Annons
Rovdjurskampanjen 20/21 | Jaktjournalen
Just nu:
Annons

Rovdjurskampanjen 20/21

Den första augusti 2020 är det åter dags för Jaktjournalens klassiker, Rovdjurskampanjen. Då kan alla rovdjursjägare inleda årets jakt- och fångstsäsong. Alla jägare som skjuter eller fångar räv, grävling, mård, mink, iller, kråka, skata, måsfågel eller nötskrika har chansen att både göra en betydelsefull viltvårdsinsats och vara med om att vinna fina priser för sitt engagemang.

Din rapport godkänns så snart som möjligt. Det kan dock under jaktsäsong ta ett par dagar!

Mvh
Roger C

Kampanjansvarig

VÄLKOMNA!

Vi sponsrar Rovdjurskampanjen:

Rätt slutresultat 2015

Period 2014-08-01 till och med 2015-06-05

Öppen klass

Plac Förnamn Efternamn Postadress Räv Grävling Mård Mink Fågel Summa
1 Ingemar Smedberg Vaggeryd 28 12 3 40 505 12965
2 Johan Eriksson Norrhult 29 5 3 5 212 7430
3 Andreas Andersson Säffle 27 19 3 5 128 7050
4 Hans-jørgen Kirstein Virum 22 0 1 0 282 6960
5 Jakob Johansson Hjärnarp 4 2 1 1 276 4890
6 Nils Lindgren Östavall 16 1 17 2 83 4815
7 Mattias Hultman Filipstad 30 9 0 1 4 4400
8 Andreas Jönsson Braås 17 5 4 0 98 4270
9 Jörgen Nygren Granö 28 1 0 0 44 4100
10 Mattias Modahl Hagfors 21 19 0 0 1 4055
11 Morgan Berg Molkom 11 33 0 0 0 3960
12 Kristoffer Stölsnes Henriksson Hackås 30 1 1 0 10 3920
13 Markus Svensson Nordmark 14 3 2 6 112 3900
14 Anders Hultstrand Säffle 3 44 0 0 0 3880
15 Marcus Glad Rättvik 28 6 0 0 0 3840
16 Andreas Salomonsson Ljungby 28 4 1 0 1 3785
17 Fredrik Karlsson Rottne 4 27 0 0 65 3615
18 Håkan Ellman Finja 23 3 0 0 38 3570
19 Kurt Karlborg Silverdalen 6 8 10 0 75 3385
20 Mikael Nyholm Hirvlax 15 2 0 41 36 3320
21 Roland Carlsson Arvidsjaur 24 0 2 0 6 3150
22 Björn Persson Bollnäs 25 0 0 0 0 3000
23 Per-Olof Sahlin Länghem 3 32 0 3 1 2995
24 Göran Mårtensson Edsbyn 2 1 0 0 178 2990
25 Roland Andersson Fjugesta 18 4 5 2 0 2970

Placering 26-50

26) Börje Lundin, Vikarbyn, 2785. 27) Lars Boström, Näsåker, 2645. 28) Harry Eriksson, Älvdalen, 2625. 29) Fredrik Gunnarsson, Hyssna, 2575. 30) Michael Svensson, Strömsnäsbruk, 2535. 31) Magnus Jäärf, Arnäsvall, 2520. 32) Gösta Johansson, Perstorp, 2485. 33) Yngve Olofsson, Offerdal, 2460. 34) Åke Persson, Lingbo, 2400. 35) Johan Glavhammar, Åsele, 2325. 36) Magnus Rosenholm, Söråker, 2310. 37) Simon Weigardh, Nyköping, 2270. 38) Kenny Borg, Sexdrega, 2240. 39) Bengt Jakobsson, Gråbo, 2230. 40) Jan-Åke Ernstson, Tidaholm, 2225. 41) Göran Persson, Säffle, 2205. 42) Jonatan Engström, Holsbybrunn, 2170. 43) Ola Nilsson, Perstorp, 2165. 44) Anders Jonsson, Ljusdal, 2155. 45) Jonatan Lönander, Malmbäck, 2145. 46) Anders Lindqvist, Södertälje, 2125. 47) Göran Andersson, Linghed, 2115. 48) Mats Claesson, Vrigstad, 2070. 49) Roland Carlsson, Vänersborg, 2055. 50) Jesper Norbäck, Mora, 2055.

Placering 51-75

51) Emil Diddilié, Kolmården, 2050. 52) Tord Karlsson, Rävlanda, 2020. 53) Jonas Backén, Funäsdalen, 1980. 54) Magnus Sundbakk, Sundsnäs, 1935. 55) Johan Bergman, Vuollerim, 1920. 56) Per Simonsson, Dorotea, 1915. 57) Erik Gustavsson, Bräcke, 1895. 58) Michael Linnarsson, Trädet, 1830. 59) Tomas Österberg, Åmotfors, 1730. 60) Sylve Rohdin, Ljungby, 1725. 61) Jerker Ljungberg, Charlottenberg, 1700. 62) Stig Martinsson, Kinna, 1690. 63) Anton Van Duinen, Rydaholm, 1680. 64) Andreas Reinholdsson, Fristad, 1675. 65) Mattias Svensson, Nässjö, 1670. 66) Max Weibull, Gävle, 1635. 67) Hans Fridh, Tranås, 1615. 68) Skägget Larsson, Köping, 1610. 69) Mateus Danielsson, Kil, 1610. 70) Richard Olausson, Hällingsjö, 1600. 71) Per Persson, Stöllet, 1590. 72) Mats Backlund, Överhörnäs, 1560. 73) Björn Hassling, Ytterby, 1560. 74) Torgny Johansson, Hjältevad, 1500. 75) Henrik Axelsson, Lur, 1480.

Placering 76-100

76) Olov Pettersson, Stjärnsund, 1470. 77) Sverker Sundqvist, Gnarp, 1440. 78) Björn Walfridsson, Skillingaryd, 1440. 79) Michael Svensson, Sjöbo, 1440. 80) Jimmy Petersson, Bottnaryd, 1400. 81) Gunnar Mårtensson, Järpen, 1390. 82) Lars Larsson, Malung, 1365. 83) Pär Karlsson, Åsbro, 1360. 84) Per-Olof Östlin, Söderhamn, 1355. 85) Niklas Bergh, Nordmaling, 1340. 86) Hans Åhlin, Rengsjö, 1335. 87) Eive Ohlsson, Trollhättan, 1335. 88) Robin Lindgren, Länghem, 1335. 89) Tore Stråka, Munsala, 1320. 90) Robert Lindfors, Södra Sunderbyn, 1305. 91) Martin Hermansson, Klövedal, 1295. 92) Joakim Nilsson, Östmark, 1275. 93) Lars Samuelsson, Landvetter, 1255. 94) Timmie Olsson, Färlöv, 1250. 95) Håkan Johansson, Braås, 1210. 96) Lars Bergman, Motala, 1200. 97) Arne Bardh, Alsterbro, 1190. 98) Henrik Färg, Askersund, 1170. 99) Fredrik Magnusson, Lovikka, 1155. 100) Karl-Erik Burman, Ånge, 1140.

Placering 101-125

101) Christer Nordgren, Härnösand, 1125. 102) Johan Bergström, Stockholm, 1115. 103) Lars-Eje Lönnström, Söderbärke, 1110. 104) Carl Kvaldén, Värmlands Nysäter, 1095. 105) Gunnar Arvidsson, Stenstorp, 1080. 106) Robert Avander, Lövånger, 1080. 107) Leif Häggström, Skäl, 1080. 108) Wåge Swahn, Bottnaryd, 1070. 109) Daniel Nilsson, Timrå, 1065. 110) Robin Frohm, Lycksele, 1060. 111) Leif Olsson, Mattmar, 1055. 112) Martin Larsson, Järvsö, 1055. 113) Anders Forselius, Bergvik, 1055. 114) Alex Alm, Gärds Köpinge, 1050. 115) Hans Andersson, Torpshammar, 1050. 116) Peder Carlsson, Lundsbrunn, 1050. 117) Anders Winzell, Muskö, 1045. 118) Magnus Matsson, Vikarbyn, 1035. 119) Mikael Andersson, Mora, 1035. 120) Hans Johansson, Grythyttan, 1025. 121) Kristoffer Larsson, Sunne, 1025. 122) Andreas Olsson, Förslöv, 1020. 123) Roine Sjögren, Öregrund, 1015. 124) Tommy Andersson, Årjäng, 1010. 125) Henrik Ahlström, Harbo, 1010.

Placering 126-150

126) Stefan Roth, Riddarhyttan, 1010. 127) Erik Wiberg, Tierp, 1005. 128) Alf Petersson, Glanshammar, 990. 129) Linus Mattsson, Bollnäs, 990. 130) Sebastian Nordvall, Linghed, 990. 131) Rolf Jansson, Ludvika, 985. 132) Andreas Åkerblad, Tystberga, 980. 133) Mikael Nilsson, Gällivare, 960. 134) Tage W Johansson, Tranås, 905. 135) Kent Widmark, Dvärsätt, 905. 136) Tommy Rönn, Tärnsjö, 900. 137) Kristoffer Bengtsson, Sollebrunn, 890. 138) Jonny Kvist, Grythyttan, 880. 139) Martin Davidsson, Sjötofta, 865. 140) Jim Henell, Järfälla, 855. 141) Elof Åhs, Svenljunga, 840. 142) Fredrik Jonasson, Lesjöfors, 840. 143) Olle Rydholm, Mullsjö, 830. 144) Martin Blanck, Blidsberg, 830. 145) Per-erik Jonsson, Stråtjära, 800. 146) Stefan Höglund, Östavall, 740. 147) Knut Johansson, Årjäng, 730. 148) Michael Larsen, Løgstør, 725. 149) Tomas Eriksson, Skillingaryd, 725. 150) Tom Ståhlberg, Färila, 720.

Placering 151-175

151) Mattias Sunesson, Lenhovda, 720. 152) Ingar Kristiansen, Søre Osen, 720. 153) Fredrik Åkesson, Umeå, 720. 154) Mikael Johansson, Bua, 720. 155) Kent Barsk, Kiruna, 680. 156) Jörgen Holmgren, Umeå, 680. 157) Niklas Andersson, Romelanda, 670. 158) Magnus Bengtsson, Lidköping, 670. 159) Mathias Blom, Årjäng, 650. 160) Oskar Olsson, Årjäng, 650. 161) Hans-Åke Andersson, Trollhättan, 650. 162) Jonny U Jonsson, Storuman, 645. 163) Edward Kile, Uddevalla, 645. 164) Pär Löndqvist, Södertälje, 600. 165) Magnus Dahlberg, Piteå, 600. 166) Mattias Andersson, Vistträsk, 600. 167) Nicklas Persson, Vänersborg, 600. 168) Bengt Rosenqvist, Rydaholm, 600. 169) Roger Andersson, Herrljunga, 600. 170) Johnny Glasberg, Pargas, Finland, 600. 171) Mattias Mattsson, Hofors, 600. 172) Nils Lefring, Vallentuna, 600. 173) Bengt Reuterwall, Sävedalen, 560. 174) Rune Arvidsson, Alafors, 535. 175) Bert-Åke Andersson, Östra Ämtervik, 530.

Placering 176-200

176) Stefan Lindman, Torpshammar, 530. 177) Mattias Träff, Kimstad, 520. 178) Daniel Pettersson, Alvesta, 520. 179) Henrik Magnusson, Kil, 520. 180) Tomas Nywertz, Skara, 510. 181) Sölwe Franzén, Kosta, 510. 182) Thomas Haraldsson, Östmark, 510. 183) Fredrik Johansson, Bengtsfors, 505. 184) Jon Sallander, Bjuråker, 500. 185) Erik Dagman, Mölltorp, 490. 186) Olov Lundgren, Bygdsiljum, 485. 187) Håkan Helgesson, Olofström, 480. 188) Åke Antonsson, Töreboda, 480. 189) Jonas Jakobsson, Artjeplog, 480. 190) Bernt Olofsson, Slite, 480. 191) Arnold Alfredsson, Frösön, 480. 192) Göran Ternström, Kalmar, 480. 193) Jonas Rahm Jonsson, Näsviken, 465. 194) Stig Åhs, Åmotfors, 460. 195) Ulf Olsson, Rydaholm, 460. 196) Göran Wicksell, Enköping, 455. 197) Magnus Dahl, Vallsta, 450. 198) Henrik Oskarsson, Stora Skedvi, 440. 199) Bengt-Åke Persson, Strömsund, 440. 200) Greger Runesson, Tjällmo, 440.

Placering 201-225

201) Johan Svensson, Skara, 435. 202) Kent Nilsson, Torsby, 435. 203) Andreas Jonsson, Trollhättan, 425. 204) Johan Carlsson, Varberg, 420. 205) Peter Johansson, Överum, 415. 206) Mikael Lennung, Mörarp, 405. 207) Göte Svensson, Romelanda, 405. 208) Jonas Rydskog, Nyköping, 400. 209) Johan Niklasson, Knislinge, 390. 210) Gustav Torstensson, Örkelljunga, 380. 211) Daniel Ivarsson, Tandsbyn, 380. 212) Rickard Jonsson, Lycksele, 380. 213) Robert Wernborn, Älta, 375. 214) Joakim Hagberg, Karlskoga, 375. 215) Lars Risbrandt, Blomstermåla, 375. 216) Martin Stensson, Fliseryd, 365. 217) Torbjörn Bomble, Tollered, 360. 218) Christian Svensson, Uddebo, 360. 219) Lennart Eriksson, Öxabäck, 360. 220) Magnus Johansson, Gotlands Tofta, 360. 221) Viktor Ivarsson, Hönö, 360. 222) Kurt Johansson, Mölltorp, 360. 223) Johan Fors, Pello, 360. 224) Peter Gustavsson, Lögdeå, 360. 225) Karl-Erik Persson, Jättendal, 360.

Placering 226-250

226) Martin Johansson, Killeberg, 350. 227) Kristoffer Salander, Bredbyn, 335. 228) Kjell-Åke Helgesson, Jämshög, 330. 229) Patrik Svensson, Tving, 330. 230) Leif Paulsson, Idre, 330. 231) Henrik Helgesson, Jämshög, 330. 232) Gunnar Jakobsson, Håknäs, 320. 233) Stefan Bergdahl, Älvsbyn, 320. 234) Victor Rickardsson, Fellingsbro, 320. 235) Bertil Löpare, Juoksengi, 315. 236) Mikael Karlsson, Vänersborg, 315. 237) Ronnie Johansson, Vankiva, 315. 238) Mats Johansson, Trosa, 310. 239) Erik Eronson, Ryssby, 310. 240) Per-Arne Eriksson, Linghed, 305. 241) Martin Edlund, Obbola, 300. 242) Robert Söderholm, Lycksele, 285. 243) Fred Hansson, Täby, 285. 244) Kenny Nerstrand, Årjäng, 280. 245) Håkan Andersson, Vimmerby, 280. 246) Pontus Koch, Falkenberg, 275. 247) Peter Olsson, Torhamn, 275. 248) Kent Sundström, Moskosel, 270. 249) Stefan Carlström, Gråbo, 260. 250) Fredrik Johansson, Vilhelmina, 255.

Placering 251-275

251) Henrik Frisk, Åmål, 255. 252) Olof Pettersson, Lillandet, Finland, 240. 253) Henrik Andersson, Göteborg, 240. 254) Leif Kristiansson, Ödåkra, 240. 255) Thomas Andersson, Kalmar, 240. 256) Anders Nilsson, Höllviken, 240. 257) Åke Nilsson, Staffanstorp, 240. 258) Fredrik Lundmark, Skellefteå, 240. 259) Jari Kuitunen, Hyltebruk, 240. 260) Marcus Stomberg, Tidaholm, 240. 261) Peter Ström, Föllinge, 240. 262) Mattias Sonesson, Helsingborg, 240. 263) Joacim Lindholm, Tomelilla, 240. 264) Stefan Hedlund, Bygdsiljum, 240. 265) Joakim Lindgren, Lycksele, 240. 266) Fredrik Sysmeläinen, Rörvik, 240. 267) Nils Willman, Ronneby, 240. 268) Simon Lövberg, Lerdala, 240. 269) Thomas Persson, Glimåkra, 240. 270) Pär Karlsson, Vårgårda, 240. 271) Per Blomquist, Älmhult, 240. 272) Henrik Karlsson, Lindesberg, 240. 273) Ola Svensson, Hyltebruk, 235. 274) Tor Stjerna, Nybro, 225. 275) Ola Rydén, Ljungby, 225.

Placering 276-300

276) Rolf Nääs, Värmdö, 210. 277) Jonas Eliasson, Alingsås, 210. 278) Per Lundberg, Hjälteby, 200. 279) Filip Pripp, Skänninge, 200. 280) Mattias Lilja, Väckelsång, 200. 281) Martin Johansson, Tjällmo, 200. 282) Niklas Remne, Linköping, 200. 283) Ingvar Johansson, Möklinta, 200. 284) Patrik Gunnarsson, Månsarp, 200. 285) Rickard Grahn, Kristanstad, 200. 286) Leif Haglund, Linghed, 190. 287) Lars Klintberg, Nykvarn, 180. 288) Bengt Arvidsson, Alafors, 180. 289) Lars-Ove Pettersson, Östervåla, 170. 290) Tomas Jörlid, Dalsjöfors, 170. 291) Stefan Winzell, Västerhaninge, 165. 292) Marcus Backlund, Arnäsvall, 160. 293) Krister Landström, Tavelsjö, 160. 294) Sven Lyse, Ofofström, 160. 295) Freddie Thärning, Norrköping, 160. 296) Per Ekholm, Fårbo, 140. 297) Magnus Forsberg, Linköping, 140. 298) Greger Persson, Gällö, 135. 299) Mikael From, Glommersträsk, 135. 300) Christian Kellgren, Lillhärdal, 135.

Placering 301-325

301) Simon Martinell, Hedesunda, 135. 302) Carl-erik Marvén, Tidaholm, 120. 303) Hans-Erik Pihlgren, Arvika, 120. 304) Anders Edman, Äspered, 120. 305) Magnus Andersson, Enviken, 120. 306) Michael Haglund, Vilhelmina, 120. 307) Per Svendsen, Hals. Danmark, 120. 308) Thommy Atterbrand, Tanumshede, 120. 309) Stefan Svensson, Härnösand, 120. 310) Henrik Jönsson, Billesholm, 120. 311) Anders Lennung, Mörarp, 120. 312) Conny Alvarsson, Uppsala, 120. 313) Anders Hedin, Långsele, 120. 314) Tage Lindahl, Strömstad, 120. 315) Glenn Strömberg, Förslöv, 120. 316) Peter Jonsson, Svartsjö, 120. 317) Torleif Johansson, Lesjöfors, 120. 318) Jonas Larsson, Ersmark, 120. 319) Daniel Magnusson, Fagervik, 110. 320) Daniel Ehrs, Strömsund, 90. 321) Andreas Wilsson, Bor, 90. 322) Jarmo Kuusijärvi, Råneå, 90. 323) Marcus Elf, Hjo, 80. 324) Nikolaj Von Krusenstierna, Nälden, 80. 325) Jimmy Andersson, Malmbäck, 80.

Placering 326-336

326) Marthin Jönsson, Näsåker, 80. 327) Magnus Nilsson, Örkelljunga, 80. 328) Tomas Johansson, Skara, 80. 329) Mats Hirschman, Ljungsbro, 80. 330) David Malmgren, Rockneby, 75. 331) Nicklas Bergström, Ramsjo, 60. 332) Lukas Svensson, Ljungbyholm, 30. 333) Martin Molander, Uddevalla, 30. 334) Lennart Larsson, Sävedalen, 15. 335) Daniel Rylander, Sollefteå, 15. 336) Göran Nordkvist, Kungälv, 15.

Ungdom

Plac Förnamn Efternamn Postadress Räv Grävling Mård Mink Fågel Summa
1 Glenn Åkervik Årjäng 40 23 0 6 13 6955
2 Tobias Johansson Hjortsberga 25 10 0 1 55 4645
3 David Jonsson Markaryd 23 1 0 0 0 2840
4 Edvin Lidén Kalix 19 0 0 1 34 2810
5 Joel Granström Rengsjö 5 1 0 10 127 2785
6 Simon Gustafsson Kungsbacka 1 0 0 0 167 2625
7 Daniel Johansson Borgvik 5 3 8 4 23 1985
8 Martin Åhman Västerfärnebo 7 13 0 0 0 1880
9 Andreas Eriksson Delsbo 7 2 1 0 37 1645
10 Tobias Albinsson Götene 11 4 0 0 0 1640

Placering 11-25

11) Robert Strömblad, Sävsjö, 1600. 12) Martin Isaksson, Borgafjäll, 1465. 13) Simon Karlsson, Rävlanda, 1450. 14) Mattias Karlsson, Kvillsfors, 1205. 15) Emil Jensen, Ullared, 1135. 16) Gustav Öberg, Malmbäck, 1135. 17) Kevin Lindqvist, Landsbro, 1055. 18) Emil Widegren, Salbohed, 1050. 19) Erik Ferner, Möklinta, 990. 20) Emil Sandberg, Skillingaryd, 965. 21) Tobias Gunnegård, ÅRJÄNG, 960. 22) Rasmus Eriksson, Kil, 910. 23) Leo Persson, Sundsvall, 800. 24) Daniel Hillert, Gustafs, 750. 25) Martin Nordström, Katrineholm, 730.

Placering 26-50

26) Daniel Gustafsson, Ljung, 720. 27) Filip Olsson, Årjäng, 700. 28) Victor Blomgren, Boden, 615. 29) Emil Into, Perstorp, 585. 30) Robert Hampus, Borlänge, 510. 31) Axel Lundström, Immeln, 480. 32) Emil Eriksson, Nattavaara, 470. 33) Albin Carlsson, Knutby, 465. 34) Daniel Nilsson, Molkom, 440. 35) Simon Lagerstedt, Varberg, 440. 36) Mikael Nyström, Falun, 360. 37) Emil Bengtsson, Gullbrandstorp, 360. 38) Pär Augustsson, Annerstad, 360. 39) Martin Mattsson, Ljungsbro, 340. 40) Arvid Petersson, Norrköping, 340. 41) Patrik Arvidsson, Järnforssen, 285. 42) Robert Allansson, Påryd, 285. 43) Marcus Johansson, Hallsberg, 240. 44) Jakob Kamstedt, Hyltebruk, 195. 45) Johan Collin, Kosta, 160. 46) Rasmus Isetoft, Eskilstuna, 135. 47) Fredrik Söderström, Jättendal, 135. 48) Erik Parai Arnesson, Skruv, 120. 49) Viktor Bäckman, Deje, 80. 50) Mattias Bengtsson, Månstad, 80.

Placering 51-51

51) Ville Danielsson, Målilla, 15.

Dam

Plac Förnamn Efternamn Postadress Räv Grävling Mård Mink Fågel Summa
1 Inger Augustsson Trollhättan 15 17 8 1 73 4995
2 Utta Ludwig Kosta 10 10 2 0 162 4610
3 Johanna Svensson Alstermo 13 3 0 0 122 3630
4 Sara Carlsson Färila 8 0 9 0 87 3075
5 Evy Lundberg Fjärås 11 5 3 5 53 2885
6 Karin Edlund Säffle 6 15 3 0 0 2190
7 Tanja Edefall Junosuando 11 0 1 0 44 2070
8 Mia Jansson Rottne 7 1 0 0 27 1325
9 Carina Johansson Unnaryd 0 2 3 0 50 1180
10 Cecilia Odehn-Kängström Berga 2 2 5 5 15 1175

Placering 11-25

11) Ingrid Flygare, Krylbo, 1150. 12) Laila Forsgren, Gävle, 910. 13) Sylvia Åkerberg-Netzel, Idkerberget, 660. 14) Barbro Persson, Föllinge, 565. 15) Klara Karlsson, Vårgårda, 560. 16) Anita Elf, Kättilstorp, 480. 17) Gun-Britt Jonsson, Vallsta, 480. 18) Lena Lagerstedt, Bromma, 475. 19) Sofie Kruse, Edsbyn, 445. 20) Ingela Rosenholm, Söråker, 405. 21) Maja Olsson, Brunflo, 210. 22) Carolin Ögren, Årsunda, 200. 23) Therese Rask, Gagnef, 160. 24) Gabriella Holmkvist, Arboga, 120. 25) Katarina Kämpe, Åsele, 90.

Placering 26-29

26) Annica Gunnarsson, Vittsjö, 85. 27) Elinor Molin, Orrefors, 80. 28) Camilla Rönnberg, Nordmaling, 30. 29) Maria Mattsson, Norråker, 30.
Få koll på alla nyheter – aktivera notiser i din webbläsare
Jag vill testa!