Annons
Rovdjurskampanjen 20/21 | Jaktjournalen
Just nu:
Annons

Rovdjurskampanjen 20/21

Den första augusti 2020 är det åter dags för Jaktjournalens klassiker, Rovdjurskampanjen. Då kan alla rovdjursjägare inleda årets jakt- och fångstsäsong. Alla jägare som skjuter eller fångar räv, grävling, mård, mink, iller, kråka, skata, måsfågel eller nötskrika har chansen att både göra en betydelsefull viltvårdsinsats och vara med om att vinna fina priser för sitt engagemang.

Din rapport godkänns så snart som möjligt. Det kan dock under jaktsäsong ta ett par dagar!

Mvh
Roger C

Kampanjansvarig

VÄLKOMNA!

Info om regler och priser

Vi sponsrar Rovdjurskampanjen:

Slutresultat2020

Period 2019-08-01 till och med 2020-04-19

Öppen klass

Plac Förnamn Efternamn Postadress Räv Grävling Mård Mink Fågel Summa
1 Harry Eriksson Älvdalen 37 4 34 21 244 11900
2 Håkan Ellman Finja 71 2 0 0 115 10405
3 Per-Olof Sahlin Länghem 24 59 1 6 0 7810
4 Mikael Andersson Varberg 36 9 4 2 20 5740
5 Johan Eriksson Norrhult 10 5 0 2 226 5030
6 Roland Andersson Fjugesta 35 5 2 1 4 4860
7 Dennis Fransson Långserud 12 35 0 0 10 4390
8 Bernt Granlöf Hammarstrand 14 3 8 0 93 4035
9 Göran Mårtensson Edsbyn 6 0 0 0 210 3870
10 Michael Linnarsson Trädet 19 2 3 0 51 3475
11 Per Simonsson Dorotea 25 2 1 0 9 3385
12 Jonas Söderlund Svärdsjö 26 0 0 0 0 3120
13 Martin Sandström Malå 11 0 4 4 77 2915
14 Artur Larsson Ludvika 12 3 6 0 35 2745
15 Lars Boström Näsåker 21 2 0 0 0 2680
16 Ola Nilsson Perstorp 20 2 0 0 6 2650
17 Roland Carlsson Arvidsjaur 15 0 7 1 9 2585
18 Kurt Karlborg Silverdalen 13 5 0 0 41 2575
19 Per Edlund Säffle 2 26 2 0 5 2575
20 Jonas Backén Funäsdalen 12 1 1 2 61 2565
21 Börje Lundin Vikarbyn 15 0 2 0 38 2550
22 Roger Andersson Herrljunga 17 4 0 0 0 2360
23 Jörgen Isaksson Överkalix 6 1 5 0 70 2300
24 Mats Claesson Vrigstad 13 0 8 0 0 2280
25 Henrik Nilsson Lindome 13 7 0 0 10 2270

Placering 26-50

26) Åke Persson, Lingbo, 2170. 27) Östen Svensson, Älmhult, 2140. 28) Kent Widmark, Dvärsätt, 2130. 29) Håkan Johansson, Braås, 1990. 30) Jonas Eliasson, Alingsås, 1850. 31) Robin Karlsson, Björketorp, 1800. 32) Mattias Svensson, Nässjö, 1770. 33) Gunnar Mårtensson, Järpen, 1755. 34) Wiktor Tengman, Nordmaling, 1715. 35) Jonatan Lönander, Malmbäck, 1555. 36) Göran Blixt, Stugun, 1530. 37) Jörgen Nygren, Granö, 1515. 38) Yngve Olofsson, Offerdal, 1500. 39) Robin Frohm, Lycksele, 1500. 40) Max Weibull, Gävle, 1380. 41) Fredrik Karlsson, Rottne, 1380. 42) Daniel Lindberg, Hajom, 1360. 43) Peter Gustavsson, Lögdeå, 1335. 44) Johan Jiesjö, Västerås, 1320. 45) Henric Hellgren, Hällaström, 1320. 46) Jörgen Svensson, Vimmerby, 1310. 47) Andreas Reinholdsson, Fristad, 1255. 48) Anders Lindqvist, Södertälje, 1250. 49) Hans Åhlin, Rengsjö, 1245. 50) Stig Martinsson, Kinna, 1180.

Placering 51-75

51) Carl Kvaldén, Värmlands Nysäter, 1175. 52) Johan Svensson, Skara, 1160. 53) Lars Bergman, Motala, 1140. 54) Håkan Helgesson, Olofström, 1135. 55) Lars Risbrandt, Blomstermåla, 1130. 56) Lennart Engvall, Ingatorp, 1125. 57) Lennart Forsström, Ljungskile, 1105. 58) Lars Samuelsson, Landvetter, 1085. 59) Jesper Nilsson, Luleå, 1070. 60) Karl-Erik Burman, Ånge, 1070. 61) Mikael Nyholm, Hirvlax, 1060. 62) Mikael Karlsson, Vänersborg, 1050. 63) Björn Hassling, Ytterby, 1040. 64) Bengt Hansson, Linköping, 1040. 65) Greger Persson, Gällö, 1035. 66) Henrik Ahlström, Harbo, 1025. 67) Patrik Jonsson, Götene, 1000. 68) Mikael From, Glommersträsk, 985. 69) Björn Walfridsson, Skillingaryd, 930. 70) Leif Häggström, Skäl, 880. 71) Robin Torebo, Hamneda, 870. 72) Johan Glavhammar, Åsele, 855. 73) Johan Wallin, Huskvarna, 840. 74) Leif Haglund, Linghed, 830. 75) Jens Vesterman, Mullsjö, 815.

Placering 76-100

76) Jonny Jonsson, Storuman, 810. 77) Ingemar Sundquist, Slussfors, 810. 78) Martin Karlsson, Årjäng, 795. 79) Michael Haglund, Vilhelmina, 750. 80) Bertil Löpare, Juoksengi, 705. 81) Robert Edman, Tibro, 690. 82) Bo Dowert, Ekenässjön, 660. 83) Fredrik Johansson, Vilhelmina, 645. 84) Pär Karlsson, Vårgårda, 615. 85) Karl-Gustav Andersson, Fors, 610. 86) Kjell-E Wiik, Lidsjöberg, 600. 87) Hans Johansson, Grythyttan, 600. 88) Filip Olsson, Fårbo, 570. 89) Kristoffer Salander, Bredbyn, 560. 90) Stig Johansson, Ydre, 510. 91) Runo Jonsson, Stöde, 505. 92) Fredrik Karlberg, Vetlanda, 500. 93) Lucas Tenggren, Skruv, 480. 94) Ove Karlsson, Grytgöl, 480. 95) Conny Alvarsson, Uppsala, 480. 96) Jonatan Engström, Holsbybrunn, 480. 97) Tommy Mattsson, Gräsö, 475. 98) Stig Cederborg, Stallarholmen, 470. 99) Rasmus Viklund, Hörby, 465. 100) Martin Blanck, Blidsberg, 440.

Placering 101-125

101) Per Nilsson, Långsele, 440. 102) Lowe Lundqvist, Gråbo, 440. 103) Jonas Hellberg, Mullhyttan, 440. 104) Roger Wilsson, Bor, 430. 105) Thommy Atterbrand, Tanumshede, 430. 106) Henrik Karlsson, Lindesberg, 405. 107) Roine Sjögren, Öregrund, 375. 108) Glenn Söderquist, Öregrund, 360. 109) Lars Englund, Stråtjära, 360. 110) Ulf Hermansson, Töreboda, 360. 111) Daniel Pettersson, Väddö, 360. 112) Gert Rämnér, Köpingsvik, 360. 113) Håkan Westlund, Götene, 360. 114) Greger Runesson, Tjällmo, 360. 115) Henrik Persson, Malung, 340. 116) Per Karlsson, Dala-Floda, 335. 117) Olov Lundgren, Bygdsiljum, 335. 118) Henrik Ulfhielm, Knivsta, 330. 119) Anders Levin, Almunge, 320. 120) Peter Johansson, Överum, 320. 121) Lars Larsson, Malung, 320. 122) Nicklas Bergström, Avesta, 300. 123) Mattias Allander, Dvärsätt, 290. 124) Emil Andersson, Mariestad, 280. 125) Karl-Erik Persson, Jättendal, 270.

Placering 126-150

126) Jakob Kamstedt, Hyltebruk, 270. 127) Jan-Erik Johansson, Nol, 245. 128) Daniel Fjellborg, Kiruna, 240. 129) Ingvar Holgersson, Lund, 240. 130) Fredrik Hugosson, Markaryd, 240. 131) Morgan Johnsson, Laholm, 240. 132) Andreas Jönsson, Braås, 240. 133) Rune Blank, Åsarp, 240. 134) Andreas Wilsson, Bor, 240. 135) Daniel Andersson, Uddevalla, 240. 136) Ulf Hellgesson, Fjärås, 240. 137) Per-Arne Eriksson, Linghed, 225. 138) Tommy Friebe, Veddige, 225. 139) Kent Barsk, Kiruna, 225. 140) Niklas Andersson, Romelanda, 210. 141) Rasmus Borgström, Halmstad, 200. 142) Roland Ström, Västerfärnebo, 200. 143) Göran Andersson, Linghed, 190. 144) Kjell-Åke Helgesson, Jämshög, 190. 145) Lars-Olov Nilsson, Storfors, 180. 146) Björn Segelsbo, Östersund, 180. 147) Bryngel Hedin, Långsele, 175. 148) Bengt Arvidsson, Alafors, 165. 149) Tomy Yusova, Trelleborg, 165. 150) Linus Mattsson, Bollnäs, 160.

Placering 151-175

151) Thomas Lundmark, Orrviken, 160. 152) Anders Johansson, Hestra, 160. 153) Jonas Malmström, Falköping, 150. 154) Henrik Helgesson, Jämshög, 150. 155) Tomas Jörlid, Dalsjöfors, 150. 156) Jerry Börjesson, Töllsjö, 140. 157) Magnus Nilsson, Örkelljunga, 135. 158) Christoffer Gripe, Åkersberga, 120. 159) Lars-Eje Lönnström, Söderbärke, 120. 160) Christopher Vonasek, Vallda, 120. 161) Björn Olovsson, Nybro, 120. 162) Lars-Inge Ahlström, Slite, 120. 163) Bo Gustavsson, Lidköping, 120. 164) Lilian Vesterlund, Skellefteå, 120. 165) Örjan Westlund, Kinna, 120. 166) Gustav Torstensson, Helsingborg, 120. 167) Magnus Matsson, Vikarbyn, 120. 168) Magnus Rönning, Sorunda, 120. 169) Gert Rubin, Tollarp, 120. 170) Kent Sundström, Moskosel, 90. 171) Sebastian Andersson, Eskilstuna, 80. 172) Thomas Hagman, Äspered, 80. 173) Mikael Jansson, Svenljunga, 80. 174) Jonas Sandahl, Stenungssund, 80. 175) Robert Wernborn, Älta, 80.

Placering 176-193

176) Mikael Kronstrand, Hålanda, 80. 177) Claes Öhlund, Norrtälje, 80. 178) Fredrik Furman, Gnesta, 80. 179) Elof Åhs, Svenljunga, 80. 180) Jocke Löf, Edsbyn, 80. 181) Rune Arvidsson, Alafors, 75. 182) Nils-Olof Eriksson, Karlskoga, 75. 183) Mikael Wallén, Hallen, 60. 184) Mona Blom, Linghed, 60. 185) Stefan Carlström, Gråbo, 35. 186) Anders Hedin, Långsele, 30. 187) Simon Johannesson, Edane, 30. 188) Kasper Karlsson, Göteborg, 30. 189) Jonathan Larson, Falköping, 15. 190) Tobias Ölund, Knivsta, 15. 191) Fredrik Johansson, Höör, 15. 192) Anders Fagersson, Alingsås, 15. 193) Åke Nyström, Mora, 0.

Ungdom

Plac Förnamn Efternamn Postadress Räv Grävling Mård Mink Fågel Summa
1 Simon Hedvall Deje 26 7 3 0 72 5030
2 Jesper Källgård Blomqvist Mariestad 13 9 3 13 15 3035
3 Oskar From Glommersträsk 10 9 4 0 10 2430
4 Linus Davidsson Reftele 8 8 2 1 2 1830
5 Sven Lindsten Värnamo 5 4 1 0 1 1025
6 Milton Strålin Ulricehamn 6 3 0 0 0 960
7 August Berglund Gräsmark 6 0 0 0 14 930
8 Robert Hampus Borlänge 2 1 0 0 24 680
9 Albin Nyrell Björketorp 2 3 0 0 0 480
10 Johan Andersson Åmotfors 0 2 0 2 10 350

Placering 11-25

11) Johan Malm, Forsheda, 240. 12) Viktor Hugosson, Markaryd, 125. 13) Viktor Feldt, Habo, 80.

Dam

Plac Förnamn Efternamn Postadress Räv Grävling Mård Mink Fågel Summa
1 Utta Ludwig Kosta 6 7 8 0 120 3800
2 Inger Augustsson Trollhättan 5 11 20 1 16 3540
3 Majja Kvist Drottningholm 14 2 1 0 0 1930
4 Ulrika Karlsson-Arne Fjugesta 11 5 0 0 1 1735
5 Sara Carlsson Färila 2 4 12 0 0 1640
6 Vendela Åkesson Vansbro 3 9 1 0 0 1170
7 Carina Sjölander Viksjö 0 0 11 0 0 990
8 Gun-Britt Jonsson Vallsta 2 1 3 0 11 755
9 Hanna From Vännäs 0 1 4 0 8 560
10 Barbro Persson Föllinge 0 3 0 0 16 480

Placering 11-25

11) Mette Lingvall, Hamrångefjärden, 330. 12) Anna-Karin Andersson, Vislanda, 195. 13) Cecilia Odehn-Kängström, Berga, 155. 14) Kristina Hedin, Långsele, 120. 15) Victoria Hoffman, Gällö, 90. 16) Susanne Ivansson, Malung, 20.
Få koll på alla nyheter – aktivera notiser i din webbläsare
Jag vill testa!