Rovdjurskampanjen 20/21 | Jaktjournalen
Just nu:
Annons

Rovdjurskampanjen 20/21

Den första augusti 2020 är det åter dags för Jaktjournalens klassiker, Rovdjurskampanjen. Då kan alla rovdjursjägare inleda årets jakt- och fångstsäsong. Alla jägare som skjuter eller fångar räv, grävling, mård, mink, iller, kråka, skata, måsfågel eller nötskrika har chansen att både göra en betydelsefull viltvårdsinsats och vara med om att vinna fina priser för sitt engagemang.

Din rapport godkänns så snart som möjligt. Det kan dock under jaktsäsong ta ett par dagar!

Mvh
Roger C

Kampanjansvarig

VÄLKOMNA!

Vi sponsrar Rovdjurskampanjen:

Slutresultat 2013

Period 2012-08-01 till och med 2013-04-17

Öppen klass

Plac Förnamn Efternamn Postadress Räv Grävling Mård Mink Fågel Summa
1 Per-Olof Sahlin Länghem 39 117 1 3 18 14460
2 Ingemar Smedberg Vaggeryd 27 5 0 65 473 12035
3 Tore Stråka Munsala 22 0 0 3 567 11205
4 Johan Eriksson Norrhult 47 10 2 8 185 9555
5 Harry Eriksson Älvdalen 30 4 30 18 170 9530
6 Morgan Berg Molkom 28 28 4 6 1 6095
7 Anders Hultstrand Säffle 8 61 0 0 0 5840
8 Andreas Jönsson Braås 16 11 9 9 114 5500
9 Göran Mårtensson Edsbyn 5 0 0 0 300 5100
10 Tapani Takanen Gnosjö 31 10 4 3 6 5030
11 Mikael Nyholm Hirvlax 18 0 0 118 31 4985
12 Stefan Ohlsson Huskvarna 10 0 1 0 234 4800
13 Jörgen Nygren Granö 26 4 7 10 27 4675
14 Andreas Salomonsson Ljungby 30 7 2 0 19 4625
15 Gunnar Marklund Bastuträsk 36 0 0 6 12 4620
16 Kent Widmark Dvärsätt 31 2 7 0 4 4570
17 Tommy Perhans Bengtsfors 13 33 0 2 17 4495
18 Nils Lindgren Östavall 16 5 11 1 72 4410
19 Andreas Andersson Säffle 11 20 7 3 53 4405
20 Jakob Rahkola Korpilombolo 36 0 0 0 0 4320
21 Jon Magnusson Valdemarsvik 6 43 1 0 0 4250
22 Roland Andersson Fjugesta 28 4 2 0 9 3995
23 Roland Carlsson Arvidsjaur 22 0 14 0 0 3900
24 Mattias Hultman Filipstad 10 24 1 0 15 3435
25 Bernt Jonsson Torpshammar 15 0 18 0 0 3420

Placering 26-50

26) Jan-Åke Ernstson, Tidaholm, 3375. 27) Martin Hermansson, Klövedal, 3335. 28) Viktor Samuelsson, Donsö, 3260. 29) Martin Boman, Bohus, 3240. 30) Sven-arne Ängwald, Söderhamn, 3110. 31) Roland Carlsson, Vänersborg, 3075. 32) Yngve Olofsson, Offerdal, 3055. 33) Fredrik Karlsson, Rottne, 2815. 34) Hans-olov Lindberg, Östervåla, 2790. 35) Börje Lundin, Vikarbyn, 2710. 36) Andreas Hammarlund, Ockelbo, 2685. 37) Jesper Norbäck, Mora, 2665. 38) Pär Hjelm, Mattmar, 2650. 39) Stefan Bergdahl, Älvsbyn, 2635. 40) Eive Ohlsson, Trollhättan, 2625. 41) Martin Edlund, Obbola, 2610. 42) Jonas Backén, Funäsdalen, 2560. 43) Marcus Glad, Rättvik, 2560. 44) Patrik Alnered, Johanneshov, 2545. 45) Lars Boström, Näsåker, 2505. 46) Stefan Johansson, Norberg, 2430. 47) Gösta Johansson, Perstorp, 2390. 48) Mikael Andersson, Mora, 2385. 49) Michael Svensson, Strömsnäsbruk, 2355. 50) Robert Jönsson, Vinslöv, 2340.

Placering 51-75

51) Joakim Frank, Nora, 2340. 52) Skägget Larsson, Köping, 2285. 53) Peter Nilsson, Ullatti, 2280. 54) Tobias Svensson, Nye, 2280. 55) Ola Nilsson, Perstorp, 2280. 56) Christer Torebo, Hamneda, 2265. 57) Karl-Gunnar Holmberg, Sorsele, 2220. 58) Sylve Rohdin, Ljungby, 2215. 59) Mikael Nilsson, Gällivare, 2200. 60) Michael Larsen, Løgstør, 2185. 61) Christian Jonsson, Järvsö, 2175. 62) Mattias Modahl, Hagfors, 2165. 63) Lars H Stridsman, Nyland, 2130. 64) Åke Persson, Lingbo, 2130. 65) Tomas Österberg, Åmotfors, 2075. 66) Jerker Ljungberg, Charlottenberg, 2070. 67) Per Jonsson, Strömsund, 2070. 68) Fredrik Gunnarsson, Hyssna, 2060. 69) Petter Hammar, Filipstad, 2045. 70) Leif Olsson, Mattmar, 2020. 71) Ricky Eklund, Vimmerby, 2000. 72) Johan Glavhammar, Åsele, 2000. 73) Peder Carlsson, Lundsbrunn, 1990. 74) Jonas Karlsson, Älvsbyn, 1980. 75) Fredrik Magnusson, Lovikka, 1965.

Placering 76-100

76) Rolf Jansson, Ludvika, 1930. 77) Mikael Andersson, Torhamn, 1920. 78) Stefan Axelsson, Rydaholm, 1920. 79) Anders Lindqvist, Södertälje, 1920. 80) Kristoffer Bengtsson, Sollebrunn, 1915. 81) Mattias Bragmo, Storlien, 1900. 82) Joakim Nilsson, Östmark, 1895. 83) Ove Larsson, Kårböle, 1880. 84) Emil Lundström, Svedala, 1860. 85) Simon Jakobsson, Nordmaling, 1845. 86) Johan Hammarström, Ockelbo, 1830. 87) Peter Sjöstedt, Säffle, 1800. 88) Markus Svensson, Nordmark, 1795. 89) Leif Säterberg, Ytterhogdal, 1760. 90) Robin Lindgren, Länghem, 1760. 91) Gunnar Mårtensson, Järpen, 1755. 92) Freddy Åkesson, Ljungby, 1755. 93) Jonas Eliasson, Alingsås, 1755. 94) Kari Maijanen, Haparanda, 1735. 95) Jonatan Lönander, Malmbäck, 1730. 96) Sölwe Franzén, Kosta, 1710. 97) Jonas Bengtsson, Rottne, 1680. 98) Karl-Erik Persson, Jättendal, 1655. 99) Kurt-anders Olsson, Fotskäl, 1650. 100) Kim Larsson, Mörlunda, 1650.

Placering 101-125

101) Sven-erik Davidsson, Skillingaryd, 1635. 102) Mattias Träff, Kimstad, 1630. 103) Jonas Salmijärvi, Korpilombolo, 1620. 104) Calle Jespersson, Vejbystrand, 1620. 105) Per-Olof Östlin, Söderhamn, 1605. 106) Tony Quiroga, Kumla, 1570. 107) Tage W Johansson, Tranås, 1550. 108) Lennart Forsström, Ljungskile, 1545. 109) Jonas Rydskog, Nyköping, 1515. 110) Max Weibull, Gävle, 1515. 111) Börje Levin, Ryd, 1515. 112) Per Persson, Stöllet, 1510. 113) Tor Stjerna, Nybro, 1505. 114) Alfons Olofsson, Bredbyn, 1505. 115) Lars Englund, Stråtjära, 1470. 116) Bo-anders Rahm, Ullared, 1465. 117) Stig Åhs, Åmotfors, 1460. 118) Hans Åhlin, Rengsjö, 1455. 119) Toni Vähäjylkkä, Borlänge, 1440. 120) Gunnar Arvidsson, Stenstorp, 1440. 121) Mikael Karlström, Långshyttan, 1415. 122) Karl-evert Lindberg, Årsunda, 1400. 123) Björn Hassling, Ytterby, 1385. 124) Marcus Eriksson, Nyhammar, 1380. 125) Emil Diddilié, Kolmården, 1375.

Placering 126-150

126) Hans Lindé, Årsunda, 1370. 127) Michael Linnarsson, Trädet, 1345. 128) Magnus Dahlberg, Piteå, 1335. 129) Christer Nordgren, Härnösand, 1330. 130) Arvid Nilsson, Ullared, 1320. 131) Börje Andersson, Herrljunga, 1320. 132) Per Christensen, Lessebo, 1320. 133) Per-erik Jonsson, Stråtjära, 1320. 134) Göran Andersson, Linghed, 1315. 135) Mikael Karlsson, Deje, 1310. 136) Glenn Andersson, Gnarp, 1290. 137) Wåge Swahn, Bottnaryd, 1270. 138) Henrik Myhr, Vemhån, 1260. 139) Martin Blanck, Blidsberg, 1260. 140) Nils Hansson, Östra Ryd, 1245. 141) Dick Fahlgren, Piteå, 1240. 142) Ulf Olsson, Rydaholm, 1235. 143) Kjell Gustafsson, Sunne, 1230. 144) Kent Sundström, Moskosel, 1220. 145) Mikael Persson, Kilafors, 1220. 146) Magnus Olsson, Deje, 1210. 147) Mateus Danielsson, Kil, 1200. 148) Christian Kellgren, Lillhärdal, 1200. 149) Martin Markusson, Åsele, 1170. 150) Dennis Nielsen, Malung, 1170.

Placering 151-175

151) Runar Jakobsson, Mariannelund, 1170. 152) Jimmy Petersson, Bottnaryd, 1160. 153) Erik Hassledahl, Haparanda, 1150. 154) Roger Larsson, Ljungbyhed, 1150. 155) Peter Gustavsson, Lögdeå, 1145. 156) Roland Werdien, Åsa, 1130. 157) Alf Petersson, Glanshammar, 1125. 158) Lars-Eje Lönnström, Söderbärke, 1125. 159) Bertil Löpare, Juoksengi, 1110. 160) Anders Svanberg, Lycksele, 1110. 161) Fredrik Åkesson, Umeå, 1110. 162) Peter Johansson, Överum, 1110. 163) Tommy Lundh, Vidsel, 1100. 164) Magnus Forsberg, Linköping, 1100. 165) Mats Ekman, Vindeln, 1080. 166) Thomas Fransson, Örträsk, 1080. 167) Nils Fernquist, Svärdsjö, 1060. 168) Göran Persson, Säffle, 1060. 169) Anders Eriksson, Umeå, 1055. 170) Arne Bardh, Alsterbro, 1050. 171) Charlie Lungström, Väse, 1045. 172) Bernt Nilsson, Koppom, 1040. 173) Hans Friberg, Eldsberga, 1040. 174) Tom Ståhlberg, Färila, 1040. 175) Leif Haglund, Linghed, 1030.

Placering 176-200

176) Robert Olsson, Tanumshede, 1020. 177) Lars Samuelsson, Landvetter, 1010. 178) Mats Olsson, Malmö, 1005. 179) Lars Stoltz, Bergsjö, 1000. 180) Daniel Ivarsson, Tandsbyn, 1000. 181) Hans Andersson, Torpshammar, 990. 182) Torbjörn Jonsson, Bräcke, 990. 183) Andreas Reinholdsson, Fristad, 980. 184) Jonny Kvist, Grythyttan, 975. 185) Andre Berg, Norrfjärden, 960. 186) Niklas Johansson, Bergkvara, 960. 187) Alex Alm, Gärds Köpinge, 950. 188) Lars-göran Persson, Nordmaling, 900. 189) Roger Andersson, Herrljunga, 890. 190) Henrik Persson, Malung, 890. 191) Björn Walfridsson, Skillingaryd, 880. 192) Ingvar Nilsson, Våxtorp, 870. 193) Linus Mattsson, Bollnäs, 870. 194) Fredrik Dübbel, Ytterhogdal, 845. 195) Magnus Sundbakk, Sundsnäs, 845. 196) Anders Olzén, Karlstad, 840. 197) Roger Bengtsson, Växjö, 840. 198) Mattias Svensson, Nässjö, 840. 199) Heikki Arvidsson, Tostared, 840. 200) Patrik Svensson, Tving, 840.

Placering 201-225

201) Henrik Björk, Lima, 840. 202) Peter Ström, Föllinge, 840. 203) Andreas Åkerblad, Tystberga, 840. 204) Stig Karlsson, Våxtorp, 830. 205) Mikael From, Glommersträsk, 825. 206) Tomas Eriksson, Skillingaryd, 825. 207) Lars Bergman, Motala, 820. 208) Stefan Nilsson, Varberg, 820. 209) Johan Hallberg, Skara, 800. 210) Tommy Rönn, Tärnsjö, 800. 211) Pär Karlsson, Vårgårda, 780. 212) Jens Tellström, Bredbyn, 760. 213) Tage Malm, Strömstad, 760. 214) Helge Olsson, Säffle, 740. 215) Leif Engblad, Storlien, 730. 216) Nils Lefring, Vallentuna, 720. 217) Olle Fernström, Österhaninge, 720. 218) Jonas Palmgren, Rödeby, 720. 219) Johan Niklasson, Knislinge, 710. 220) Olle Rydholm, Mullsjö, 710. 221) Mikael Lennung, Mörarp, 705. 222) Oskar Andersson, Väse, 700. 223) Johan Högberg, Jakobstad, Finland, 695. 224) Harald Lundqvist, Brunflo, 690. 225) Mikael Wennerholm, Deje, 690.

Placering 226-250

226) Rolf Sandström, Bygdeå, 680. 227) René Kummerfeldt, Valby - Danmark, 680. 228) Niklas Petersson, Värnamo, 680. 229) Tobias Norberg, Skurup, 680. 230) Kent Barsk, Kiruna, 675. 231) Magnus Jäärf, Arnäsvall, 675. 232) Stefan Höglund, Östavall, 675. 233) Klas Bäcklund, Trollhättan, 675. 234) Jimmy Bolin, Vittinge, 670. 235) Anders Sundbäck, Romelanda, 670. 236) Mikael Karlsson, Vänersborg, 660. 237) Peter Guttke, Åmotfors, 640. 238) Christian Karlsson, Långås, 640. 239) Joakim Salomonsson, Hamneda, 635. 240) Mattias Philipson, Båstad, 630. 241) Ronny Höglund, Strömsund, 615. 242) Kent Nilsson, Torsby, 605. 243) Ingvar Wennström, Gävle, 600. 244) Jörgen Bergh, Karlstad, 600. 245) Magnus Karlsson, Vadstena, 590. 246) Elof Åhs, Svenljunga, 590. 247) Ulf Andersson, Uddevalla, 590. 248) Stefan Nyman, Veberöd, 585. 249) Stefan Bergh, Varberg, 585. 250) Peter Berggren, Nordmaling, 570.

Placering 251-275

251) Jonas Hietala, Fagersta, 570. 252) Thomas Burman, Norrfjärden, 570. 253) Niklas Forsberg, Fristad, 560. 254) Andreas Olsson, Förslöv, 560. 255) David Dahlgren, Stigtomta, 560. 256) Ingemar Sundquist, Slussfors, 560. 257) Inge Karlsson, Björketorp, 540. 258) Johan Johansson, Gråbo, 540. 259) Åke Antonsson, Töreboda, 530. 260) Jerry Börjesson, Töllsjö, 530. 261) Dennis Karlsson, Örebro, 520. 262) Daniel Nilsson, Gävle, 515. 263) Glenn Söderquist, Öregrund, 510. 264) Tomas Nywertz, Skara, 510. 265) Johnny Nickull, Vörå Finland, 510. 266) Johan Fors, Pello, 495. 267) Stefan Roth, Riddarhyttan, 495. 268) Rasmus Hellman, Mjölby, 490. 269) Sven-erik Nilsson, Örkelljunga, 485. 270) Lars Risbrandt, Blomstermåla, 480. 271) Stig Bergstöm, Nyhammar, 480. 272) Janne Harju Johansson, Kopparberg, 480. 273) Mathias Blom, Årjäng, 480. 274) Bertil Gustavsson, Eksjö, 480. 275) Ove Ljung, Mölltorp, 480.

Placering 276-300

276) Christian Nielsen, Brålanda, 465. 277) Wiktor Tengman, Nordmaling, 455. 278) Anders Persson, Karlsborg, 450. 279) Stefan Granath, Årjäng, 440. 280) Torbjörn Bengtsson, Varberg, 440. 281) Dennis Åkesson, Ullared, 440. 282) Jonathan Mattsson, Venjan, 435. 283) Rune Arvidsson, Alafors, 435. 284) Knut Johansson, Årjäng, 430. 285) Olof Pettersson, Lillandet, Finland, 425. 286) Leif Häggström, Skäl, 420. 287) Bert-Åke Andersson, Östra Ämtervik, 420. 288) Martin Johansson, Killeberg, 420. 289) Daniel Sernekvist, Ljungby, 405. 290) Nicklas Bergström, Ramsjö, 405. 291) Ronnie Johansson, Vankiva, 405. 292) Håkan Johansson, Braås, 405. 293) Fredrik Oscarsson, Årsunda, 405. 294) Mattias Pinni, Nora, 400. 295) Karl Björklund, Söderbärke, 400. 296) Jimmy Westin, Horndal, 400. 297) Robert Edman, Tibro, 395. 298) Sören Svensgård, Malung, 390. 299) Erik Dagman, Mölltorp, 375. 300) Linus Göthe, Sandviken, 375.

Placering 301-325

301) Mats Johansson, Lerum, 360. 302) Pontus Lindström, Tving, 360. 303) Henrik Oskarsson, Stora Skedvi, 360. 304) Peter Andersson, Strömsund, 360. 305) Thomas Olsson, Kristinehamn, 360. 306) Jon Hagen, Ljusdal, 360. 307) Per Mabäcker, Mellerud, 360. 308) Tomas Jörlid, Dalsjöfors, 360. 309) Martin Larson, Nässjö, 355. 310) Jarmo Kuusijärvi, Råneå, 350. 311) Martin Stensson, Fliseryd, 345. 312) Göran Olsson, Edsbyn, 340. 313) Jakob Bengtsson, Tingsryd, 340. 314) Stefan Hylander, Piteå, 335. 315) Per Simonsson, Dorotea, 330. 316) Kenneth Woxlin, Edsbyn, 330. 317) Conny Persson, Älta, 320. 318) Christian Holmqvist, Enviken, 320. 319) Joakim Joelsson, Norrtälje, 320. 320) Patrik Jonsson, Götene, 315. 321) Ove Karlsson, Grytgöl, 305. 322) Fredrik Jonasson, Åmål, 290. 323) Michael Haglund, Vilhelmina, 285. 324) Mikael Bolin, Hjo, 285. 325) Linus Gustavsson, Ramkvilla, 280.

Placering 326-350

326) Tommy Karlsson, Norsholm, 280. 327) Markus Nyholm, Hirvlax, Finland, 275. 328) L-g Vedin, Ås, 270. 329) Kjell Larsson, Molkom, 270. 330) Ulf Österman, Kurravaara, 270. 331) Håkan Helgesson, Olofström, 270. 332) Waldemar Fagerberg, Drottningholm, 260. 333) Robin Ragnarsson, Karlsborg, 260. 334) Stig Svendsen, Torestorp, 255. 335) Jörgen Westerberg, Gällivare, 255. 336) Martin Olausson, Alingsås, 255. 337) Mattias Sunesson, Lenhovda, 245. 338) Mikael Martinsson, Mariannelund, 240. 339) Åke Nilsson, Staffanstorp, 240. 340) Lars Björklund, Västerås, 240. 341) Niclas Göransson, Blackstad, 240. 342) Arnold Alfredsson, Frösön, 240. 343) Björn Werelius, Johanneshov, 240. 344) Jörgen Holmgren, Umeå, 240. 345) Henrik Svedberg, Veddige, 240. 346) Jan Axelsson, Umeå, 240. 347) Emil Ericsson, Växjö, 240. 348) Fredrik Svensson, Rödeby, 240. 349) Hans Johansson, Mullsjö, 240. 350) Aron Klasosn, Sävsjö, 240.

Placering 351-375

351) Johan Larson, Nässjö, 240. 352) Per-anders Nilsson, Hallaryd, 240. 353) Anton Van Duinen, Rydaholm, 240. 354) Claes Edén, Askersund, 240. 355) Niklas Berglund, Farsta, 225. 356) Olov Lundgren, Bygdsiljum, 220. 357) Johan Hermansson, Klövedal, 215. 358) Lars Munk, Pajala, 210. 359) Hans-arne Åkervik, Årjäng, 210. 360) Andreas Wikström, Kalix, 210. 361) Kjell-Åke Helgesson, Jämshög, 210. 362) Robert Antonsson, Hedekas, 200. 363) Anders Hedin, Långsele, 200. 364) Anders Arvidson, Harplinge, 195. 365) Kristian Berg, Norråker, 180. 366) Jon Bäcklund, Norsjö, 180. 367) David Sundqvist, Rottneros, 170. 368) Stefan Larsson, Gråbo, 165. 369) Oskar Olsson, Årjäng, 165. 370) Max Beijer, Spånga, 165. 371) Mats Hirschman, Ljungsbro, 160. 372) Glenn Pettersson, Björklinge, 160. 373) Bryngel Hedin, Långsele, 160. 374) Thomas Larsson, Östersund, 160. 375) Per Moberg, Åstorp, 160.

Placering 376-400

376) Kenneth Nilsson, Malmö, 150. 377) Petter Nilsson, Vedum, 135. 378) Henrik Andersson, Vårgårda, 125. 379) Martin Molander, Uddevalla, 125. 380) Torgny Strömqvist, Umeå, 120. 381) Marcus Stomberg, Tidaholm, 120. 382) Peter Bergström, Ånäset, 120. 383) Axel Vedeskog, Vaggeryd, 120. 384) Erik Brandstedt, Eriksmåla, 120. 385) Magnus Vidman, Västerås, 120. 386) Ingar Kristiansen, Søre Osen, 120. 387) Mikael Strandberg, Glimåkra, 120. 388) Johan Roman, Bodafors, 120. 389) Oskar Grindemyr, Norsholm, 120. 390) Fredrik Ottersten, Vinninga, 120. 391) Tage Lindahl, Strömstad, 120. 392) Harald Olofsson, Lövånger, 120. 393) Patrik From, Glommersträsk, 120. 394) Mattias Sallander, Delsbo, 120. 395) Lars Nymanb, Grums, 120. 396) Lars Klintberg, Nykvarn, 120. 397) Rikard Hansen, Axvall, 120. 398) Kjell Lundgren, Kode, 120. 399) Orvar Grindefors, Lit, 120. 400) Göran Ternström, Kalmar, 120.

Placering 401-425

401) Georg Persson, Årsunda, 120. 402) Gustav Torstensson, Örkelljunga, 120. 403) Jeff Helin, Nälden, 120. 404) Wilhelm Torstensson, Jönköping, 120. 405) Mikael Johansson, Bua, 120. 406) Åke Stengård, Huddinge, 120. 407) Ingvar Johansson, Möklinta, 120. 408) Roy Rybråten, Grue Finnskog, 110. 409) Greger Persson, Gällö, 105. 410) Runo Jonsson, Stöde, 105. 411) Sammy Jonsson, Landsbro, 95. 412) Bele Ohlsson, Filipstad, 95. 413) Ingemar Johansson, Österfärnebo, 95. 414) Henrik Helgesson, Jämshög, 95. 415) Fredrik Pohjanen, Boden, 90. 416) Daniel Ehrs, Strömsund, 90. 417) Lennart Eriksson, Vårgårda, 90. 418) Robin Hadley, Skepplanda, 80. 419) Jan-Erik Johansson, Nol, 80. 420) Carl-Axel Mårtensson, Viksjöfors, 80. 421) Magnus Nilsson, Örkelljunga, 80. 422) Daniel Karlsson, Vilhelmina, 80. 423) Robin Hjelm, Hallstavik, 80. 424) Mikael Orre, Rönninge, 80. 425) Filip Olsson, Matfors, 80.

Placering 426-446

426) Johan Nykvist, Smedjebacken, 80. 427) Matias Tolppanen, Storvik, 80. 428) Greger Runesson, Tjällmo, 80. 429) Bo Waltersson, Torpsbruk, 80. 430) Mattias Ljunggren, Lagan, 80. 431) Tom Klasson, Nordmaling, 80. 432) Erik Wassdahl, Föllinge, 80. 433) Johannes Eriksson, Dals Långed, 75. 434) Per-Arne Eriksson, Linghed, 75. 435) Mathias Ek, Länghem, 45. 436) Daniel Rylander, Sollefteå, 30. 437) Anders Winzell, Muskö, 30. 438) Johan Fransson, Kulltorp, 30. 439) Björn Birgersson, Horndal, 30. 440) Viktor Hård, Göteborg, 30. 441) Gustav Dahlström, Östra ämtrervik, 30. 442) Tobias Bengtsson, Halmstad, 15. 443) Bengt Arvidsson, Alafors, 15. 444) Anders Edman, Äspered, 15. 445) André Ekholm, Söderfors, 15. 446) Johan Karlsson, Stockholm, 15.

Ungdom

Plac Förnamn Efternamn Postadress Räv Grävling Mård Mink Fågel Summa
1 Edvin Lidén Kalix 42 4 3 1 64 6610
2 Marcus Karlsson Sjöberg Högsby 11 7 0 2 207 5025
3 Robert Strömblad Sävsjö 35 1 0 0 2 4310
4 Linus Henriksson Dingle 24 16 0 1 0 4180
5 Oskar Johansson Dals-ed 14 1 4 35 77 3975
6 Robin Nilsson Bromölla 5 3 1 0 199 3915
7 Henrik Torevik Bromölla 9 1 0 0 169 3695
8 Alexander Wahlström Årjäng 5 11 11 0 54 3280
9 Jonatan Englund Åmål 19 4 0 0 25 2975
10 Anton Larsson Veberöd 7 4 6 19 59 2965

Placering 11-25

11) Martin Isaksson, Borgafjäll, 2855. 12) Patrik Stavlind, Västerfärnebo, 2805. 13) Magnus Kroik Kristoffersson, Borgafjäll, 2595. 14) Philip Arvidsson, Järnforsen, 2570. 15) Anders Forssén, Strömsund, 1980. 16) Victor Carlsson, Mariannelund, 1910. 17) Simon Lagerstedt, Varberg, 1850. 18) Rasmus Wedin, Jönåker, 1760. 19) Stefan Ristau, Surahammar, 1370. 20) Glenn Åkervik, Årjäng, 1360. 21) Sixten Granholm, Eugmo, 1350. 22) Emil Jarkrans, Fornåsa, 1320. 23) Kevin Lindqvist, Landsbro, 1240. 24) David Jonsson, Markaryd, 1225. 25) Tobias Liv, Bredbyn, 1200.

Placering 26-50

26) Tobias Albinsson, Götene, 1165. 27) Isacc Johansson, Torsås, 1160. 28) Jacob Carlsson, Robertsfors, 1120. 29) Dennis Thelander, Habo, 1080. 30) Dennis C Sundberg, Skellefteå, 1035. 31) Max Habbe, Åseda, 1020. 32) Erik Weiborg, Klässbol, 920. 33) Alexander Gustafsson, Varberg, 795. 34) Albin Carlsson, Knutby, 785. 35) Andreas Lundmark, Byske, 765. 36) Martin Nordström, Katrineholm, 720. 37) Rasmus Wictorsson, Fristad, 720. 38) Rasmus Hellman, Mjölby, 720. 39) Erik Parai Arnesson, Skruv, 720. 40) Emil Eriksson, Nattavaara, 650. 41) Karl Magnusson, Vaggeryd, 645. 42) Filip Carlson, Tranås, 600. 43) Isac Nilsson, Jörn, 560. 44) Arvid Petersson, Norrköping, 550. 45) Filip Johansson, Väckelsång, 495. 46) Filip Olsson, Årjäng, 415. 47) Johan Collin, Kosta, 385. 48) Victor Vallsson, Skellefteå, 365. 49) Jakob Kamstedt, Hyltebruk, 360. 50) Daniel Gustafsson, Ljung, 360.

Placering 51-75

51) Daniel Johansson, Borgvik, 330. 52) Niko Juthborg, Harrström, 330. 53) Fredrik Gustafsson, Västra Frölunda, 320. 54) Daniel Hillert, Gustafs, 315. 55) Robin Karlsson, Oskarshamn, 305. 56) Mattias Forsberg, Grums, 300. 57) Oskar Mårtensson, Linghem, 280. 58) Gustaf Källsand, Gemla., 270. 59) Oskar Fredriksson, Tving, 270. 60) Jonatan Larsson Skarhammar, Ljungbyhed, 270. 61) Mats Rybråten, Grue Finnskog Norge, 265. 62) Andreas Eriksson, Delsbo, 260. 63) Viktor Åkerlund, Bollnäs, 240. 64) Erik Björling, Hökerum, 240. 65) Oscar Fridell, Björköby, 240. 66) Albin Gustavsson, Rörvik, 225. 67) Tobias Svensson, Gamleby, 200. 68) Henrik Zetterqvist, Flen, 195. 69) Jonas Rybråten, Grue Finnskog, 175. 70) Viktor Holmsten, Undrom, 150. 71) Måns Jansson, Karlstad, 120. 72) Alfred Börjesson, Tvärred, 120. 73) Karl Danell, Nikkala, 120. 74) Joakim Jonsson, Bräcke, 90. 75) Nils Jatko, Kiruna, 90.

Placering 76-79

76) Alexander Torngren, Linghem, 80. 77) Simon Hagman, Fotö, 60. 78) Linus Nilsson, Luleå, 15. 79) Petrus Eriksson, Dals Långed, 15.

Dam

Plac Förnamn Efternamn Postadress Räv Grävling Mård Mink Fågel Summa
1 Evy Lundberg Fjärås 14 8 1 5 82 3740
2 Utta Ludwig Kosta 2 7 0 0 178 3470
3 Inger Augustsson Trollhättan 13 2 16 0 9 3295
4 Johanna Svensson Alstermo 6 10 1 0 40 2210
5 Ingrid Flygare Krylbo 11 0 2 3 27 1965
6 Erika Bergmark Umeå 11 3 1 0 12 1830
7 Madeleine Håkansson Likenäs 11 0 0 0 19 1605
8 Cecilia Odehn-Kängström Berga 2 4 1 1 31 1135
9 Anna Johansson Brastad 4 0 0 0 41 1095
10 Sylvia Åkerberg-Netzel Idkerberget 3 1 0 0 43 1085

Placering 11-25

11) Helena Tysk, Enviken, 960. 12) Mona Eriksson, Norsjö, 645. 13) Linda Björk, Tomelilla, 600. 14) Barbro Persson, Föllinge, 455. 15) Miranda Frings, Högland, 450. 16) Charlotta Hagström, Floby, 435. 17) Hanna Nyvaller, Vara, 345. 18) Annica Gunnarsson, Vittsjö, 310. 19) Moa Marinder, Ljung, 270. 20) Terese Gunnarsdotter, Vinslöv, 255. 21) Ann Erlandsson, Jönköping, 240. 22) Klara Karlsson, Vårgårda, 200. 23) Maria Mattsson, Norråker, 180. 24) Gun-Britt Jonsson, Vallsta, 180. 25) Carolin Ögren, Årsunda, 160.

Placering 26-27

26) Laila Forsgren, Gävle, 150. 27) Marie Strauss, Hörby, 120.
Få koll på alla nyheter – aktivera notiser i din webbläsare
Jag vill testa!