En jättesamling med bland annat jaktvapen har påträffats i en container i ett dödsbo i Danmark. En del vapen är mycket värdefulla och har sålts till ett engelskt auktionshus.
Tidningen Nordjyske rapporterar om 71-årige hemvärnsmannen Erik Peter Christansen, som avled i slutet av 2022. I samband med dödsboutredningen har en gigantisk samling vapen påträffats i en container.
Det handlar 881 vapen av alla möjliga slag, inte minst jaktvapen. En del av dem är mycket värdefulla.
Jakt- och fritidsföretaget Thy Outdoor har köpt hela samlingen, men företaget har inte utrymme att härbärgera alla vapen.
– Om vi hade haft mer säkrat förvaringsutrymme än vad vi har så hade vi gärna behållit mer av vapnen med tanke på att sälja till samlare, för när vi hör historierna om vad folk genom tiden har erbjudit Erik att köpa hans skatter för, vi kunde nog ha fått mycket mer för dem, säger ägaren Klaus Pallesgaard, ägare till Thy Outdoor.