Rovdjurskampanjen 20/21 | Jaktjournalen
Just nu:
Annons

Rovdjurskampanjen 20/21

Den första augusti 2020 är det åter dags för Jaktjournalens klassiker, Rovdjurskampanjen. Då kan alla rovdjursjägare inleda årets jakt- och fångstsäsong. Alla jägare som skjuter eller fångar räv, grävling, mård, mink, iller, kråka, skata, måsfågel eller nötskrika har chansen att både göra en betydelsefull viltvårdsinsats och vara med om att vinna fina priser för sitt engagemang.

Din rapport godkänns så snart som möjligt. Det kan dock under jaktsäsong ta ett par dagar!

Mvh
Roger C

Kampanjansvarig

VÄLKOMNA!

Vi sponsrar Rovdjurskampanjen:

Slutresultat 2017

Period 2016-08-01 till och med 2017-04-19

Öppen klass

Plac Förnamn Efternamn Postadress Räv Grävling Mård Mink Fågel Summa
1 Ingemar Smedberg Vaggeryd 34 9 4 23 278 9790
2 Robert Eriksson Säffle 27 50 0 2 0 7280
3 Johan Eriksson Norrhult 18 4 3 6 149 5105
4 Martin Hermansson Klövedal 22 2 0 0 90 4150
5 Nils Lindgren Östavall 10 1 16 3 90 4130
6 Björn Persson Bollnäs 31 0 0 0 7 3825
7 Simon Weigardh Nyköping 17 4 13 0 13 3725
8 Andreas Salomonsson Ljungby 25 5 0 1 16 3660
9 Harry Eriksson Älvdalen 8 3 15 10 57 3605
10 Andreas Jönsson Braås 17 2 6 1 55 3585
11 Åke Persson Lingbo 14 5 5 15 43 3475
12 Wiktor Tengman Nordmaling 12 21 2 0 11 3465
13 Michael Linnarsson Trädet 21 3 1 0 40 3450
14 Anders Hultstrand Säffle 4 37 0 0 0 3440
15 Anders Lindqvist Södertälje 22 9 0 0 3 3405
16 Roland Andersson Fjugesta 19 5 7 3 2 3400
17 Stefan Axelsson Rydaholm 26 2 0 0 8 3400
18 Roland Carlsson Arvidsjaur 19 1 9 0 14 3380
19 Jörgen Nygren Granö 19 3 4 0 23 3225
20 Niklas Strömberg Enånger 5 26 2 9 12 3220
21 Roland Carlsson Vänersborg 10 0 5 0 101 3165
22 Markus Svensson Nordmark 16 2 1 3 60 3130
23 Robin Laitinen Näsum 9 7 2 5 79 3105
24 Kenny Borg Sexdrega 0 38 0 0 0 3040
25 Michael Svensson Strömsnäsbruk 20 0 7 0 0 3030

Placering 26-50

26) Per-Olof Sahlin, Länghem, 3000. 27) Göran Mårtensson, Edsbyn, 3000. 28) Kent Widmark, Dvärsätt, 3000. 29) Jonatan Lönander, Malmbäck, 2995. 30) Kurt Karlborg, Silverdalen, 2915. 31) Ola Nilsson, Perstorp, 2790. 32) Mikael Nilsson, Gällivare, 2695. 33) Göran Andersson, Linghed, 2585. 34) Mats Claesson, Vrigstad, 2560. 35) Oskar Olsson, Årjäng, 2415. 36) Östen Svensson, Älmhult, 2325. 37) Anders Winzell, Muskö, 2300. 38) Tomas Österberg, Åmotfors, 2240. 39) Mikael Nyholm, Hirvlax, 2240. 40) Jakob Johansson, Hjärnarp, 2200. 41) Tomy Yusova, Trelleborg, 2190. 42) Stig Martinsson, Kinna, 2165. 43) Torgny Johansson, Hjältevad, 2160. 44) Mattias Modahl, Hagfors, 2150. 45) Eive Ohlsson, Trollhättan, 2135. 46) Tom Ståhlberg, Färila, 2130. 47) filip johansson, Väckelsång, 2070. 48) Henrik Färg, Askersund, 1980. 49) Emil Diddilié, Kolmården, 1960. 50) Lennart Forsström, Ljungskile, 1855.

Placering 51-75

51) Per Nilsson, Långsele, 1735. 52) Jonas Nordin, Långsele, 1725. 53) Martin Blanck, Blidsberg, 1675. 54) Andreas Reinholdsson, Fristad, 1650. 55) Börje Lundin, Vikarbyn, 1620. 56) Jim Henell, Järfälla, 1540. 57) Fredrik Karlsson, Rottne, 1535. 58) Jan-Åke Ernstson, Tidaholm, 1510. 59) Nils Lefring, Vallentuna, 1440. 60) Per Simonsson, Dorotea, 1430. 61) Runar Jakobsson, Mariannelund, 1425. 62) Alf Petersson, Glanshammar, 1415. 63) Tommy Rönn, Tärnsjö, 1400. 64) Skägget Larsson, Köping, 1375. 65) Jonas Eliasson, Alingsås, 1360. 66) Johan Svensson, Skara, 1350. 67) Henrik Axelsson, Lur, 1345. 68) Rasmus Borgström, Halmstad, 1320. 69) Kristoffer Stölsnes Henriksson, Hackås, 1295. 70) Johan Glavhammar, Åsele, 1230. 71) Mikael Andersson, Mora, 1230. 72) Andreas Wallin, Eslöv, 1230. 73) Kjell Lundkvist, Lingbo, 1215. 74) Jimmy Petersson, Bottnaryd, 1200. 75) Leif Haglund, Linghed, 1195.

Placering 76-100

76) Mattias Svensson, Nässjö, 1160. 77) Lars Risbrandt, Blomstermåla, 1140. 78) Per Sävelind, rätan, 1125. 79) Yngve Olofsson, Offerdal, 1120. 80) Mattias Träff, Kimstad, 1120. 81) Claes Edén, Askersund, 1120. 82) Carl Kvaldén, Värmlands Nysäter, 1115. 83) Ove Axelsson, Vårgårda, 1110. 84) Henrik Ahlström, Harbo, 1110. 85) Roine Sjögren, Öregrund, 1085. 86) Hans Fridh, Tranås, 1060. 87) Sylve Rohdin, Ljungby, 1045. 88) Anders Gramén, Charlottenberg, 1040. 89) Karl-Gunnar Holmberg, Sorsele, 1030. 90) Jesper Norbäck, Mora, 1020. 91) Gösta Johansson, Perstorp, 1010. 92) Hans Bergström, Sandarne, 1005. 93) Bertil Löpare, Juoksengi, 975. 94) Andreas Olsson, Förslöv, 950. 95) Anton Van Duinen, Rydaholm, 925. 96) Alexander Arnkvist, Bjästa, 920. 97) Gunnar Mårtensson, Järpen, 915. 98) Fredrik Strömberg, Ramsele, 915. 99) Kent Nilsson, Torsby, 905. 100) Knut Stavik, Vilhelmina, 900.

Placering 101-125

101) Karl-Erik Ekholm, Tjällmo, 890. 102) Kent Barsk, Kiruna, 870. 103) Lars-Eje Lönnström, Söderbärke, 855. 104) Olov Pettersson, Stjärnsund, 840. 105) Mikael Lennung, Mörarp, 810. 106) Hans Åhlin, Rengsjö, 810. 107) Lars Boström, Näsåker, 800. 108) Fredrik Jonasson, Lesjöfors, 780. 109) Fredrik Gunnarsson, Hyssna, 770. 110) Lars Samuelsson, Landvetter, 770. 111) Jonas Malmström, Falköping, 720. 112) Christer Persson, Dalsjöfors, 720. 113) Åke Antonsson, Töreboda, 720. 114) Stig Åhs, Åmotfors, 705. 115) Dennis Fransson, Långserud, 700. 116) Åke Johansson, åseda, 690. 117) Arnold Alfredsson, Frösön, 680. 118) Mikael Johansson, Bua, 670. 119) Jonatan Engström, Holsbybrunn, 645. 120) Ola Bergh, Skånes Fagerhult, 640. 121) Helge Olsson, Säffle, 640. 122) Roland Werdien, Åsa, 635. 123) Ulf Krekula, Pajala, 615. 124) Karl Björklund, Söderbärke, 600. 125) Henrik Nilsson, Lindome, 590.

Placering 126-150

126) Göte Svensson, Romelanda, 585. 127) Kim Grip, Hällefors, 570. 128) Ove Karlsson, Grytgöl, 560. 129) Per Wilsson, Källby, 560. 130) Daniel Lindberg, Hajom, 560. 131) Göran Persson, Säffle, 560. 132) Håkan Helgesson, Olofström, 550. 133) Pär Karlsson, Vårgårda, 540. 134) Ove Johansson, Växjö, 525. 135) Emil Warg, Arvika, 525. 136) Lennart Eriksson, Öxabäck, 520. 137) Torbjörn Alkeberg, Vetlanda, 520. 138) Hans Andersson, Torpshammar, 520. 139) Bryngel Hedin, Långsele, 510. 140) Patrik Jönsson, Morup, 495. 141) Bert-Åke Andersson, Östra Ämtervik, 495. 142) Anders Levin, Almunge, 490. 143) Martin Edlund, Obbola, 480. 144) John Ivarsson, Grästorp, 480. 145) Lars Andersson, Glommen, 480. 146) Bengt-Åke Persson, Strömsund, 480. 147) Fredrik Magnusson, Lovikka, 480. 148) Magnus Matsson, Vikarbyn, 480. 149) Kenny Nerstrand, Årjäng, 475. 150) Björn Walfridsson, Skillingaryd, 470.

Placering 151-175

151) Robert Wernborn, Älta, 455. 152) Mikael Widmark, MATFORS, 450. 153) John Eklund, Arvidsjaur, 450. 154) Edward Kile, Uddevalla, 450. 155) Jonas Gustafsson, Lidköping, 440. 156) Michael Larsen, Løgstør, 435. 157) Anders Bengtsson, Sölvesborg, 435. 158) Robin Lindgren, Länghem, 435. 159) Roger Wilsson, Bor, 430. 160) Sture Karlsson, Rydaholm, 420. 161) Robert Lindfors, Södra Sunderbyn, 405. 162) Sölwe Franzén, Kosta, 405. 163) Kristian Berg, Norråker, 405. 164) Erik Eronson, Ryssby, 400. 165) Per-Olof Östlin, Söderhamn, 390. 166) Bengt Arvidsson, Alafors, 390. 167) Niklas Andersson, Romelanda, 375. 168) Markus Nyholm, Hirvlax, 375. 169) Jens Lidström, Långsele, 370. 170) Christoffer Flodberg, Forsbacka, 370. 171) Henrik Oskarsson, Stora Skedvi, 365. 172) Stefan Panthzar, Finspång, 360. 173) Gert Rubin, Tollarp, 360. 174) Elof Åhs, Svenljunga, 360. 175) Stefan Larsson, Skattkärr, 360.

Placering 176-200

176) Bernt Olofsson, Slite, 360. 177) Marcus Stomberg, Tidaholm, 360. 178) Sebastian Wellander, Fjugesta, 345. 179) Stefan Carlström, Gråbo, 345. 180) Martin Stensson, Fliseryd, 340. 181) Jerry Börjesson, Töllsjö, 330. 182) Ture Larsson, Burseryd, 330. 183) Kristoffer Salander, Bredbyn, 320. 184) Pontus Koch, Falkenberg, 320. 185) klas Johansson, åseda, 320. 186) Jan-Erik Johansson, Nol, 320. 187) Jari Kuitunen, Hyltebruk, 320. 188) Kent Sundström, Moskosel, 310. 189) Lars Klintberg, Nykvarn, 305. 190) Daniel Ivarsson, Tandsbyn, 305. 191) Jörgen Albertsson, Färnäs, 300. 192) Kjell-E Wiik, Lidsjöberg, 300. 193) Per-Olof Wigström, Vedum, 285. 194) Johannes Forslund, Nordmaling, 275. 195) Mikael Karlsson, Vänersborg, 270. 196) Karl-Erik Burman, Ånge, 260. 197) Hans-Erik Pihlgren, Arvika, 260. 198) Wåge Swahn, Bottnaryd, 260. 199) Viktor Ivarsson, Hönö, 260. 200) Ola Svensson, Hyltebruk, 255.

Placering 201-225

201) Stanley Hedlund, Vallda, 240. 202) Markus Örnberg, Obbola, 240. 203) Tony Axelsson, Lidköping, 240. 204) Gustav Torstensson, Helsingborg, 240. 205) Inge Karlsson, Björketorp, 235. 206) Fredrik Åkesson, Umeå, 210. 207) Jonny Kvist, Grythyttan, 210. 208) Peter Lilja, Grevie, 210. 209) David Malmgren, Rockneby, 205. 210) Andreas Åkerblad, Tystberga, 200. 211) Jörgen Steen, Halmstad, 200. 212) Freddie Tärning, Norrköping, 200. 213) Kjell Larsson, Molkom, 180. 214) Karl-Erik Persson, Jättendal, 180. 215) Nicklas Lyren, Storuman, 180. 216) Stefan Petersson, Korsberga, 180. 217) John Hjord, Västerhaninge, 175. 218) Jan-Erik Eriksson, Tun, 160. 219) Jan Carlquist, Hammarstrand, 160. 220) Michael Haglund, Vilhelmina, 160. 221) Greger Runesson, Tjällmo, 160. 222) Hans Johansson, Grythyttan, 150. 223) Sture Persson, Torpshammar, 150. 224) Lukas Svensson, Ljungbyholm, 150. 225) Tomas Jörlid, Dalsjöfors, 150.

Placering 226-250

226) Runo Jonsson, Stöde, 135. 227) Fred Hansson, Täby, 135. 228) Rune Arvidsson, Alafors, 125. 229) Åke Nilsson, Staffanstorp, 120. 230) Jesper Hansen, Götene, 120. 231) Robert Alverönn, Kungsbacka, 120. 232) Ingvar Johansson, Möklinta, 120. 233) Bosse Wellbrant, Järfälla, 120. 234) Mikael Bolin, Hjo, 120. 235) Peter Strandelin, Åtvidaberg, 120. 236) Göran Ternström, Kalmar, 120. 237) Daniel Torstensson, Lindome, 120. 238) Tommy Friebe, Veddige, 120. 239) Joakim Eliasson, Alingsås, 120. 240) Magnus Sundbakk, Sundsnäs, 120. 241) Per Erik Dalin, Filipstad, 120. 242) Erik Larsson, Arjeplog, 120. 243) Hans Friberg, Halmstad, 120. 244) Henrik Karlsson, Lindesberg, 120. 245) Anders Hedin, Långsele, 120. 246) Lars Kobbelgaard, Kyrkhult, 110. 247) Martin Ström, Öjebyn, 90. 248) Hans Engström, Indal, 90. 249) Joakim Hagberg, Karlskoga, 90. 250) Peter Gerhardsson, Nässjö, 80.

Placering 251-268

251) Erik Andersson, Uppsala, 80. 252) Kjell-Åke Helgesson, Jämshög, 80. 253) Henrik Ulmhed, Rottne, 60. 254) Jens Vesterman, Mullsjö, 60. 255) Patrik Gunnarsson, Månsarp, 45. 256) Henrik Helgesson, Jämshög, 30. 257) Lucas Tenggren, Skruv, 30. 258) Andreas Jonsson, Trollhättan, 30. 259) Andreas Wilsson, Bor, 30. 260) Magnus Nilsson, Örkelljunga, 20. 261) Pontus Norrman, Aneby, 20. 262) Leif Bergström, Ramsjö, 15. 263) Patric Hedmark, Östersund, 15. 264) Greger Persson, Gällö, 15. 265) Lennart Larsson, Sävedalen, 15. 266) Andreas Thimberg, Rättvik, 0. 267) kjetil hagen, vittangi, 0. 268) Christoph Pulst, Lycksele, 0.

Ungdom

Plac Förnamn Efternamn Postadress Räv Grävling Mård Mink Fågel Summa
1 Simon Gustafsson Kungsbacka 3 4 0 0 351 5945
2 Milton Strålin Ulricehamn 10 5 0 1 136 3660
3 Joel Broberg Sunne 7 0 0 0 131 2805
4 Simon Jakobsson Norsjö 2 0 1 0 125 2205
5 Philip Östlund Svärdsjö 13 0 1 1 7 1775
6 Jesper Carlsson Knutby 2 9 4 0 11 1485
7 Tommy Jönsson Torsby 4 1 0 0 54 1370
8 Filip Olsson Årjäng 3 6 0 2 2 910
9 Daniel Nilsson Molkom 3 4 0 0 0 680
10 Mattias Karlsson Kvillsfors 3 1 1 0 5 605

Placering 11-25

11) Mikael Magnusson, Sunne, 450. 12) Jakob Kamstedt, Hyltebruk, 395. 13) Niklas Karlsson, Säffle, 320. 14) Oscar Ekman, Gällstad, 240. 15) Ludwig Hedin, Gällstad, 240. 16) Simon Karlsson, Rävlanda, 240. 17) Markus Svensson, Arvidsjaur, 210. 18) Sammy Karlsson, Vansbro, 195. 19) Oscar Jatko, Malmberget, 180. 20) Hugo Zadewasser, Stöllet, 165. 21) Marcus Johansson, Hallsberg, 120. 22) Johan Andersson, Åmotfors, 75. 23) Oskar Karlsson, Rottne, 45. 24) Anton Lundström, Kalmar, 45.

Dam

Plac Förnamn Efternamn Postadress Räv Grävling Mård Mink Fågel Summa
1 Majja Kvist Drottningholm 41 20 1 8 1 6785
2 Utta Ludwig Kosta 7 18 3 0 180 5250
3 Inger Augustsson Trollhättan 17 4 11 0 60 4250
4 Jenny Viklund Arjeplog 5 0 40 0 1 4215
5 Sara Carlsson Färila 12 5 10 0 24 3100
6 Emma Larsson Karlstad 6 15 0 0 1 1935
7 Karin Orädd Malgomaj 8 1 2 0 28 1640
8 Kristina Cameron Fjärås 3 0 2 4 36 1160
9 Ann Erlandsson Jönköping 6 1 0 1 15 1045
10 Anna-Karin Andersson Vislanda 0 0 4 0 40 960

Placering 11-25

11) Katarina Gideonsson, Näsåker, 695. 12) Barbro Persson, Föllinge, 690. 13) Miranda Frings, Högland, 600. 14) Angelica Persson, Bräcke, 600. 15) Cecilia Odehn-Kängström, Berga, 530. 16) Laila Forsgren, Gävle, 530. 17) Annica Gunnarsson, Vittsjö, 415. 18) Gun-Britt Jonsson, Vallsta, 345. 19) Malin Mattsson, Gräsö, 320. 20) Susanne Ivansson, Malung, 320. 21) Mette Lingvall, Hamrångefjärden, 315. 22) Ann-Sofie Wernborn, Älta, 280. 23) Camilla Rönnberg, Nordmaling, 260.
Få koll på alla nyheter – aktivera notiser i din webbläsare
Jag vill testa!