
I Sverige räknar Naturvårdsverket med att det finns 1.118 lodjur. Foto: Istock
Södra lodjursstammen sexdubblad på tio år
Södra lodjursstammen har gått från 6,5 familjegrupper till 37 på tio år. I övriga Sverige har siffrorna gått åt motsatt håll och totalt är stammen på samma nivåer som förra året.
Efter en nedgång mellan åren 2010 till 2013 har lodjursstammen ökat lite men är långt ifrån 2010 års nivåer. Då fanns 277 familjegrupper. Nu är lodjursstammen på 189,5 familjegrupper, det vill säga hona med ungar.
Nationellt har lodjursstammen legat på samma nivå sedan 2013. Ser man till en tioårsperiod har lodjursstammen sexfaldigats i söder. Från 6,5 familjegrupper till 37. I mellersta området har lodjursstammen halverats under samma period och i norr fanns det för tio år sen 143 familjegrupper och inventeringsresultatet visar på 87 idag.
FLER ARTIKLAR PÅ SAMMA ÄMNE
SENASTE NYTT
VAPENTEST
RECEPT
FLER NYHETER
MEST DELADE ARTIKLAR
Webbradio: Renskötare som känner sig blåst möter chef på "Verket"

Sveaskog vill ha färre älgskötselområden i Örebro län

Film: Utter på kroken chockade gäddfiskare

Så blir du en duktig rävjägare!

Första tre kullarna efter utvandrade Tivedenvargar hittade

Ledamot i Svenska Dreverklubbens styrelse tvingas ta time out
