Annons
Rovdjurskampanjen 20/21 | Jaktjournalen
Just nu:
Annons

Rovdjurskampanjen 20/21

Den första augusti 2020 är det åter dags för Jaktjournalens klassiker, Rovdjurskampanjen. Då kan alla rovdjursjägare inleda årets jakt- och fångstsäsong. Alla jägare som skjuter eller fångar räv, grävling, mård, mink, iller, kråka, skata, måsfågel eller nötskrika har chansen att både göra en betydelsefull viltvårdsinsats och vara med om att vinna fina priser för sitt engagemang.

Din rapport godkänns så snart som möjligt. Det kan dock under jaktsäsong ta ett par dagar!

Mvh
Roger C

Kampanjansvarig

VÄLKOMNA!

Vi sponsrar Rovdjurskampanjen:

Slutresultat 2013

Period 2012-08-01 till och med 2013-04-17

Öppen klass

Plac Förnamn Efternamn Postadress Räv Grävling Mård Mink Fågel Summa
1 Per-Olof Sahlin Länghem 39 117 1 3 18 14460
2 Ingemar Smedberg Vaggeryd 27 5 0 65 473 12035
3 Tore Stråka Munsala 22 0 0 3 567 11205
4 Johan Eriksson Norrhult 47 10 2 8 185 9555
5 Harry Eriksson Älvdalen 30 4 30 18 170 9530
6 Morgan Berg Molkom 28 28 4 6 1 6095
7 Anders Hultstrand Säffle 8 61 0 0 0 5840
8 Andreas Jönsson Braås 16 11 9 9 114 5500
9 Göran Mårtensson Edsbyn 5 0 0 0 300 5100
10 Tapani Takanen Gnosjö 31 10 4 3 6 5030
11 Mikael Nyholm Hirvlax 18 0 0 118 31 4985
12 Stefan Ohlsson Huskvarna 10 0 1 0 234 4800
13 Jörgen Nygren Granö 26 4 7 10 27 4675
14 Andreas Salomonsson Ljungby 30 7 2 0 19 4625
15 Gunnar Marklund Bastuträsk 36 0 0 6 12 4620
16 Kent Widmark Dvärsätt 31 2 7 0 4 4570
17 Tommy Perhans Bengtsfors 13 33 0 2 17 4495
18 Nils Lindgren Östavall 16 5 11 1 72 4410
19 Andreas Andersson Säffle 11 20 7 3 53 4405
20 Jakob Rahkola Korpilombolo 36 0 0 0 0 4320
21 Jon Magnusson Valdemarsvik 6 43 1 0 0 4250
22 Roland Andersson Fjugesta 28 4 2 0 9 3995
23 Roland Carlsson Arvidsjaur 22 0 14 0 0 3900
24 Mattias Hultman Filipstad 10 24 1 0 15 3435
25 Bernt Jonsson Torpshammar 15 0 18 0 0 3420

Placering 26-50

26) Jan-Åke Ernstson, Tidaholm, 3375. 27) Martin Hermansson, Klövedal, 3335. 28) Viktor Samuelsson, Donsö, 3260. 29) Martin Boman, Bohus, 3240. 30) Sven-arne Ängwald, Söderhamn, 3110. 31) Roland Carlsson, Vänersborg, 3075. 32) Yngve Olofsson, Offerdal, 3055. 33) Fredrik Karlsson, Rottne, 2815. 34) Hans-olov Lindberg, Östervåla, 2790. 35) Börje Lundin, Vikarbyn, 2710. 36) Andreas Hammarlund, Ockelbo, 2685. 37) Jesper Norbäck, Mora, 2665. 38) Pär Hjelm, Mattmar, 2650. 39) Stefan Bergdahl, Älvsbyn, 2635. 40) Eive Ohlsson, Trollhättan, 2625. 41) Martin Edlund, Obbola, 2610. 42) Jonas Backén, Funäsdalen, 2560. 43) Marcus Glad, Rättvik, 2560. 44) Patrik Alnered, Johanneshov, 2545. 45) Lars Boström, Näsåker, 2505. 46) Stefan Johansson, Norberg, 2430. 47) Gösta Johansson, Perstorp, 2390. 48) Mikael Andersson, Mora, 2385. 49) Michael Svensson, Strömsnäsbruk, 2355. 50) Joakim Frank, Nora, 2340.

Placering 51-75

51) Robert Jönsson, Vinslöv, 2340. 52) Skägget Larsson, Köping, 2285. 53) Ola Nilsson, Perstorp, 2280. 54) Peter Nilsson, Ullatti, 2280. 55) Tobias Svensson, Nye, 2280. 56) Christer Torebo, Hamneda, 2265. 57) Karl-Gunnar Holmberg, Sorsele, 2220. 58) Sylve Rohdin, Ljungby, 2215. 59) Mikael Nilsson, Gällivare, 2200. 60) Michael Larsen, Løgstør, 2185. 61) Christian Jonsson, Järvsö, 2175. 62) Mattias Modahl, Hagfors, 2165. 63) Lars H Stridsman, Nyland, 2130. 64) Åke Persson, Lingbo, 2130. 65) Tomas Österberg, Åmotfors, 2075. 66) Per Jonsson, Strömsund, 2070. 67) Jerker Ljungberg, Charlottenberg, 2070. 68) Fredrik Gunnarsson, Hyssna, 2060. 69) Petter Hammar, Filipstad, 2045. 70) Leif Olsson, Mattmar, 2020. 71) Johan Glavhammar, Åsele, 2000. 72) Ricky Eklund, Vimmerby, 2000. 73) Peder Carlsson, Lundsbrunn, 1990. 74) Jonas Karlsson, Älvsbyn, 1980. 75) Fredrik Magnusson, Lovikka, 1965.

Placering 76-100

76) Rolf Jansson, Ludvika, 1930. 77) Anders Lindqvist, Södertälje, 1920. 78) Stefan Axelsson, Rydaholm, 1920. 79) Mikael Andersson, Torhamn, 1920. 80) Kristoffer Bengtsson, Sollebrunn, 1915. 81) Mattias Bragmo, Storlien, 1900. 82) Joakim Nilsson, Östmark, 1895. 83) Ove Larsson, Kårböle, 1880. 84) Emil Lundström, Svedala, 1860. 85) Simon Jakobsson, Nordmaling, 1845. 86) Johan Hammarström, Ockelbo, 1830. 87) Peter Sjöstedt, Säffle, 1800. 88) Markus Svensson, Nordmark, 1795. 89) Leif Säterberg, Ytterhogdal, 1760. 90) Robin Lindgren, Länghem, 1760. 91) Jonas Eliasson, Alingsås, 1755. 92) Gunnar Mårtensson, Järpen, 1755. 93) Freddy Åkesson, Ljungby, 1755. 94) Kari Maijanen, Haparanda, 1735. 95) Jonatan Lönander, Malmbäck, 1730. 96) Sölwe Franzén, Kosta, 1710. 97) Jonas Bengtsson, Rottne, 1680. 98) Karl-Erik Persson, Jättendal, 1655. 99) Kim Larsson, Mörlunda, 1650. 100) Kurt-anders Olsson, Fotskäl, 1650.

Placering 101-125

101) Sven-erik Davidsson, Skillingaryd, 1635. 102) Mattias Träff, Kimstad, 1630. 103) Jonas Salmijärvi, Korpilombolo, 1620. 104) Calle Jespersson, Vejbystrand, 1620. 105) Per-Olof Östlin, Söderhamn, 1605. 106) Tony Quiroga, Kumla, 1570. 107) Tage W Johansson, Tranås, 1550. 108) Lennart Forsström, Ljungskile, 1545. 109) Jonas Rydskog, Nyköping, 1515. 110) Max Weibull, Gävle, 1515. 111) Börje Levin, Ryd, 1515. 112) Per Persson, Stöllet, 1510. 113) Alfons Olofsson, Bredbyn, 1505. 114) Tor Stjerna, Nybro, 1505. 115) Lars Englund, Stråtjära, 1470. 116) Bo-anders Rahm, Ullared, 1465. 117) Stig Åhs, Åmotfors, 1460. 118) Hans Åhlin, Rengsjö, 1455. 119) Gunnar Arvidsson, Stenstorp, 1440. 120) Toni Vähäjylkkä, Borlänge, 1440. 121) Mikael Karlström, Långshyttan, 1415. 122) Karl-evert Lindberg, Årsunda, 1400. 123) Björn Hassling, Ytterby, 1385. 124) Marcus Eriksson, Nyhammar, 1380. 125) Emil Diddilié, Kolmården, 1375.

Placering 126-150

126) Hans Lindé, Årsunda, 1370. 127) Michael Linnarsson, Trädet, 1345. 128) Magnus Dahlberg, Piteå, 1335. 129) Christer Nordgren, Härnösand, 1330. 130) Per-erik Jonsson, Stråtjära, 1320. 131) Per Christensen, Lessebo, 1320. 132) Arvid Nilsson, Ullared, 1320. 133) Börje Andersson, Herrljunga, 1320. 134) Göran Andersson, Linghed, 1315. 135) Mikael Karlsson, Deje, 1310. 136) Glenn Andersson, Gnarp, 1290. 137) Wåge Swahn, Bottnaryd, 1270. 138) Henrik Myhr, Vemhån, 1260. 139) Martin Blanck, Blidsberg, 1260. 140) Nils Hansson, Östra Ryd, 1245. 141) Dick Fahlgren, Piteå, 1240. 142) Ulf Olsson, Rydaholm, 1235. 143) Kjell Gustafsson, Sunne, 1230. 144) Mikael Persson, Kilafors, 1220. 145) Kent Sundström, Moskosel, 1220. 146) Magnus Olsson, Deje, 1210. 147) Christian Kellgren, Lillhärdal, 1200. 148) Mateus Danielsson, Kil, 1200. 149) Runar Jakobsson, Mariannelund, 1170. 150) Dennis Nielsen, Malung, 1170.

Placering 151-175

151) Martin Markusson, Åsele, 1170. 152) Jimmy Petersson, Bottnaryd, 1160. 153) Roger Larsson, Ljungbyhed, 1150. 154) Erik Hassledahl, Haparanda, 1150. 155) Peter Gustavsson, Lögdeå, 1145. 156) Roland Werdien, Åsa, 1130. 157) Lars-Eje Lönnström, Söderbärke, 1125. 158) Alf Petersson, Glanshammar, 1125. 159) Anders Svanberg, Lycksele, 1110. 160) Bertil Löpare, Juoksengi, 1110. 161) Peter Johansson, Överum, 1110. 162) Fredrik Åkesson, Umeå, 1110. 163) Tommy Lundh, Vidsel, 1100. 164) Magnus Forsberg, Linköping, 1100. 165) Thomas Fransson, Örträsk, 1080. 166) Mats Ekman, Vindeln, 1080. 167) Göran Persson, Säffle, 1060. 168) Nils Fernquist, Svärdsjö, 1060. 169) Anders Eriksson, Umeå, 1055. 170) Arne Bardh, Alsterbro, 1050. 171) Charlie Lungström, Väse, 1045. 172) Bernt Nilsson, Koppom, 1040. 173) Hans Friberg, Eldsberga, 1040. 174) Tom Ståhlberg, Färila, 1040. 175) Leif Haglund, Linghed, 1030.

Placering 176-200

176) Robert Olsson, Tanumshede, 1020. 177) Lars Samuelsson, Landvetter, 1010. 178) Mats Olsson, Malmö, 1005. 179) Lars Stoltz, Bergsjö, 1000. 180) Daniel Ivarsson, Tandsbyn, 1000. 181) Torbjörn Jonsson, Bräcke, 990. 182) Hans Andersson, Torpshammar, 990. 183) Andreas Reinholdsson, Fristad, 980. 184) Jonny Kvist, Grythyttan, 975. 185) Andre Berg, Norrfjärden, 960. 186) Niklas Johansson, Bergkvara, 960. 187) Alex Alm, Gärds Köpinge, 950. 188) Lars-göran Persson, Nordmaling, 900. 189) Roger Andersson, Herrljunga, 890. 190) Henrik Persson, Malung, 890. 191) Björn Walfridsson, Skillingaryd, 880. 192) Linus Mattsson, Bollnäs, 870. 193) Ingvar Nilsson, Våxtorp, 870. 194) Fredrik Dübbel, Ytterhogdal, 845. 195) Magnus Sundbakk, Sundsnäs, 845. 196) Patrik Svensson, Tving, 840. 197) Peter Ström, Föllinge, 840. 198) Henrik Björk, Lima, 840. 199) Andreas Åkerblad, Tystberga, 840. 200) Anders Olzén, Karlstad, 840.

Placering 201-225

201) Roger Bengtsson, Växjö, 840. 202) Mattias Svensson, Nässjö, 840. 203) Heikki Arvidsson, Tostared, 840. 204) Stig Karlsson, Våxtorp, 830. 205) Tomas Eriksson, Skillingaryd, 825. 206) Mikael From, Glommersträsk, 825. 207) Lars Bergman, Motala, 820. 208) Stefan Nilsson, Varberg, 820. 209) Johan Hallberg, Skara, 800. 210) Tommy Rönn, Tärnsjö, 800. 211) Pär Karlsson, Vårgårda, 780. 212) Jens Tellström, Bredbyn, 760. 213) Tage Malm, Strömstad, 760. 214) Helge Olsson, Säffle, 740. 215) Leif Engblad, Storlien, 730. 216) Olle Fernström, Österhaninge, 720. 217) Jonas Palmgren, Rödeby, 720. 218) Nils Lefring, Vallentuna, 720. 219) Johan Niklasson, Knislinge, 710. 220) Olle Rydholm, Mullsjö, 710. 221) Mikael Lennung, Mörarp, 705. 222) Oskar Andersson, Väse, 700. 223) Johan Högberg, Jakobstad, Finland, 695. 224) Mikael Wennerholm, Deje, 690. 225) Harald Lundqvist, Brunflo, 690.

Placering 226-250

226) Niklas Petersson, Värnamo, 680. 227) Rolf Sandström, Bygdeå, 680. 228) Tobias Norberg, Skurup, 680. 229) René Kummerfeldt, Valby - Danmark, 680. 230) Klas Bäcklund, Trollhättan, 675. 231) Kent Barsk, Kiruna, 675. 232) Stefan Höglund, Östavall, 675. 233) Magnus Jäärf, Arnäsvall, 675. 234) Anders Sundbäck, Romelanda, 670. 235) Jimmy Bolin, Vittinge, 670. 236) Mikael Karlsson, Vänersborg, 660. 237) Christian Karlsson, Långås, 640. 238) Peter Guttke, Åmotfors, 640. 239) Joakim Salomonsson, Hamneda, 635. 240) Mattias Philipson, Båstad, 630. 241) Ronny Höglund, Strömsund, 615. 242) Kent Nilsson, Torsby, 605. 243) Jörgen Bergh, Karlstad, 600. 244) Ingvar Wennström, Gävle, 600. 245) Ulf Andersson, Uddevalla, 590. 246) Magnus Karlsson, Vadstena, 590. 247) Elof Åhs, Svenljunga, 590. 248) Stefan Bergh, Varberg, 585. 249) Stefan Nyman, Veberöd, 585. 250) Thomas Burman, Norrfjärden, 570.

Placering 251-275

251) Peter Berggren, Nordmaling, 570. 252) Jonas Hietala, Fagersta, 570. 253) Ingemar Sundquist, Slussfors, 560. 254) Niklas Forsberg, Fristad, 560. 255) Andreas Olsson, Förslöv, 560. 256) David Dahlgren, Stigtomta, 560. 257) Inge Karlsson, Björketorp, 540. 258) Johan Johansson, Gråbo, 540. 259) Jerry Börjesson, Töllsjö, 530. 260) Åke Antonsson, Töreboda, 530. 261) Dennis Karlsson, Örebro, 520. 262) Daniel Nilsson, Gävle, 515. 263) Johnny Nickull, Vörå Finland, 510. 264) Glenn Söderquist, Öregrund, 510. 265) Tomas Nywertz, Skara, 510. 266) Johan Fors, Pello, 495. 267) Stefan Roth, Riddarhyttan, 495. 268) Rasmus Hellman, Mjölby, 490. 269) Sven-erik Nilsson, Örkelljunga, 485. 270) Bertil Gustavsson, Eksjö, 480. 271) Janne Harju Johansson, Kopparberg, 480. 272) Mathias Blom, Årjäng, 480. 273) Ove Ljung, Mölltorp, 480. 274) Lars Risbrandt, Blomstermåla, 480. 275) Stig Bergstöm, Nyhammar, 480.

Placering 276-300

276) Christian Nielsen, Brålanda, 465. 277) Wiktor Tengman, Nordmaling, 455. 278) Anders Persson, Karlsborg, 450. 279) Dennis Åkesson, Ullared, 440. 280) Stefan Granath, Årjäng, 440. 281) Torbjörn Bengtsson, Varberg, 440. 282) Jonathan Mattsson, Venjan, 435. 283) Rune Arvidsson, Alafors, 435. 284) Knut Johansson, Årjäng, 430. 285) Olof Pettersson, Lillandet, Finland, 425. 286) Bert-Åke Andersson, Östra Ämtervik, 420. 287) Martin Johansson, Killeberg, 420. 288) Leif Häggström, Skäl, 420. 289) Daniel Sernekvist, Ljungby, 405. 290) Håkan Johansson, Braås, 405. 291) Ronnie Johansson, Vankiva, 405. 292) Fredrik Oscarsson, Årsunda, 405. 293) Nicklas Bergström, Ramsjö, 405. 294) Jimmy Westin, Horndal, 400. 295) Mattias Pinni, Nora, 400. 296) Karl Björklund, Söderbärke, 400. 297) Robert Edman, Tibro, 395. 298) Sören Svensgård, Malung, 390. 299) Erik Dagman, Mölltorp, 375. 300) Linus Göthe, Sandviken, 375.

Placering 301-325

301) Thomas Olsson, Kristinehamn, 360. 302) Henrik Oskarsson, Stora Skedvi, 360. 303) Tomas Jörlid, Dalsjöfors, 360. 304) Mats Johansson, Lerum, 360. 305) Peter Andersson, Strömsund, 360. 306) Pontus Lindström, Tving, 360. 307) Per Mabäcker, Mellerud, 360. 308) Jon Hagen, Ljusdal, 360. 309) Martin Larson, Nässjö, 355. 310) Jarmo Kuusijärvi, Råneå, 350. 311) Martin Stensson, Fliseryd, 345. 312) Göran Olsson, Edsbyn, 340. 313) Jakob Bengtsson, Tingsryd, 340. 314) Stefan Hylander, Piteå, 335. 315) Kenneth Woxlin, Edsbyn, 330. 316) Per Simonsson, Dorotea, 330. 317) Conny Persson, Älta, 320. 318) Joakim Joelsson, Norrtälje, 320. 319) Christian Holmqvist, Enviken, 320. 320) Patrik Jonsson, Götene, 315. 321) Ove Karlsson, Grytgöl, 305. 322) Fredrik Jonasson, Åmål, 290. 323) Mikael Bolin, Hjo, 285. 324) Michael Haglund, Vilhelmina, 285. 325) Tommy Karlsson, Norsholm, 280.

Placering 326-350

326) Linus Gustavsson, Ramkvilla, 280. 327) Markus Nyholm, Hirvlax, Finland, 275. 328) Håkan Helgesson, Olofström, 270. 329) Ulf Österman, Kurravaara, 270. 330) L-g Vedin, Ås, 270. 331) Kjell Larsson, Molkom, 270. 332) Robin Ragnarsson, Karlsborg, 260. 333) Waldemar Fagerberg, Drottningholm, 260. 334) Jörgen Westerberg, Gällivare, 255. 335) Stig Svendsen, Torestorp, 255. 336) Martin Olausson, Alingsås, 255. 337) Mattias Sunesson, Lenhovda, 245. 338) Björn Werelius, Johanneshov, 240. 339) Hans Johansson, Mullsjö, 240. 340) Jan Axelsson, Umeå, 240. 341) Henrik Svedberg, Veddige, 240. 342) Emil Ericsson, Växjö, 240. 343) Fredrik Svensson, Rödeby, 240. 344) Johan Larson, Nässjö, 240. 345) Aron Klasosn, Sävsjö, 240. 346) Claes Edén, Askersund, 240. 347) Per-anders Nilsson, Hallaryd, 240. 348) Anton Van Duinen, Rydaholm, 240. 349) Åke Nilsson, Staffanstorp, 240. 350) Mikael Martinsson, Mariannelund, 240.

Placering 351-375

351) Jörgen Holmgren, Umeå, 240. 352) Arnold Alfredsson, Frösön, 240. 353) Lars Björklund, Västerås, 240. 354) Niclas Göransson, Blackstad, 240. 355) Niklas Berglund, Farsta, 225. 356) Olov Lundgren, Bygdsiljum, 220. 357) Johan Hermansson, Klövedal, 215. 358) Kjell-Åke Helgesson, Jämshög, 210. 359) Lars Munk, Pajala, 210. 360) Hans-arne Åkervik, Årjäng, 210. 361) Andreas Wikström, Kalix, 210. 362) Anders Hedin, Långsele, 200. 363) Robert Antonsson, Hedekas, 200. 364) Anders Arvidson, Harplinge, 195. 365) Jon Bäcklund, Norsjö, 180. 366) Kristian Berg, Norråker, 180. 367) David Sundqvist, Rottneros, 170. 368) Stefan Larsson, Gråbo, 165. 369) Max Beijer, Spånga, 165. 370) Oskar Olsson, Årjäng, 165. 371) Bryngel Hedin, Långsele, 160. 372) Per Moberg, Åstorp, 160. 373) Thomas Larsson, Östersund, 160. 374) Mats Hirschman, Ljungsbro, 160. 375) Glenn Pettersson, Björklinge, 160.

Placering 376-400

376) Kenneth Nilsson, Malmö, 150. 377) Petter Nilsson, Vedum, 135. 378) Henrik Andersson, Vårgårda, 125. 379) Martin Molander, Uddevalla, 125. 380) Lars Klintberg, Nykvarn, 120. 381) Lars Nymanb, Grums, 120. 382) Marcus Stomberg, Tidaholm, 120. 383) Orvar Grindefors, Lit, 120. 384) Jeff Helin, Nälden, 120. 385) Georg Persson, Årsunda, 120. 386) Göran Ternström, Kalmar, 120. 387) Axel Vedeskog, Vaggeryd, 120. 388) Wilhelm Torstensson, Jönköping, 120. 389) Erik Brandstedt, Eriksmåla, 120. 390) Gustav Torstensson, Örkelljunga, 120. 391) Åke Stengård, Huddinge, 120. 392) Mikael Strandberg, Glimåkra, 120. 393) Mikael Johansson, Bua, 120. 394) Ingvar Johansson, Möklinta, 120. 395) Torgny Strömqvist, Umeå, 120. 396) Peter Bergström, Ånäset, 120. 397) Magnus Vidman, Västerås, 120. 398) Oskar Grindemyr, Norsholm, 120. 399) Ingar Kristiansen, Søre Osen, 120. 400) Mattias Sallander, Delsbo, 120.

Placering 401-425

401) Johan Roman, Bodafors, 120. 402) Tage Lindahl, Strömstad, 120. 403) Patrik From, Glommersträsk, 120. 404) Fredrik Ottersten, Vinninga, 120. 405) Rikard Hansen, Axvall, 120. 406) Kjell Lundgren, Kode, 120. 407) Harald Olofsson, Lövånger, 120. 408) Roy Rybråten, Grue Finnskog, 110. 409) Runo Jonsson, Stöde, 105. 410) Greger Persson, Gällö, 105. 411) Henrik Helgesson, Jämshög, 95. 412) Sammy Jonsson, Landsbro, 95. 413) Bele Ohlsson, Filipstad, 95. 414) Ingemar Johansson, Österfärnebo, 95. 415) Daniel Ehrs, Strömsund, 90. 416) Lennart Eriksson, Vårgårda, 90. 417) Fredrik Pohjanen, Boden, 90. 418) Bo Waltersson, Torpsbruk, 80. 419) Matias Tolppanen, Storvik, 80. 420) Greger Runesson, Tjällmo, 80. 421) Mattias Ljunggren, Lagan, 80. 422) Carl-Axel Mårtensson, Viksjöfors, 80. 423) Tom Klasson, Nordmaling, 80. 424) Erik Wassdahl, Föllinge, 80. 425) Jan-Erik Johansson, Nol, 80.

Placering 426-446

426) Robin Hadley, Skepplanda, 80. 427) Daniel Karlsson, Vilhelmina, 80. 428) Magnus Nilsson, Örkelljunga, 80. 429) Robin Hjelm, Hallstavik, 80. 430) Mikael Orre, Rönninge, 80. 431) Filip Olsson, Matfors, 80. 432) Johan Nykvist, Smedjebacken, 80. 433) Johannes Eriksson, Dals Långed, 75. 434) Per-Arne Eriksson, Linghed, 75. 435) Mathias Ek, Länghem, 45. 436) Gustav Dahlström, Östra ämtrervik, 30. 437) Anders Winzell, Muskö, 30. 438) Daniel Rylander, Sollefteå, 30. 439) Johan Fransson, Kulltorp, 30. 440) Björn Birgersson, Horndal, 30. 441) Viktor Hård, Göteborg, 30. 442) André Ekholm, Söderfors, 15. 443) Johan Karlsson, Stockholm, 15. 444) Bengt Arvidsson, Alafors, 15. 445) Tobias Bengtsson, Halmstad, 15. 446) Anders Edman, Äspered, 15.

Ungdom

Plac Förnamn Efternamn Postadress Räv Grävling Mård Mink Fågel Summa
1 Edvin Lidén Kalix 42 4 3 1 64 6610
2 Marcus Karlsson Sjöberg Högsby 11 7 0 2 207 5025
3 Robert Strömblad Sävsjö 35 1 0 0 2 4310
4 Linus Henriksson Dingle 24 16 0 1 0 4180
5 Oskar Johansson Dals-ed 14 1 4 35 77 3975
6 Robin Nilsson Bromölla 5 3 1 0 199 3915
7 Henrik Torevik Bromölla 9 1 0 0 169 3695
8 Alexander Wahlström Årjäng 5 11 11 0 54 3280
9 Jonatan Englund Åmål 19 4 0 0 25 2975
10 Anton Larsson Veberöd 7 4 6 19 59 2965

Placering 11-25

11) Martin Isaksson, Borgafjäll, 2855. 12) Patrik Stavlind, Västerfärnebo, 2805. 13) Magnus Kroik Kristoffersson, Borgafjäll, 2595. 14) Philip Arvidsson, Järnforsen, 2570. 15) Anders Forssén, Strömsund, 1980. 16) Victor Carlsson, Mariannelund, 1910. 17) Simon Lagerstedt, Varberg, 1850. 18) Rasmus Wedin, Jönåker, 1760. 19) Stefan Ristau, Surahammar, 1370. 20) Glenn Åkervik, Årjäng, 1360. 21) Sixten Granholm, Eugmo, 1350. 22) Emil Jarkrans, Fornåsa, 1320. 23) Kevin Lindqvist, Landsbro, 1240. 24) David Jonsson, Markaryd, 1225. 25) Tobias Liv, Bredbyn, 1200.

Placering 26-50

26) Tobias Albinsson, Götene, 1165. 27) Isacc Johansson, Torsås, 1160. 28) Jacob Carlsson, Robertsfors, 1120. 29) Dennis Thelander, Habo, 1080. 30) Dennis C Sundberg, Skellefteå, 1035. 31) Max Habbe, Åseda, 1020. 32) Erik Weiborg, Klässbol, 920. 33) Alexander Gustafsson, Varberg, 795. 34) Albin Carlsson, Knutby, 785. 35) Andreas Lundmark, Byske, 765. 36) Erik Parai Arnesson, Skruv, 720. 37) Rasmus Wictorsson, Fristad, 720. 38) Rasmus Hellman, Mjölby, 720. 39) Martin Nordström, Katrineholm, 720. 40) Emil Eriksson, Nattavaara, 650. 41) Karl Magnusson, Vaggeryd, 645. 42) Filip Carlson, Tranås, 600. 43) Isac Nilsson, Jörn, 560. 44) Arvid Petersson, Norrköping, 550. 45) Filip Johansson, Väckelsång, 495. 46) Filip Olsson, Årjäng, 415. 47) Johan Collin, Kosta, 385. 48) Victor Vallsson, Skellefteå, 365. 49) Daniel Gustafsson, Ljung, 360. 50) Jakob Kamstedt, Hyltebruk, 360.

Placering 51-75

51) Daniel Johansson, Borgvik, 330. 52) Niko Juthborg, Harrström, 330. 53) Fredrik Gustafsson, Västra Frölunda, 320. 54) Daniel Hillert, Gustafs, 315. 55) Robin Karlsson, Oskarshamn, 305. 56) Mattias Forsberg, Grums, 300. 57) Oskar Mårtensson, Linghem, 280. 58) Gustaf Källsand, Gemla., 270. 59) Oskar Fredriksson, Tving, 270. 60) Jonatan Larsson Skarhammar, Ljungbyhed, 270. 61) Mats Rybråten, Grue Finnskog Norge, 265. 62) Andreas Eriksson, Delsbo, 260. 63) Viktor Åkerlund, Bollnäs, 240. 64) Erik Björling, Hökerum, 240. 65) Oscar Fridell, Björköby, 240. 66) Albin Gustavsson, Rörvik, 225. 67) Tobias Svensson, Gamleby, 200. 68) Henrik Zetterqvist, Flen, 195. 69) Jonas Rybråten, Grue Finnskog, 175. 70) Viktor Holmsten, Undrom, 150. 71) Alfred Börjesson, Tvärred, 120. 72) Karl Danell, Nikkala, 120. 73) Måns Jansson, Karlstad, 120. 74) Joakim Jonsson, Bräcke, 90. 75) Nils Jatko, Kiruna, 90.

Placering 76-79

76) Alexander Torngren, Linghem, 80. 77) Simon Hagman, Fotö, 60. 78) Linus Nilsson, Luleå, 15. 79) Petrus Eriksson, Dals Långed, 15.

Dam

Plac Förnamn Efternamn Postadress Räv Grävling Mård Mink Fågel Summa
1 Evy Lundberg Fjärås 14 8 1 5 82 3740
2 Utta Ludwig Kosta 2 7 0 0 178 3470
3 Inger Augustsson Trollhättan 13 2 16 0 9 3295
4 Johanna Svensson Alstermo 6 10 1 0 40 2210
5 Ingrid Flygare Krylbo 11 0 2 3 27 1965
6 Erika Bergmark Umeå 11 3 1 0 12 1830
7 Madeleine Håkansson Likenäs 11 0 0 0 19 1605
8 Cecilia Odehn-Kängström Berga 2 4 1 1 31 1135
9 Anna Johansson Brastad 4 0 0 0 41 1095
10 Sylvia Åkerberg-Netzel Idkerberget 3 1 0 0 43 1085

Placering 11-25

11) Helena Tysk, Enviken, 960. 12) Mona Eriksson, Norsjö, 645. 13) Linda Björk, Tomelilla, 600. 14) Barbro Persson, Föllinge, 455. 15) Miranda Frings, Högland, 450. 16) Charlotta Hagström, Floby, 435. 17) Hanna Nyvaller, Vara, 345. 18) Annica Gunnarsson, Vittsjö, 310. 19) Moa Marinder, Ljung, 270. 20) Terese Gunnarsdotter, Vinslöv, 255. 21) Ann Erlandsson, Jönköping, 240. 22) Klara Karlsson, Vårgårda, 200. 23) Maria Mattsson, Norråker, 180. 24) Gun-Britt Jonsson, Vallsta, 180. 25) Carolin Ögren, Årsunda, 160.

Placering 26-27

26) Laila Forsgren, Gävle, 150. 27) Marie Strauss, Hörby, 120.
Få koll på alla nyheter – aktivera notiser i din webbläsare
Jag vill testa!