Annons
Rovdjurskampanjen 21/22 | Jaktjournalen
Senaste nytt:
Annons

Rovdjurskampanjen 21/22

Söndagen den 1 augusti 2021 startade Jaktjournalens klassiker, Rovdjurskampanjen.
Alla jägare som skjuter eller fångar räv, grävling, mård, mink, iller, kråka, skata, måsfågel eller nötskrika har chansen att både göra en betydelsefull viltvårdsinsats och vara med om att vinna fina priser för sitt engagemang.

Din rapport godkänns så snart som möjligt. Det kan dock under jaktsäsong ta ett par dagar!

Med vänliga hälsningar:
Roger C
Kampanjansvarig

VÄLKOMNA!

Slutresultat2018

Period 2017-08-01 till och med 2018-04-18

Öppen klass

Plac Förnamn Efternamn Postadress Räv Grävling Mård Mink Fågel Summa
1 Ingemar Smedberg Vaggeryd 19 14 7 28 340 9690
2 Harry Eriksson Älvdalen 13 2 31 11 131 6695
3 Johan Eriksson Norrhult 16 8 6 6 216 6460
4 Linus Axelsson Varberg 38 2 0 7 102 6390
5 Anders Lindqvist Södertälje 33 17 0 0 67 6325
6 Nils Lindgren Östavall 12 3 20 0 56 4320
7 Björn Persson Bollnäs 33 0 0 0 15 4185
8 Michael Linnarsson Trädet 21 4 0 1 76 4000
9 Andreas Jönsson Braås 19 5 6 4 30 3750
10 Andreas Salomonsson Ljungby 26 3 0 0 19 3645
11 Roland Carlsson Vänersborg 18 0 4 0 75 3645
12 Stefan Axelsson Rydaholm 28 1 0 0 7 3545
13 Michael Svensson Strömsnäsbruk 17 7 10 2 0 3540
14 Andreas Gustafsson Svanesund 23 6 0 1 0 3260
15 Åke Persson Lingbo 10 11 4 14 32 3200
16 Per-Olof Sahlin Länghem 4 31 0 2 0 3000
17 Göran Mårtensson Edsbyn 7 0 0 0 144 3000
18 Ola Nilsson Perstorp 19 1 0 0 38 2930
19 Markus Svensson Nordmark 15 3 2 2 42 2890
20 Stig Martinsson Kinna 7 8 0 2 84 2780
21 Jörgen Nygren Granö 9 4 4 0 65 2735
22 Artur Larsson Ludvika 10 8 5 1 23 2655
23 Henrik Färg Askersund 0 0 29 0 0 2610
24 Anders Hultstrand Säffle 5 25 0 0 0 2600
25 Göran Andersson Linghed 5 5 6 5 64 2600

Placering 26-50

26) Rickard Dovhammar, Tärnsjö, 2560. 27) Tommy Lövgren, Molkom, 2540. 28) Roine Sjögren, Öregrund, 2310. 29) Börje Lundin, Vikarbyn, 2125. 30) Kjell Gustafsson, Sunne, 2090. 31) Jakob Johansson, Hjärnarp, 2055. 32) Nils Lefring, Vallentuna, 2040. 33) Helge Olsson, Säffle, 2030. 34) Emil Thorse’n, Åtorp, 2020. 35) Gunnar Mårtensson, Järpen, 2000. 36) Tomas Österberg, Åmotfors, 2000. 37) Jonas Eliasson, Alingsås, 1925. 38) Per Simonsson, Dorotea, 1890. 39) Roland Carlsson, Arvidsjaur, 1890. 40) Anton Larsson, Junsele, 1880. 41) Timmie Olsson, Kristianstad, 1875. 42) Östen Svensson, Älmhult, 1865. 43) Mats Claesson, Vrigstad, 1860. 44) Roland Andersson, Fjugesta, 1825. 45) Anton Ottosson, Hoting, 1815. 46) Fredrik Strömberg, Ramsele, 1790. 47) Lars Boström, Näsåker, 1740. 48) Henrik Karlsson, Lindesberg, 1680. 49) Jörgen Svensson, Vimmerby, 1660. 50) Kent Widmark, Dvärsätt, 1575.

Placering 51-75

51) Kent Lönquist, Kyrkhult, 1570. 52) Yngve Olofsson, Offerdal, 1570. 53) Karl-Gunnar Holmberg, Sorsele, 1560. 54) Anders Winzell, Muskö, 1530. 55) Jonas Nordin, Långsele, 1520. 56) Christian Jansson, Norrtälje, 1480. 57) Tommy Rönn, Tärnsjö, 1480. 58) Robin Frohm, Lycksele, 1445. 59) Eive Ohlsson, Trollhättan, 1445. 60) Jonatan Lönander, Malmbäck, 1440. 61) Rasmus Borgström, Halmstad, 1435. 62) Runar Jakobsson, Mariannelund, 1425. 63) Emil Diddilié, Kolmården, 1410. 64) Kristoffer Stölsnes Henriksson, Hackås, 1410. 65) Tomy Yusova, Trelleborg, 1385. 66) Patrik Kovacic, Västervik, 1360. 67) Mattias Svensson, Nässjö, 1345. 68) Torgny Johansson, Hjältevad, 1340. 69) Fredrik Jonasson, Lesjöfors, 1340. 70) Magnus Jonsson, Ljusdal, 1330. 71) Martin Hermansson, Klövedal, 1320. 72) Arne Karlsson, Älmhult, 1305. 73) Jesper Norbäck, Mora, 1290. 74) Robert Eriksson, Säffle, 1280. 75) Karl-Erik Burman, Ånge, 1270.

Placering 76-100

76) Eric Johannisson, Kållekärr, 1260. 77) mattias rylander, vetlanda, 1245. 78) Ingar Kristiansen, Søre Osen, 1200. 79) Ove Häggström, Rosvik, 1200. 80) Fredrik Dübbel, Ytterhogdal, 1185. 81) Andreas Reinholdsson, Fristad, 1180. 82) Gösta Johansson, Perstorp, 1160. 83) Petter Hedèn, Älvdalen, 1160. 84) Per Sävelind, rätan, 1145. 85) Lars Samuelsson, Landvetter, 1135. 86) Dennis Fransson, Långserud, 1135. 87) Henrik Nilsson, Lindome, 1130. 88) Leif Haglund, Linghed, 1130. 89) John Eklund, Arvidsjaur, 1125. 90) Anton Van Duinen, Rydaholm, 1125. 91) Ture Larsson, Burseryd, 1125. 92) Jan-Åke Ernstson, Tidaholm, 1120. 93) Mattias Träff, Kimstad, 1120. 94) Martin Blanck, Blidsberg, 1120. 95) Fredrik Söderstedt, Skillingaryd, 1110. 96) Sylve Rohdin, Ljungby, 1085. 97) Ove Johansson, Växjö, 1080. 98) Skägget Larsson, Köping, 1075. 99) Dennis Karlsson, Holsljunga, 1055. 100) Åke Antonsson, Töreboda, 1040.

Placering 101-125

101) Tommy Mattsson, Gräsö, 1040. 102) Niklas Strömberg, Enånger, 1040. 103) Lennart Forsström, Ljungskile, 1020. 104) Bertil Löpare, Juoksengi, 1020. 105) Henrik Ahlström, Harbo, 1015. 106) Kurt Karlborg, Silverdalen, 1005. 107) John Näslund, Ullånger, 980. 108) Hans Andersson, Torpshammar, 960. 109) Hans Åhlin, Rengsjö, 945. 110) Thommy Atterbrand, Tanumshede, 930. 111) Per Nilsson, Långsele, 920. 112) Pär Karlsson, Vårgårda, 900. 113) Anders Levin, Almunge, 900. 114) Michael Larsen, Løgstør, 885. 115) Lars Risbrandt, Blomstermåla, 870. 116) Jonatan Engström, Holsbybrunn, 860. 117) Kent Nilsson, Torsby, 845. 118) Patrik Klys, Skultuna, 840. 119) Fredrik Åkesson, Umeå, 810. 120) Magnus Matsson, Vikarbyn, 800. 121) Jonas Backén, Funäsdalen, 780. 122) Tony Ögren, Bollstabruk, 770. 123) Mikael Andersson, Mora, 745. 124) Jonny Kvist, Grythyttan, 740. 125) Jens Vesterman, Mullsjö, 735.

Placering 126-150

126) Lars-Eje Lönnström, Söderbärke, 720. 127) Jimmy Petersson, Bottnaryd, 720. 128) Andreas Åkerblad, Tystberga, 720. 129) Mikael Karlsson, Vänersborg, 720. 130) Martin Johansson, Tjällmo, 720. 131) Jesper Eriksson, Töcksfors, 700. 132) Tommy Friebe, Veddige, 675. 133) Alf Petersson, Glanshammar, 660. 134) Glenn Andersson, Gnarp, 655. 135) Jim Henell, Järfälla, 640. 136) Christopher Hjorth, Molkom, 620. 137) Kjell Lundkvist, Lingbo, 595. 138) Niklas Andersson, Romelanda, 590. 139) Sebastian Wellander, Fjugesta, 585. 140) Stefan Carlström, Gråbo, 585. 141) Johan Glavhammar, Åsele, 575. 142) Mikael Nyholm, Hirvlax, 540. 143) Jan-Erik Johansson, Nol, 520. 144) Glenn Söderquist, Öregrund, 520. 145) Peter Gerhardsson, Nässjö, 520. 146) Lars Larsson, Malung, 520. 147) Lars-Inge Ahlström, Slite, 510. 148) Jonas Sandahl, Stenungssund, 510. 149) Daniel Ivarsson, Tandsbyn, 495. 150) Wåge Swahn, Bottnaryd, 480.

Placering 151-175

151) Gert Rämnér, Köpingsvik, 480. 152) Bengt Arvidsson, Alafors, 480. 153) Christian Kellgren, Lillhärdal, 470. 154) Sture Persson, Torpshammar, 450. 155) Kent Edlund, Junsele, 440. 156) Anders Gramén, Charlottenberg, 440. 157) Christian Svensson, Uddebo, 440. 158) Mattias Modahl, Hagfors, 415. 159) Jan Olav Lindhaugen, Ed, 410. 160) Björn Walfridsson, Skillingaryd, 390. 161) Fred Hansson, Täby, 390. 162) Lars Klintberg, Nykvarn, 380. 163) Jonas Rydskog, Nyköping, 360. 164) Andreas Jonsson, Trollhättan, 360. 165) Simon Arns, Sundsvall, 360. 166) Gustav Torstensson, Helsingborg, 360. 167) Patrik Jönsson, Morup, 360. 168) Mikael Widmark, MATFORS, 350. 169) Kristoffer Salander, Bredbyn, 350. 170) Roger Wilsson, Bor, 335. 171) Per Arne Eriksson, Linghed, 330. 172) Johan Svensson, Skara, 330. 173) Mats Nordin, Mora, 330. 174) Johan Hässelås, Tranemo, 320. 175) Linus Mattsson, Bollnäs, 320.

Placering 176-200

176) Roland Werdien, Åsa, 320. 177) Kim Grip, Hällefors, 315. 178) Tomas Jörlid, Dalsjöfors, 300. 179) Inge Karlsson, Björketorp, 295. 180) Rune Arvidsson, Alafors, 295. 181) Hans Johansson, Grythyttan, 290. 182) Jerry Börjesson, Töllsjö, 290. 183) Mikael Lennung, Mörarp, 285. 184) Peter Johansson, Överum, 280. 185) Lars Bergman, Motala, 280. 186) Karl-Erik Ekholm, Tjällmo, 270. 187) Henrik Helgesson, Jämshög, 260. 188) Björn Hassling, Ytterby, 255. 189) Peter Gustavsson, Lögdeå, 240. 190) Mats Wintergren, Leksand, 240. 191) Göran Olsson, Edsbyn, 240. 192) Marcus Stomberg, Tidaholm, 240. 193) Wiktor Tengman, Nordmaling, 240. 194) Bernt Olofsson, Slite, 240. 195) Per-Olof Östlin, Söderhamn, 240. 196) Gabriel Rosander, Vimmerby, 240. 197) Runo Jonsson, Stöde, 240. 198) Anton Amilon, Ljungbyhed, 240. 199) Lars Kobbelgaard, Kyrkhult, 240. 200) Peter Strandelin, Åtvidaberg, 240.

Placering 201-225

201) Hans-Erik Pihlgren, Arvika, 225. 202) Henrik Persson, Malung, 200. 203) Michael Haglund, Vilhelmina, 200. 204) Andreas Olsson, Förslöv, 200. 205) Jan Håkansson, Älmhult, 200. 206) Tom Larsson, Karlskrona, 200. 207) Thobias Lundqvist, Tranås, 200. 208) John Hjord, Västerhaninge, 200. 209) Jonas Malmström, Falköping, 200. 210) Jan Sahl, Skövde, 195. 211) Kent Sundström, Moskosel, 180. 212) Martin Stensson, Fliseryd, 180. 213) Fredrik Lundmark, Skellefteå, 180. 214) Robert Wernborn, Älta, 175. 215) Henrik Oskarsson, Stora Skedvi, 170. 216) Knut Stavik, Vilhelmina, 165. 217) Lennart Samuelsson, Uppsala, 160. 218) Ove Karlsson, Grytgöl, 160. 219) Andreas Wilsson, Bor, 160. 220) Mikael Söderstedt Johansson, Mölndal, 160. 221) Jörgen Holmgren, Umeå, 160. 222) Karl-Erik Persson, Jättendal, 140. 223) Martin Nordling, Hudiksvall, 140. 224) Patrik Gunnarsson, Månsarp, 135. 225) Mikael Bolin, Hjo, 135.

Placering 226-250

226) Lukas Svensson, Ljungbyholm, 125. 227) Stefan Lindman, Torpshammar, 120. 228) Daniel Striby, Nynäshamn, 120. 229) Hans Engström, Indal, 120. 230) Dennis Åkesson, Ullared, 120. 231) Ulf Krekula, Pajala, 120. 232) Magnus Nilsson, Örkelljunga, 120. 233) Gunnar Nyhman, Helgum, 120. 234) Greger Persson, Gällö, 120. 235) Åke Nilsson, Staffanstorp, 120. 236) Jonas Rahm Jonsson, Näsviken, 120. 237) Håkan Helgesson, Olofström, 120. 238) Tomas Gunnarsson, Gävle, 120. 239) Mattias Allander, Dvärsätt, 120. 240) Håkan Andersson, Horndal, 120. 241) Niklas Bengtsson, Lindome, 120. 242) Anders Lennung, Mörarp, 120. 243) Simon Blomqvist, Hunnebostrand, 120. 244) Håkan Höglind, Mölndal, 120. 245) Tom Ståhlberg, Färila, 120. 246) Kent Barsk, Kiruna, 120. 247) Arnold Alfredsson, Frösön, 120. 248) Jonas Gustafsson, Lidköping, 120. 249) Morgan Johnsson, Laholm, 120. 250) Hans Bergström, Sandarne, 105.

Placering 251-263

251) knut stavik, Vilhelmina, 105. 252) Joakim Hagberg, Karlskoga, 90. 253) Kjell Larsson, Molkom, 90. 254) Kjell-Åke Helgesson, Jämshög, 90. 255) Per-Åke Hallgren, Lidköping, 80. 256) Lennart Eriksson, Öxabäck, 80. 257) Tony Axelsson, Lidköping, 80. 258) Johan Carlsson, Varberg, 80. 259) Jonatan Lönander, Malmbäck, 75. 260) Erik Appellqvist, Aspås, 45. 261) Lars Andersson, Glommen, 30. 262) Patric Hedmark, Östersund, 15. 263) Jan Vitteberg, Filipstad, 0.

Ungdom

Plac Förnamn Efternamn Postadress Räv Grävling Mård Mink Fågel Summa
1 Simon Gustafsson Kungsbacka 13 0 0 0 177 4215
2 Milton Strålin Ulricehamn 8 2 0 1 129 3075
3 Jesper Carlsson Knutby 3 10 5 0 34 2120
4 Tommy Jönsson Torsby 4 0 4 0 58 1710
5 Philip Östlund Svärdsjö 6 2 3 0 10 1300
6 Joakim Skog Säffle 10 0 0 0 0 1200
7 Sammy Karlsson Vansbro 2 0 0 0 57 1095
8 Simon Jakobsson Norsjö 1 0 1 0 54 1020
9 Jakob Kamstedt Hyltebruk 6 0 0 0 9 855
10 Linus Johansson Herrljunga 7 0 0 0 0 840

Placering 11-25

11) Elia Grankulla, Kiruna, 495. 12) Niklas Karlsson, Säffle, 320. 13) Mikael Magnusson, Sunne, 270. 14) Anton Lundström, Kalmar, 240. 15) Marcus Johansson, Hallsberg, 200. 16) Axel Holmgren, Umeå, 195. 17) Robert Allansson, Påryd, 160. 18) Hugo Zadewasser, Stöllet, 160. 19) Fredrik Söderström, Jättendal, 90. 20) Ludvig Lindström, Åsele, 80. 21) Anton Hallström, Årjäng, 30. 22) Isak Börjesson, Själevad, 20. 23) Jakob Rönn, LIMMARED, 0.

Dam

Plac Förnamn Efternamn Postadress Räv Grävling Mård Mink Fågel Summa
1 Utta Ludwig Kosta 11 19 12 0 231 7385
2 Majja Kvist Drottningholm 45 9 4 7 7 6725
3 Sara Carlsson Färila 15 16 21 1 29 5425
4 Inger Augustsson Trollhättan 17 11 20 3 26 5170
5 Angelica Persson Bräcke 10 4 0 0 21 1835
6 Karin Orädd Malgomaj 8 0 0 1 41 1595
7 Anna-Karin Andersson Vislanda 0 2 10 0 29 1495
8 Katarina Gideonsson Näsåker 10 0 0 1 18 1490
9 Evy Lundberg Fjärås 5 2 4 2 7 1265
10 Laila Forsgren Gävle 4 7 0 0 13 1235

Placering 11-25

11) Annica Gunnarsson, Vittsjö, 1015. 12) Sylvia Åkerberg-Netzel, Idkerberget, 890. 13) Camilla Rönnberg, Nordmaling, 780. 14) Ann Erlandsson, Jönköping, 480. 15) Cecilia Odehn-Kängström, Berga, 280. 16) Petra Högberg, Ramvik, 280. 17) Barbro Persson, Föllinge, 160. 18) Gun-Britt Jonsson, Vallsta, 135. 19) Susanne Ivansson, Malung, 20. 20) Malin Mattsson, Gräsö, 15.

Vi sponsrar Rovdjurskampanjen:

Rovdjurskampanjen

I år satsar vi på att göra så mycket nytta som möjligt och att så många jägare som möjligt ställer upp. Hederspriser till de bästa i varje klass och sedan lottar vi ut priser bland alla som deltar. En lott för varje deltagare och massor med fina priser från våra sponsorer! 
Väl mött i viltvårdens tecken till en kampanj som är möjlig att genomföra trots tider av oro för Coronavirus.

Regler för Rovdjurskampanjen

Samtliga deltagare får som vanligt ett diplom för sin medverkan i Rovdjurskampanjen. De jägare och fångstmän som samlar mer än 1 000 poäng, får dessutom ett exklusivt medlemskap i 1 000-klubben med diplom och tygmärke. För att delta krävs att man skickar in en bild av det vilt man fångat eller att man låter en jaktkamrat intyga vad man skjutit eller fångat. Jaktjournalen förutsätter att alla deltagare ser till att själva vara med på bilden så att vi kan publicera ett urval av bilder i Jaktjournalen.

Skärpta regler

Målsättningen med Jaktjournalens Rovdjurskampanj är att sprida kunskaper om viltvårdens betydelse och vikten att vara uthållig i viltvårdsarbetet. Du kan notera dina fångster på Jaktjournalens hemsida, eller sända in talongen som finns i papperstidningen. De som passerar 3 000 poäng måste vara med på bild tillsammans med viltet när de rapporterar för att poängen ska räknas. Rapporter utan intyg eller bild accepteras inte. Rapporter över 3 000 poäng utan bild accepteras inte.

Årets viltvårdare

Nytt för i år är att alla deltagare får en lott vilket betyder att alla har lika stor chans att vinna några av de tio priserna. Målsättningen med Rovdjurskampanjen är att så många som möjligt ska delta och att alla ska ha samma chans till våra priser. Det viktigaste är inte tävlingsmomentet, utan att så många som möjligt bidrar till viltvården.
Den jägare som har flest poäng utses till Årets viltvårdare i respektive klasser och får en tavla som bevis på sina extremt goda viltvårdsinsatser. Yrkesjägare och jaktelever betraktar vi som proffs som deltar i en egen klass.

Priser Rovdjurskampanjen 2021-2022

1: Salongsgevär modell CZ 457 Syntet från Hylte Lantmän, värde 6 795 kr.
2: Ryggsäck Ultra från Swedteam, värde 3 995 kr.
3: Jankele skjutstöd från Frisport, värde 3 695 kr.
4: Ljuddämpare modell Freyr&Devik, från Fritid och Vildmark, värde 3 195 kr.
5: UOVision Compact LTE/4G övervakningskamera från Casström, värde 2 795 kr.
6: Delta Optical RF-1200 HD laseravståndsmätare, från Astro Sweden, värde 2 495 kr.  
7: Presentkort från Swevest, 1 000 kr.
8: Kniv, modell Safari Mini Hunter från Casström, värde 975 kr.
9: Ett set med tre lockpipor för räv från Astro Sweden, värde 645 kr.
10: Viltdragare från Astro Sweden, värde 435 kr.
11-15: Ett år förlängning av prenumerationen på Jaktjournalen
16-20: Sex månaders förlängning av prenumerationen.

De första tio vinnarna får dessutom en årsprenumeration på Bearskins jaktfilmer. 1-10 får även en keps från Swevest. De som placerar sig på 11-20 plats får en keps från Bearskin.

Slutresultat2018

Period 2017-08-01 till och med 2018-04-18

Öppen klass

Plac Förnamn Efternamn Postadress Räv Grävling Mård Mink Fågel Summa
1 Ingemar Smedberg Vaggeryd 19 14 7 28 340 9690
2 Harry Eriksson Älvdalen 13 2 31 11 131 6695
3 Johan Eriksson Norrhult 16 8 6 6 216 6460
4 Linus Axelsson Varberg 38 2 0 7 102 6390
5 Anders Lindqvist Södertälje 33 17 0 0 67 6325
6 Nils Lindgren Östavall 12 3 20 0 56 4320
7 Björn Persson Bollnäs 33 0 0 0 15 4185
8 Michael Linnarsson Trädet 21 4 0 1 76 4000
9 Andreas Jönsson Braås 19 5 6 4 30 3750
10 Andreas Salomonsson Ljungby 26 3 0 0 19 3645
11 Roland Carlsson Vänersborg 18 0 4 0 75 3645
12 Stefan Axelsson Rydaholm 28 1 0 0 7 3545
13 Michael Svensson Strömsnäsbruk 17 7 10 2 0 3540
14 Andreas Gustafsson Svanesund 23 6 0 1 0 3260
15 Åke Persson Lingbo 10 11 4 14 32 3200
16 Per-Olof Sahlin Länghem 4 31 0 2 0 3000
17 Göran Mårtensson Edsbyn 7 0 0 0 144 3000
18 Ola Nilsson Perstorp 19 1 0 0 38 2930
19 Markus Svensson Nordmark 15 3 2 2 42 2890
20 Stig Martinsson Kinna 7 8 0 2 84 2780
21 Jörgen Nygren Granö 9 4 4 0 65 2735
22 Artur Larsson Ludvika 10 8 5 1 23 2655
23 Henrik Färg Askersund 0 0 29 0 0 2610
24 Anders Hultstrand Säffle 5 25 0 0 0 2600
25 Göran Andersson Linghed 5 5 6 5 64 2600

Placering 26-50

26) Rickard Dovhammar, Tärnsjö, 2560. 27) Tommy Lövgren, Molkom, 2540. 28) Roine Sjögren, Öregrund, 2310. 29) Börje Lundin, Vikarbyn, 2125. 30) Kjell Gustafsson, Sunne, 2090. 31) Jakob Johansson, Hjärnarp, 2055. 32) Nils Lefring, Vallentuna, 2040. 33) Helge Olsson, Säffle, 2030. 34) Emil Thorse’n, Åtorp, 2020. 35) Gunnar Mårtensson, Järpen, 2000. 36) Tomas Österberg, Åmotfors, 2000. 37) Jonas Eliasson, Alingsås, 1925. 38) Per Simonsson, Dorotea, 1890. 39) Roland Carlsson, Arvidsjaur, 1890. 40) Anton Larsson, Junsele, 1880. 41) Timmie Olsson, Kristianstad, 1875. 42) Östen Svensson, Älmhult, 1865. 43) Mats Claesson, Vrigstad, 1860. 44) Roland Andersson, Fjugesta, 1825. 45) Anton Ottosson, Hoting, 1815. 46) Fredrik Strömberg, Ramsele, 1790. 47) Lars Boström, Näsåker, 1740. 48) Henrik Karlsson, Lindesberg, 1680. 49) Jörgen Svensson, Vimmerby, 1660. 50) Kent Widmark, Dvärsätt, 1575.

Placering 51-75

51) Kent Lönquist, Kyrkhult, 1570. 52) Yngve Olofsson, Offerdal, 1570. 53) Karl-Gunnar Holmberg, Sorsele, 1560. 54) Anders Winzell, Muskö, 1530. 55) Jonas Nordin, Långsele, 1520. 56) Christian Jansson, Norrtälje, 1480. 57) Tommy Rönn, Tärnsjö, 1480. 58) Robin Frohm, Lycksele, 1445. 59) Eive Ohlsson, Trollhättan, 1445. 60) Jonatan Lönander, Malmbäck, 1440. 61) Rasmus Borgström, Halmstad, 1435. 62) Runar Jakobsson, Mariannelund, 1425. 63) Emil Diddilié, Kolmården, 1410. 64) Kristoffer Stölsnes Henriksson, Hackås, 1410. 65) Tomy Yusova, Trelleborg, 1385. 66) Patrik Kovacic, Västervik, 1360. 67) Mattias Svensson, Nässjö, 1345. 68) Torgny Johansson, Hjältevad, 1340. 69) Fredrik Jonasson, Lesjöfors, 1340. 70) Magnus Jonsson, Ljusdal, 1330. 71) Martin Hermansson, Klövedal, 1320. 72) Arne Karlsson, Älmhult, 1305. 73) Jesper Norbäck, Mora, 1290. 74) Robert Eriksson, Säffle, 1280. 75) Karl-Erik Burman, Ånge, 1270.

Placering 76-100

76) Eric Johannisson, Kållekärr, 1260. 77) mattias rylander, vetlanda, 1245. 78) Ingar Kristiansen, Søre Osen, 1200. 79) Ove Häggström, Rosvik, 1200. 80) Fredrik Dübbel, Ytterhogdal, 1185. 81) Andreas Reinholdsson, Fristad, 1180. 82) Gösta Johansson, Perstorp, 1160. 83) Petter Hedèn, Älvdalen, 1160. 84) Per Sävelind, rätan, 1145. 85) Lars Samuelsson, Landvetter, 1135. 86) Dennis Fransson, Långserud, 1135. 87) Henrik Nilsson, Lindome, 1130. 88) Leif Haglund, Linghed, 1130. 89) John Eklund, Arvidsjaur, 1125. 90) Anton Van Duinen, Rydaholm, 1125. 91) Ture Larsson, Burseryd, 1125. 92) Jan-Åke Ernstson, Tidaholm, 1120. 93) Mattias Träff, Kimstad, 1120. 94) Martin Blanck, Blidsberg, 1120. 95) Fredrik Söderstedt, Skillingaryd, 1110. 96) Sylve Rohdin, Ljungby, 1085. 97) Ove Johansson, Växjö, 1080. 98) Skägget Larsson, Köping, 1075. 99) Dennis Karlsson, Holsljunga, 1055. 100) Åke Antonsson, Töreboda, 1040.

Placering 101-125

101) Tommy Mattsson, Gräsö, 1040. 102) Niklas Strömberg, Enånger, 1040. 103) Lennart Forsström, Ljungskile, 1020. 104) Bertil Löpare, Juoksengi, 1020. 105) Henrik Ahlström, Harbo, 1015. 106) Kurt Karlborg, Silverdalen, 1005. 107) John Näslund, Ullånger, 980. 108) Hans Andersson, Torpshammar, 960. 109) Hans Åhlin, Rengsjö, 945. 110) Thommy Atterbrand, Tanumshede, 930. 111) Per Nilsson, Långsele, 920. 112) Pär Karlsson, Vårgårda, 900. 113) Anders Levin, Almunge, 900. 114) Michael Larsen, Løgstør, 885. 115) Lars Risbrandt, Blomstermåla, 870. 116) Jonatan Engström, Holsbybrunn, 860. 117) Kent Nilsson, Torsby, 845. 118) Patrik Klys, Skultuna, 840. 119) Fredrik Åkesson, Umeå, 810. 120) Magnus Matsson, Vikarbyn, 800. 121) Jonas Backén, Funäsdalen, 780. 122) Tony Ögren, Bollstabruk, 770. 123) Mikael Andersson, Mora, 745. 124) Jonny Kvist, Grythyttan, 740. 125) Jens Vesterman, Mullsjö, 735.

Placering 126-150

126) Lars-Eje Lönnström, Söderbärke, 720. 127) Jimmy Petersson, Bottnaryd, 720. 128) Andreas Åkerblad, Tystberga, 720. 129) Mikael Karlsson, Vänersborg, 720. 130) Martin Johansson, Tjällmo, 720. 131) Jesper Eriksson, Töcksfors, 700. 132) Tommy Friebe, Veddige, 675. 133) Alf Petersson, Glanshammar, 660. 134) Glenn Andersson, Gnarp, 655. 135) Jim Henell, Järfälla, 640. 136) Christopher Hjorth, Molkom, 620. 137) Kjell Lundkvist, Lingbo, 595. 138) Niklas Andersson, Romelanda, 590. 139) Sebastian Wellander, Fjugesta, 585. 140) Stefan Carlström, Gråbo, 585. 141) Johan Glavhammar, Åsele, 575. 142) Mikael Nyholm, Hirvlax, 540. 143) Jan-Erik Johansson, Nol, 520. 144) Glenn Söderquist, Öregrund, 520. 145) Peter Gerhardsson, Nässjö, 520. 146) Lars Larsson, Malung, 520. 147) Lars-Inge Ahlström, Slite, 510. 148) Jonas Sandahl, Stenungssund, 510. 149) Daniel Ivarsson, Tandsbyn, 495. 150) Wåge Swahn, Bottnaryd, 480.

Placering 151-175

151) Gert Rämnér, Köpingsvik, 480. 152) Bengt Arvidsson, Alafors, 480. 153) Christian Kellgren, Lillhärdal, 470. 154) Sture Persson, Torpshammar, 450. 155) Kent Edlund, Junsele, 440. 156) Anders Gramén, Charlottenberg, 440. 157) Christian Svensson, Uddebo, 440. 158) Mattias Modahl, Hagfors, 415. 159) Jan Olav Lindhaugen, Ed, 410. 160) Björn Walfridsson, Skillingaryd, 390. 161) Fred Hansson, Täby, 390. 162) Lars Klintberg, Nykvarn, 380. 163) Jonas Rydskog, Nyköping, 360. 164) Andreas Jonsson, Trollhättan, 360. 165) Simon Arns, Sundsvall, 360. 166) Gustav Torstensson, Helsingborg, 360. 167) Patrik Jönsson, Morup, 360. 168) Mikael Widmark, MATFORS, 350. 169) Kristoffer Salander, Bredbyn, 350. 170) Roger Wilsson, Bor, 335. 171) Per Arne Eriksson, Linghed, 330. 172) Johan Svensson, Skara, 330. 173) Mats Nordin, Mora, 330. 174) Johan Hässelås, Tranemo, 320. 175) Linus Mattsson, Bollnäs, 320.

Placering 176-200

176) Roland Werdien, Åsa, 320. 177) Kim Grip, Hällefors, 315. 178) Tomas Jörlid, Dalsjöfors, 300. 179) Inge Karlsson, Björketorp, 295. 180) Rune Arvidsson, Alafors, 295. 181) Hans Johansson, Grythyttan, 290. 182) Jerry Börjesson, Töllsjö, 290. 183) Mikael Lennung, Mörarp, 285. 184) Peter Johansson, Överum, 280. 185) Lars Bergman, Motala, 280. 186) Karl-Erik Ekholm, Tjällmo, 270. 187) Henrik Helgesson, Jämshög, 260. 188) Björn Hassling, Ytterby, 255. 189) Peter Gustavsson, Lögdeå, 240. 190) Mats Wintergren, Leksand, 240. 191) Göran Olsson, Edsbyn, 240. 192) Marcus Stomberg, Tidaholm, 240. 193) Wiktor Tengman, Nordmaling, 240. 194) Bernt Olofsson, Slite, 240. 195) Per-Olof Östlin, Söderhamn, 240. 196) Gabriel Rosander, Vimmerby, 240. 197) Runo Jonsson, Stöde, 240. 198) Anton Amilon, Ljungbyhed, 240. 199) Lars Kobbelgaard, Kyrkhult, 240. 200) Peter Strandelin, Åtvidaberg, 240.

Placering 201-225

201) Hans-Erik Pihlgren, Arvika, 225. 202) Henrik Persson, Malung, 200. 203) Michael Haglund, Vilhelmina, 200. 204) Andreas Olsson, Förslöv, 200. 205) Jan Håkansson, Älmhult, 200. 206) Tom Larsson, Karlskrona, 200. 207) Thobias Lundqvist, Tranås, 200. 208) John Hjord, Västerhaninge, 200. 209) Jonas Malmström, Falköping, 200. 210) Jan Sahl, Skövde, 195. 211) Kent Sundström, Moskosel, 180. 212) Martin Stensson, Fliseryd, 180. 213) Fredrik Lundmark, Skellefteå, 180. 214) Robert Wernborn, Älta, 175. 215) Henrik Oskarsson, Stora Skedvi, 170. 216) Knut Stavik, Vilhelmina, 165. 217) Lennart Samuelsson, Uppsala, 160. 218) Ove Karlsson, Grytgöl, 160. 219) Andreas Wilsson, Bor, 160. 220) Mikael Söderstedt Johansson, Mölndal, 160. 221) Jörgen Holmgren, Umeå, 160. 222) Karl-Erik Persson, Jättendal, 140. 223) Martin Nordling, Hudiksvall, 140. 224) Patrik Gunnarsson, Månsarp, 135. 225) Mikael Bolin, Hjo, 135.

Placering 226-250

226) Lukas Svensson, Ljungbyholm, 125. 227) Stefan Lindman, Torpshammar, 120. 228) Daniel Striby, Nynäshamn, 120. 229) Hans Engström, Indal, 120. 230) Dennis Åkesson, Ullared, 120. 231) Ulf Krekula, Pajala, 120. 232) Magnus Nilsson, Örkelljunga, 120. 233) Gunnar Nyhman, Helgum, 120. 234) Greger Persson, Gällö, 120. 235) Åke Nilsson, Staffanstorp, 120. 236) Jonas Rahm Jonsson, Näsviken, 120. 237) Håkan Helgesson, Olofström, 120. 238) Tomas Gunnarsson, Gävle, 120. 239) Mattias Allander, Dvärsätt, 120. 240) Håkan Andersson, Horndal, 120. 241) Niklas Bengtsson, Lindome, 120. 242) Anders Lennung, Mörarp, 120. 243) Simon Blomqvist, Hunnebostrand, 120. 244) Håkan Höglind, Mölndal, 120. 245) Tom Ståhlberg, Färila, 120. 246) Kent Barsk, Kiruna, 120. 247) Arnold Alfredsson, Frösön, 120. 248) Jonas Gustafsson, Lidköping, 120. 249) Morgan Johnsson, Laholm, 120. 250) Hans Bergström, Sandarne, 105.

Placering 251-263

251) knut stavik, Vilhelmina, 105. 252) Joakim Hagberg, Karlskoga, 90. 253) Kjell Larsson, Molkom, 90. 254) Kjell-Åke Helgesson, Jämshög, 90. 255) Per-Åke Hallgren, Lidköping, 80. 256) Lennart Eriksson, Öxabäck, 80. 257) Tony Axelsson, Lidköping, 80. 258) Johan Carlsson, Varberg, 80. 259) Jonatan Lönander, Malmbäck, 75. 260) Erik Appellqvist, Aspås, 45. 261) Lars Andersson, Glommen, 30. 262) Patric Hedmark, Östersund, 15. 263) Jan Vitteberg, Filipstad, 0.

Ungdom

Plac Förnamn Efternamn Postadress Räv Grävling Mård Mink Fågel Summa
1 Simon Gustafsson Kungsbacka 13 0 0 0 177 4215
2 Milton Strålin Ulricehamn 8 2 0 1 129 3075
3 Jesper Carlsson Knutby 3 10 5 0 34 2120
4 Tommy Jönsson Torsby 4 0 4 0 58 1710
5 Philip Östlund Svärdsjö 6 2 3 0 10 1300
6 Joakim Skog Säffle 10 0 0 0 0 1200
7 Sammy Karlsson Vansbro 2 0 0 0 57 1095
8 Simon Jakobsson Norsjö 1 0 1 0 54 1020
9 Jakob Kamstedt Hyltebruk 6 0 0 0 9 855
10 Linus Johansson Herrljunga 7 0 0 0 0 840

Placering 11-25

11) Elia Grankulla, Kiruna, 495. 12) Niklas Karlsson, Säffle, 320. 13) Mikael Magnusson, Sunne, 270. 14) Anton Lundström, Kalmar, 240. 15) Marcus Johansson, Hallsberg, 200. 16) Axel Holmgren, Umeå, 195. 17) Robert Allansson, Påryd, 160. 18) Hugo Zadewasser, Stöllet, 160. 19) Fredrik Söderström, Jättendal, 90. 20) Ludvig Lindström, Åsele, 80. 21) Anton Hallström, Årjäng, 30. 22) Isak Börjesson, Själevad, 20. 23) Jakob Rönn, LIMMARED, 0.

Dam

Plac Förnamn Efternamn Postadress Räv Grävling Mård Mink Fågel Summa
1 Utta Ludwig Kosta 11 19 12 0 231 7385
2 Majja Kvist Drottningholm 45 9 4 7 7 6725
3 Sara Carlsson Färila 15 16 21 1 29 5425
4 Inger Augustsson Trollhättan 17 11 20 3 26 5170
5 Angelica Persson Bräcke 10 4 0 0 21 1835
6 Karin Orädd Malgomaj 8 0 0 1 41 1595
7 Anna-Karin Andersson Vislanda 0 2 10 0 29 1495
8 Katarina Gideonsson Näsåker 10 0 0 1 18 1490
9 Evy Lundberg Fjärås 5 2 4 2 7 1265
10 Laila Forsgren Gävle 4 7 0 0 13 1235

Placering 11-25

11) Annica Gunnarsson, Vittsjö, 1015. 12) Sylvia Åkerberg-Netzel, Idkerberget, 890. 13) Camilla Rönnberg, Nordmaling, 780. 14) Ann Erlandsson, Jönköping, 480. 15) Cecilia Odehn-Kängström, Berga, 280. 16) Petra Högberg, Ramvik, 280. 17) Barbro Persson, Föllinge, 160. 18) Gun-Britt Jonsson, Vallsta, 135. 19) Susanne Ivansson, Malung, 20. 20) Malin Mattsson, Gräsö, 15.

Få koll på alla nyheter – aktivera notiser i din webbläsare
Jag vill testa!