45. 44) Mikael Nyström, Falun, 30. 45) Linus Persson, Vistträsk, 15. 46) Albin Persson, Dalsjöfors, 15.

Dam

Plac Förnamn Efternamn Postadress Räv Grävling Mård Mink Fågel Summa
1 Utta Ludwig Kosta 13 18 1 0 184 5850
2 Inger Augustsson Trollhättan 10 19 16 0 27 4565
3 Majja Kvist Drottningholm 34 4 0 0 3 4445
4 Tanja Edefall Junosuando 23 0 1 1 21 3185
5 Karin Orädd Malgomaj 13 0 11 0 28 2970
6 Sara Carlsson Färila 9 4 10 0 5 2375
7 Johanna Svensson Alstermo 5 2 3 2 77 2225
8 Ann Erlandsson Jönköping 10 1 0 7 28 1840
9 Miranda Frings Högland 3 0 15 0 2 1740
10 Sylvia Åkerberg-Netzel Idkerberget 5 0 1 0 44 1350

Placering 11-25

11) Emma Larsson, Karlstad, 1280. 12) Cecilia Odehn-Kängström, Berga, 1280. 13) Karin Edlund, Säffle, 1100. 14) Kristina Cameron, Fjärås, 935. 15) Laila Forsgren, Gävle, 900. 16) Åsa Fjällström, Vilhelmina, 900. 17) Jenny Viklund, Arjeplog, 890. 18) Gun-Britt Jonsson, Vallsta, 780. 19) Jessica Ädel, Grums, 750. 20) Katarina Gideonsson, Näsåker, 690. 21) Mia Jansson, Rottne, 660. 22) Ia Olsson, Bräcke, 635. 23) Angelica Persson, Bräcke, 630. 24) Therese Rask, Gagnef, 615. 25) Ingela Rosenholm, Söråker, 560.

Placering 26-40

26) Barbro Persson, Föllinge, 485. 27) Elinor Molin, Orrefors, 430. 28) Annica Gunnarsson, Vittsjö, 370. 29) Lotte Lydeking, Nyköping, 360. 30) Birgitta Karlsson, Horn, 300. 31) Lena Hedin, Långsele, 245. 32) Marie Billebjer, Täby, 240. 33) Louise Svensson, Götene, 200. 34) Lotta Karlsson, Odensbacken, 200. 35) Helena Tysk, Enviken, 120. 36) Rebecka Bergkvist, Nossebro, 120. 37) Haidi Andersson, Limhamn, 120. 38) Kristina Hedin, Långsele, 120. 39) Ida Letzelter, Njutånger, 80. 40) Mette Lingvall, Hamrångefjärden, 75.

Vi sponsrar Rovdjurskampanjen:

Rovdjurskampanjen

I år satsar vi på att göra så mycket nytta som möjligt och att så många jägare som möjligt ställer upp. Hederspriser till de bästa i varje klass och sedan lottar vi ut priser bland alla som deltar. En lott för varje deltagare och massor med fina priser från våra sponsorer! 
Väl mött i viltvårdens tecken till en kampanj som är möjlig att genomföra trots tider av oro för Coronavirus.

Regler för Rovdjurskampanjen

Samtliga deltagare får som vanligt ett diplom för sin medverkan i Rovdjurskampanjen. De jägare och fångstmän som samlar mer än 1 000 poäng, får dessutom ett exklusivt medlemskap i 1 000-klubben med diplom och tygmärke. För att delta krävs att man skickar in en bild av det vilt man fångat eller att man låter en jaktkamrat intyga vad man skjutit eller fångat. Jaktjournalen förutsätter att alla deltagare ser till att själva vara med på bilden så att vi kan publicera ett urval av bilder i Jaktjournalen.

Skärpta regler

Målsättningen med Jaktjournalens Rovdjurskampanj är att sprida kunskaper om viltvårdens betydelse och vikten att vara uthållig i viltvårdsarbetet. Du kan notera dina fångster på Jaktjournalens hemsida, eller sända in talongen som finns i papperstidningen. De som passerar 3 000 poäng måste vara med på bild tillsammans med viltet när de rapporterar för att poängen ska räknas. Rapporter utan intyg eller bild accepteras inte. Rapporter över 3 000 poäng utan bild accepteras inte.

Årets viltvårdare

Nytt för i år är att alla deltagare får en lott vilket betyder att alla har lika stor chans att vinna några av de tio priserna. Målsättningen med Rovdjurskampanjen är att så många som möjligt ska delta och att alla ska ha samma chans till våra priser. Det viktigaste är inte tävlingsmomentet, utan att så många som möjligt bidrar till viltvården.
Den jägare som har flest poäng utses till Årets viltvårdare i respektive klasser och får en tavla som bevis på sina extremt goda viltvårdsinsatser. Yrkesjägare och jaktelever betraktar vi som proffs som deltar i en egen klass.

Priser Rovdjurskampanjen 2021-2022

1: Salongsgevär modell CZ 457 Syntet från Hylte Lantmän, värde 6 795 kr.
2: Ryggsäck Ultra från Swedteam, värde 3 995 kr.
3: Jankele skjutstöd från Frisport, värde 3 695 kr.
4: Ljuddämpare modell Freyr&Devik, från Fritid och Vildmark, värde 3 195 kr.
5: UOVision Compact LTE/4G övervakningskamera från Casström, värde 2 795 kr.
6: Delta Optical RF-1200 HD laseravståndsmätare, från Astro Sweden, värde 2 495 kr.  
7: Presentkort från Swevest, 1 000 kr.
8: Kniv, modell Safari Mini Hunter från Casström, värde 975 kr.
9: Ett set med tre lockpipor för räv från Astro Sweden, värde 645 kr.
10: Viltdragare från Astro Sweden, värde 435 kr.
11-15: Ett år förlängning av prenumerationen på Jaktjournalen
16-20: Sex månaders förlängning av prenumerationen.

De första tio vinnarna får dessutom en årsprenumeration på Bearskins jaktfilmer. 1-10 får även en keps från Swevest. De som placerar sig på 11-20 plats får en keps från Bearskin.

Slutresultat2016

Period 2015-08-01 till och med 2016-04-20

Öppen klass

Plac Förnamn Efternamn Postadress Räv Grävling Mård Mink Fågel Summa
1 Ingemar Smedberg Vaggeryd 28 7 0 32 394 10470
2 Robert Eriksson Säffle 34 47 1 0 0 7930
3 Johan Eriksson Norrhult 16 7 5 11 197 6105
4 Andreas Andersson Säffle 23 23 3 9 40 5650
5 Jörgen Nygren Granö 34 7 2 0 21 5135
6 Roland Carlsson Arvidsjaur 34 0 5 0 20 4830
7 Harry Eriksson Älvdalen 8 2 19 15 85 4405
8 Anders Hultstrand Säffle 5 46 0 0 0 4280
9 Nils Lindgren Östavall 8 1 19 0 97 4205
10 Östen Svensson Älmhult 13 18 3 0 59 4155
11 Åke Persson Lingbo 11 8 10 5 78 4130
12 Gösta Johansson Perstorp 17 6 0 0 91 3885
13 Mattias Hultman Filipstad 23 10 2 0 2 3770
14 Andreas Jönsson Braås 12 8 8 0 52 3580
15 Michael Svensson Strömsnäsbruk 22 2 3 0 14 3280
16 Lars Boström Näsåker 19 5 0 0 33 3175
17 Kjell Åkesson Gäddede 16 0 8 0 28 3060
18 Andreas Salomonsson Ljungby 21 1 3 0 12 3050
19 Hans-Göran Kirstein Virum - DANMARK 17 0 0 0 67 3045
20 Per-Olof Sahlin Länghem 0 37 0 2 0 3000
21 Göran Mårtensson Edsbyn 1 0 0 1 190 2990
22 Kenny Borg Sexdrega 0 37 0 0 0 2960
23 Conny Svensson Ulricehamn 12 2 1 0 82 2920
24 Roland Andersson Fjugesta 19 3 4 1 1 2915
25 Mattias Modahl Hagfors 17 8 0 0 3 2725

Placering 26-50

26) Kurt Karlborg, Silverdalen, 2670. 27) Jan-Ove Andersson, Mjöbäck, 2595. 28) Ola Nilsson, Perstorp, 2555. 29) Henrik Färg, Askersund, 2550. 30) Wiktor Tengman, Nordmaling, 2540. 31) Michael Larsen, Løgstør, 2515. 32) Stig Martinsson, Kinna, 2475. 33) Mats Claesson, Vrigstad, 2460. 34) Georg Johansson, Långträsk, 2420. 35) Roland Werdien, Åsa, 2380. 36) Marcus Glad, Rättvik, 2360. 37) Jonas Nordin, Långsele, 2355. 38) Skägget Larsson, Köping, 2325. 39) Thor Axelsson, Arvika, 2280. 40) Mikael Nilsson, Gällivare, 2210. 41) Göran Persson, Säffle, 2195. 42) Börje Lundin, Vikarbyn, 2160. 43) Fredrik Gunnarsson, Hyssna, 2150. 44) Anders Johansson, Örkelljunga, 2140. 45) Per Nilsson, Långsele, 2080. 46) Jesper Norbäck, Mora, 2075. 47) Torgny Johansson, Hjältevad, 2075. 48) Georg Johansson, Långträsk, 2070. 49) Mats Backlund, Överhörnäs, 2045. 50) Anders Lindqvist, Södertälje, 2025.

Placering 51-75

51) Roland Carlsson, Vänersborg, 2010. 52) Jakob Johansson, Hjärnarp, 2000. 53) Mikael Nyholm, Hirvlax, 1925. 54) Magnus Bengtsson, Lidköping, 1925. 55) Jonas Backén, Funäsdalen, 1900. 56) Stefan Bergdahl, Älvsbyn, 1870. 57) Mattias Träff, Kimstad, 1840. 58) Pontus Norrman, Aneby, 1800. 59) Emil Diddilié, Kolmården, 1800. 60) Fredrik Magnusson, Lovikka, 1800. 61) Kristoffer Stölsnes Henriksson, Hackås, 1760. 62) Helge Stridsman, Nyland, 1755. 63) Oskar Olsson, Årjäng, 1730. 64) Jonas Eliasson, Alingsås, 1690. 65) Andreas Arvidsson, Fjälkinge, 1680. 66) Urban Vikström, Glommersträsk, 1640. 67) Jörgen Carlsson, Gunnarn, 1635. 68) Martin Blanck, Blidsberg, 1620. 69) Lars Samuelsson, Landvetter, 1615. 70) Sven Gustavsson, Säffle, 1610. 71) Fredrik Karlsson, Rottne, 1595. 72) Michael Linnarsson, Trädet, 1590. 73) Anders Winzell, Muskö, 1585. 74) Henrik Karlsson, Lindesberg, 1560. 75) Jonatan Engström, Holsbybrunn, 1555.

Placering 76-100

76) Tore Stråka, Munsala, 1555. 77) Björn Walfridsson, Skillingaryd, 1550. 78) Anders Hedström, Boxholm, 1530. 79) Jerker Ljungberg, Charlottenberg, 1515. 80) Martin Hermansson, Klövedal, 1510. 81) Kjell Gustavsson, Sunne, 1480. 82) Anders Jonsson, Ljusdal, 1470. 83) Lars Risbrandt, Blomstermåla, 1460. 84) Johan Glavhammar, Åsele, 1455. 85) Jan-Åke Ernstson, Tidaholm, 1450. 86) Eive Ohlsson, Trollhättan, 1440. 87) Jim Henell, Järfälla, 1440. 88) Håkan Johansson, Braås, 1420. 89) Tomas Österberg, Åmotfors, 1415. 90) Wåge Swahn, Bottnaryd, 1390. 91) Niklas Andersson, Romelanda, 1385. 92) Stig Åhs, Åmotfors, 1375. 93) Karl-Erik Burman, Ånge, 1360. 94) Jonatan Lönander, Malmbäck, 1345. 95) Mattias Svensson, Nässjö, 1340. 96) Runar Jakobsson, Mariannelund, 1340. 97) Henrik Westén, Långsele, 1320. 98) Johan Svensson, Skara, 1320. 99) Alf Petersson, Glanshammar, 1300. 100) Sylve Rohdin, Ljungby, 1285.

Placering 101-125

101) Per Simonsson, Dorotea, 1275. 102) Ricky Eklund, Vimmerby, 1245. 103) Per Wilsson, Källby, 1245. 104) Anton Van Duinen, Rydaholm, 1225. 105) Bengt-Åke Persson, Strömsund, 1220. 106) Mikael Andersson, Mora, 1210. 107) Roger Wilsson, Bor, 1210. 108) Nils Lefring, Vallentuna, 1200. 109) Henrik Axelsson, Lur, 1200. 110) Per Persson, Stöllet, 1185. 111) Helge Olsson, Säffle, 1175. 112) Magnus Sundbakk, Sundsnäs, 1170. 113) Andreas Reinholdsson, Fristad, 1165. 114) Kent Widmark, Dvärsätt, 1160. 115) Johannes Forslund, Nordmaling, 1155. 116) Magnus Rosenholm, Söråker, 1145. 117) Hans Fridh, Tranås, 1140. 118) Per Sävelind, rätan, 1125. 119) Björn Persson, Bollnäs, 1110. 120) Tommy Rönn, Tärnsjö, 1105. 121) Simon Weigardh, Nyköping, 1090. 122) Lennart Forsström, Ljungskile, 1090. 123) Bengt Högberg, Kristinehamn, 1085. 124) Martin Johansson, Killeberg, 1085. 125) Bert-Åke Andersson, Östra Ämtervik, 1085.

Placering 126-150

126) Johan Niklasson, Knislinge, 1080. 127) Olov Pettersson, Stjärnsund, 1080. 128) Torbjörn Bengtsson, Varberg, 1080. 129) Martin Edlund, Obbola, 1080. 130) Roine Sjögren, Öregrund, 1075. 131) Kent Barsk, Kiruna, 1065. 132) Jörgen Holmgren, Umeå, 1065. 133) Jakob Wilhelmsson, Vetlanda, 1050. 134) Pär Karlsson, Vårgårda, 1040. 135) Jimmy Petersson, Bottnaryd, 1040. 136) Sebastian Nordvall, Linghed, 1025. 137) Gunnar Mårtensson, Järpen, 1010. 138) Börje Jungegård, Sätila, 1000. 139) stefan krekula, PAJALA, 960. 140) Andreas Olsson, Förslöv, 960. 141) Göran Andersson, Linghed, 955. 142) Fredrik Åkesson, Umeå, 945. 143) Viktor Ivarsson, Hönö, 940. 144) Stefan Larsson, Skattkärr, 930. 145) Max Weibull, Gävle, 920. 146) Ulf Olsson, Rydaholm, 915. 147) Åke Antonsson, Töreboda, 890. 148) Joakim Jansson, Jönköping, 880. 149) Martin Stensson, Fliseryd, 875. 150) Ulf Schröder, SÄLEN, 860.

Placering 151-175

151) Lars Larsson, Malung, 860. 152) Mikael Johansson, Bua, 855. 153) Tom Ståhlberg, Färila, 855. 154) Karl-Gunnar Holmberg, Sorsele, 850. 155) Johnny Glasberg, Pargas, Finland, 840. 156) Robin Nylund, Mariehamn, 840. 157) Jens Lidström, Långsele, 835. 158) Yngve Olofsson, Offerdal, 810. 159) Karl Johansson, Vessigebro, 800. 160) Tony Ögren, Bollstabruk, 790. 161) Hans Andersson, Torpshammar, 785. 162) Kristoffer Salander, Bredbyn, 775. 163) Andreas Åkerblad, Tystberga, 770. 164) Morgan Berg, Molkom, 760. 165) Jörgen Svensson, Vimmerby, 755. 166) Knut Johansson, Årjäng, 740. 167) Niklas Eriksson, Göteborg, 735. 168) Ingar Kristiansen, Søre Osen, 720. 169) Markus Örnberg, Obbola, 720. 170) Lars-Eje Lönnström, Söderbärke, 720. 171) Kristoffer Bengtsson, Sollebrunn, 705. 172) Stefan Petersson, Korsberga, 700. 173) Stefan Höglund, Östavall, 690. 174) Anders Gramén, Charlottenberg, 685. 175) Glenn Söderquist, Öregrund, 680.

Placering 176-200

176) Robert Lindfors, Södra Sunderbyn, 680. 177) Olle Rydholm, Mullsjö, 680. 178) Leif Haglund, Linghed, 665. 179) Kent Nilsson, Torsby, 660. 180) Jan-Erik Johansson, Nol, 640. 181) Lars Klintberg, Nykvarn, 630. 182) Fredrik Strömberg, Ramsele, 630. 183) Sölwe Franzén, Kosta, 625. 184) Bernt Olofsson, Slite, 610. 185) Leif Häggström, Skäl, 605. 186) Valter Nutti, Kiruna, 600. 187) Peter Ström, Föllinge, 600. 188) Robin Frohm, Lycksele, 595. 189) Bertil Löpare, Juoksengi, 585. 190) Dennis Fransson, Långserud, 575. 191) Nils Willman, Ronneby, 560. 192) Mattias Sunesson, Lenhovda, 560. 193) Carl Kvaldén, Värmlands Nysäter, 560. 194) Rolf Jansson, Ludvika, 555. 195) Per Erik Dalin, Filipstad, 540. 196) Jonny Kvist, Grythyttan, 525. 197) Per-Arne Eriksson, Linghed, 525. 198) Daniel Ivarsson, Tandsbyn, 515. 199) Knut Stavik, Vilhelmina, 510. 200) Lars Kobbelgaard, Kyrkhult, 510.

Placering 201-225

201) Peter Johansson, Överum, 495. 202) Fredrik Hugosson, Markaryd, 495. 203) Kenny Nerstrand, Årjäng, 495. 204) Henrik Oskarsson, Stora Skedvi, 480. 205) Rolf Holmkvist, Arboga, 480. 206) Kjell-Åke Påhlsson, Halmstad, 480. 207) Björn Karlsson, Hovmantorp, 480. 208) Andreas Thimberg, Rättvik, 480. 209) Mattias Andersson, Vistträsk, 470. 210) Kjell-E Wiik, Lidsjöberg, 465. 211) Hemming Nilsson, Funäsdalen, 455. 212) Linus Mattsson, Bollnäs, 450. 213) Patrik Jönsson, Morup, 425. 214) Sören Kjellgren, Ringarum, 425. 215) Fred Hansson, Täby, 420. 216) Christer Nordgren, Härnösand, 420. 217) Kent Sundström, Moskosel, 410. 218) Tommy Andersson, Årjäng, 400. 219) Gustav Torstensson, Helsingborg, 400. 220) Stefan Granath, Årjäng, 400. 221) Jari Kuitunen, Hyltebruk, 400. 222) Håkan Helgesson, Olofström, 395. 223) Lars Bergman, Motala, 395. 224) Fredrik Johansson, Vilhelmina, 390. 225) Bength Johansson, Ödeshög, 390.

Placering 226-250

226) Joakim Hübinette, Brunflo, 375. 227) Tage W Johansson, Tranås, 370. 228) Jerry Börjesson, Töllsjö, 370. 229) Henrik Helgesson, Jämshög, 370. 230) Göran Ternström, Kalmar, 360. 231) Linus Gustavsson, Ramkvilla, 360. 232) Jonas Rydskog, Nyköping, 360. 233) Torbjörn Johansson, Åmotfors, 360. 234) Simon Dahlqvist, Älmhult, 360. 235) Björn Hassling, Ytterby, 360. 236) Andreas Magnusson, Moheda, 350. 237) Tomas Jörlid, Dalsjöfors, 335. 238) Christian Svensson, Uddebo, 335. 239) Fredrik Jonasson, Lesjöfors, 330. 240) Hans Friberg, Halmstad, 320. 241) Erik Karlsson, Korsberga, 320. 242) Mattias Magnusson, Kil, 320. 243) Daniel Pettersson, Alvesta, 315. 244) Hans Åhlin, Rengsjö, 305. 245) Runo Jonsson, Stöde, 300. 246) Hans Engström, Indal, 300. 247) Per Karlsson, Dala-Floda, 300. 248) Erik Engberg, Nässjö, 295. 249) Kjell-Åke Helgesson, Jämshög, 290. 250) Erik Andersson, Stora Skedvi, 285.

Placering 251-275

251) Anders Forselius, Bergvik, 280. 252) Lukas Svensson, Ljungbyholm, 275. 253) Lars-Ove Pettersson, Östervåla, 270. 254) Mikael Karlsson, Vänersborg, 270. 255) Henrik Nilsson, Lindome, 270. 256) Ture Larsson, Burseryd, 270. 257) Christoffer Flodberg, Forsbacka, 265. 258) Mikael From, Hällaström, 255. 259) Niklas Persson, Storlien, 255. 260) Per-Olof Östlin, Söderhamn, 255. 261) Erik Westman, Svärdsjö, 245. 262) Andreas Brelin, Gävle, 240. 263) Tomy Yusova, Trelleborg, 240. 264) Jan Håkansson, Älmhult, 240. 265) Johan Karlsson, Stockholm, 240. 266) Stefan Nilsson, Varberg, 240. 267) Bengt Rosenqvist, Rydaholm, 240. 268) Marcus Stomberg, Tidaholm, 240. 269) Tony Bränneland, Spånga, 240. 270) Magnus Matsson, Vikarbyn, 240. 271) Emil Grip, Hällefors, 240. 272) Linus Paulsson, Bor, 240. 273) Thommy Atterbrand, Tanumshede, 240. 274) Lennart Samuelsson, Uppsala, 240. 275) Fredrik Lundmark, Skellefteå, 240.

Placering 276-300

276) Roger Andersson, Herrljunga, 240. 277) Ola Rydén, Ljungby, 225. 278) Robert Wernborn, Älta, 215. 279) Greger Persson, Gällö, 215. 280) Kjell Larsson, Molkom, 210. 281) Joakim Brandt, Skinnskatteberg, 200. 282) Freddie Tärning, Norrköping, 200. 283) Patrik Gunnarsson, Månsarp, 185. 284) Stefan Winzell, Västerhaninge, 185. 285) David Malmgren, Rockneby, 180. 286) Erik Eronson, Ryssby, 175. 287) Peter Jonsson, Hjo, 170. 288) Johan Berglund, Borlänge, 170. 289) Alexander Arnkvist, Bjästa, 165. 290) Fredrik Johansson, Sunne, 160. 291) Greger Runesson, Tjällmo, 160. 292) Fredrik Rehnsbo, Aspås, 140. 293) Carl Johan Henriksson, Visseltofta, 135. 294) Matias Tolppanen, Storvik, 135. 295) Lars Andersson, Glommen, 135. 296) Mikael Lennung, Mörarp, 135. 297) Robin Hoversjö, Funäsdalen, 135. 298) Johan Wiklund, Härnösand, 120. 299) André Forss, Karlstad, 120. 300) Axel Vedeskog, Vaggeryd, 120.

Placering 301-325

301) Fredrik Sysmäläinen, Rörvik, 120. 302) Henrik Magnusson, Kil, 120. 303) Stig Axelsson, Halltorp, 120. 304) Håkan Höglind, Mölndal, 120. 305) Mikael Bolin, Hjo, 120. 306) Karl Björklund, Söderbärke, 120. 307) Åke Nilsson, Staffanstorp, 120. 308) Joakim Eliasson, Alingsås, 120. 309) Daniel Sjöberg, Sandviken, 120. 310) Lars-Gunnar Nyman, Öjebyn, 120. 311) Tony Nilsson, Gamleby, 120. 312) Robin Wassberget, Ljungsbro, 120. 313) Stefan Carlström, Gråbo, 120. 314) Gösta Rydin, Ljungsarp, 120. 315) Mattias Olsson, Vollsjö, 120. 316) Ronnie Johansson, Vankiva, 120. 317) Tony Axelsson, Lidköping, 120. 318) Stig Axelsson, Halltorp, 120. 319) Fredrik Trofast, Aneby, 120. 320) Magnus Nilsson, Örkelljunga, 120. 321) Mathias Blom, Årjäng, 120. 322) Bengt Arvidsson, Alafors, 120. 323) Joakim Hagberg, Karlskoga, 120. 324) Emil Ennerfelt, KARLSKRONA, 120. 325) Andreas Larsson, Vara, 120.

Placering 326-350

326) Elof Åhs, Svenljunga, 120. 327) Patrik Norgren, Köping, 120. 328) Magnus Elmvik, Ljungbyhed, 120. 329) Andreas Wilsson, Bor, 110. 330) Stefan Svensson, Härnösand, 105. 331) Leif Bergström, Ramsjö, 105. 332) Henrik Ahlström, Harbo, 95. 333) Erik Larsson, Arjeplog, 90. 334) Karl-Erik Persson, Jättendal, 90. 335) Olof Pettersson, Lillandet, Finland, 90. 336) Rune Arvidsson, Alafors, 90. 337) Ola Svensson, Hyltebruk, 90. 338) Göran Nordkvist, Kungälv, 80. 339) Daniel Andersson, Charlottenberg, 80. 340) Carl-Axel Mårtensson, Viksjöfors, 80. 341) Jonas Gustafsson, Lidköping, 80. 342) Krister Landström, Tavelsjö, 80. 343) Jonas Zwahlen, Stugun, 80. 344) Mattias Pinni, Nora, 80. 345) Martin Johansson, Tjällmo, 80. 346) Mikael Widmark, MATFORS, 80. 347) Stefan Dahlsten, Funäsdalen, 65. 348) Herman Mild, Rävlanda, 60. 349) Robin Nyström, Norsjö, 60. 350) Thomas Lundmark, Orrviken, 45.

Placering 351-356

351) Ingemar Ransveden, Tibro, 45. 352) Nicklas Bergström, Ramsjo, 45. 353) Lennart Larsson, Sävedalen, 30. 354) Andreas Jonsson, Trollhättan, 30. 355) Johan Bergman, Vuollerim, 20. 356) Daniel Rylander, Sollefteå, 15.

Ungdom

Plac Förnamn Efternamn Postadress Räv Grävling Mård Mink Fågel Summa
1 Simon Gustafsson Kungsbacka 7 1 0 0 455 7745
2 Ludwig Hedin Gällstad 7 3 9 5 165 4465
3 Jonas Svensson Harplinge 29 3 3 0 24 4350
4 Jonathan Rudolfsson Vindeln 28 6 0 0 21 4155
5 Martin Isaksson Borgafjäll 3 0 21 8 16 2650
6 Joel Broberg Sunne 7 0 0 1 106 2450
7 Erik Ferner Möklinta 4 8 2 0 42 1930
8 Joel Granström Rengsjö 5 2 1 3 64 1870
9 Oskar Josefsson Falköping 13 0 0 4 11 1805
10 Henrik Wappsell Morgongåva 1 18 0 0 10 1710

Placering 11-25

11) Mattias Karlsson, Kvillsfors, 1520. 12) Martin Åhman, Västerfärnebo, 1480. 13) Tobias Albinsson, Götene, 1270. 14) Emil Widegren, Salbohed, 1010. 15) Oskar Persson, Dalsjöfors, 695. 16) Emil Into, Perstorp, 685. 17) Victor Blomgren, Boden, 655. 18) Filip Olsson, Årjäng, 615. 19) Patrik Arvidsson, Järnforssen, 595. 20) Jens Zetterqvist, Årjäng, 595. 21) Tommy Jönsson, Torsby, 585. 22) Kevin Lindqvist, Landsbro, 580. 23) Jakob Kamstedt, Hyltebruk, 440. 24) Robert Allansson, Påryd, 400. 25) Gustav Paulsson, Kristianstad, 375.

Placering 26-46

26) Anton Lundström, Kalmar, 365. 27) Victor Friman, Nässjö, 320. 28) David Jonsson, Markaryd, 280. 29) Sebastian Hovelsås, Sysslebäck, 255. 30) Erik Parai Arnesson, Skruv, 240. 31) Arvid Petersson, Norrköping, 210. 32) Simon Karlsson, Rävlanda, 200. 33) Daniel Nilsson, Molkom, 165. 34) Anton Sörqvist, Sandviken, 150. 35) Rickard Johansson, Lindesberg, 135. 36) Samuel Frisk, Åmål, 120. 37) Astrid Axelsson, Lur, 120. 38) Oskar Fredriksson, Tving, 120. 39) Kevin Persson, Häggenås, 120. 40) Fredrik Söderström, Jättendal, 90. 41) Gustav Öberg, Malmbäck, 90. 42) Glenn Åkervik, Årjäng, 80. 43) Albin Nyrell, Björketorp, 45. 44) Mikael Nyström, Falun, 30. 45) Linus Persson, Vistträsk, 15. 46) Albin Persson, Dalsjöfors, 15.

Dam

Plac Förnamn Efternamn Postadress Räv Grävling Mård Mink Fågel Summa
1 Utta Ludwig Kosta 13 18 1 0 184 5850
2 Inger Augustsson Trollhättan 10 19 16 0 27 4565
3 Majja Kvist Drottningholm 34 4 0 0 3 4445
4 Tanja Edefall Junosuando 23 0 1 1 21 3185
5 Karin Orädd Malgomaj 13 0 11 0 28 2970
6 Sara Carlsson Färila 9 4 10 0 5 2375
7 Johanna Svensson Alstermo 5 2 3 2 77 2225
8 Ann Erlandsson Jönköping 10 1 0 7 28 1840
9 Miranda Frings Högland 3 0 15 0 2 1740
10 Sylvia Åkerberg-Netzel Idkerberget 5 0 1 0 44 1350

Placering 11-25

11) Emma Larsson, Karlstad, 1280. 12) Cecilia Odehn-Kängström, Berga, 1280. 13) Karin Edlund, Säffle, 1100. 14) Kristina Cameron, Fjärås, 935. 15) Laila Forsgren, Gävle, 900. 16) Åsa Fjällström, Vilhelmina, 900. 17) Jenny Viklund, Arjeplog, 890. 18) Gun-Britt Jonsson, Vallsta, 780. 19) Jessica Ädel, Grums, 750. 20) Katarina Gideonsson, Näsåker, 690. 21) Mia Jansson, Rottne, 660. 22) Ia Olsson, Bräcke, 635. 23) Angelica Persson, Bräcke, 630. 24) Therese Rask, Gagnef, 615. 25) Ingela Rosenholm, Söråker, 560.

Placering 26-40

26) Barbro Persson, Föllinge, 485. 27) Elinor Molin, Orrefors, 430. 28) Annica Gunnarsson, Vittsjö, 370. 29) Lotte Lydeking, Nyköping, 360. 30) Birgitta Karlsson, Horn, 300. 31) Lena Hedin, Långsele, 245. 32) Marie Billebjer, Täby, 240. 33) Louise Svensson, Götene, 200. 34) Lotta Karlsson, Odensbacken, 200. 35) Helena Tysk, Enviken, 120. 36) Rebecka Bergkvist, Nossebro, 120. 37) Haidi Andersson, Limhamn, 120. 38) Kristina Hedin, Långsele, 120. 39) Ida Letzelter, Njutånger, 80. 40) Mette Lingvall, Hamrångefjärden, 75.

Få koll på alla nyheter – aktivera notiser i din webbläsare
Jag vill testa!