En jägare åtalas nu för skottet som dödade hästen. Men inte för jaktbrott som man skulle kunna tro. I stället gäller åtalet framkallande av fara för annan. Det eftersom det låg ett bostadshus i skottriktningen.
Händelsen med den skjutna hästen utspelade sig för snart två år sedan i Skåne. Jägaren fick syn på en räv och bestämde sig för att skjuta, men bakom räven var ett buskage som kulan gick igenom och där stod hästen som träffades i halsen och dog.
Jaktjournalen har tidigare skrivit om händelsen.
Från början utreddes händelsen som jaktbrott men när åtalet nu kommer gäller det alltså i första hand framkallande av fara för annan. Det eftersom det i skottriktningen fanns ett bostadshus där en kvinna befann sig. Jaktbrott finns fortsatt med som andrahandsyrkande, det skriver tidningen Norra Skåne i sin pappersupplaga.