
Kalibern 8x57 mm var bland de första gevärspatronerna av så kallad fin kaliber. 8x57 kom ut på marknaden via tyska Gewehr M 1888. I:et stod för Infanteri, men med gotiska bokstäver blev I förvandlat till J i andra länder än Tyskland.
8x57 är enligt mitt tycke en av de absolut bästa älgkalibrarna och nu skaffar sig alltfler jägare vapen i 8x57, både till älg- och vildsvinsjakt.
Gevär med kaliber 8×57 I hade en borringsdiameter på 7,8 mm och en räfflingsdiameter på 8,07 mm. 1905 ändrades kulan från en 226 grains rundnosad till en 154 grains spetskula med betydligt högre utgångshastighet. Räfflingsdiametern ökade till 8,2 mm, samma som kuldiametern. Namnet ändrades till 8×57 IS – Infanteri Spitzer.
Spekulationer

Att 8×57 har två olika kuldiameter har givit upphov till en massa diskussioner kring problemen med att skjuta 8×57 JS patroner i lopp med räfflingsdiametern 8×57 J. Dessutom levereras 8×57-patronen i likhet med många andra tyska patroner i randversion för brytbara vapen, 8×57 J, 8×57 JS, 8×57 IR, 8×57 IRS. Samma patron med två olika kuldiameter med eller utan rand. I tillägg till dessa fyra varianter finns en norsk särpräglad version, 8×57 IS Moderat, för Krag Jørgensen älgstudsare!
Förresten var 8×57 faktiskt tidigare mer känd som 7,92.
Problemet J och JS är lika väl mer teoretiskt än praktiskt. I dag finns få bössor med kaliber 8×57 J. Militärgevären slutade tillverkas 1905. Tillverkning av civila vapen fortsatte en längre tid, men i liten utsträckning. Dessa är i dag mycket säll-synta.
Jaktpatronerna

8×57 JS var tidigare en vanlig jaktpatron, men har de senaste tio åren inte använts i någon större utsträckning. Dagens magnumhysteri har en del av skulden. Många jägare läser kulbanetabeller över avstånd de aldrig skulle skjuta på ändå.
Självklart bedyrade en del gamla jägare fördelarna med att jaga älg med Mauser, Brno och Husqvarna 1600 laddade med 8×57 JS, RWS eller DWM. Varför ändra på något som alltid fungerat? Men nytillverkade 8×57-gevär såldes dåligt. Till och med i 8 mm diameterns hemland, Tyskland, blev de allt mindre populära.
8×57 JS träder fram

Den kanske viktigaste grunden till ett ökat intresse för 8×57 är den stadigt växande vildsvinsstammen. Vildsvinsjakt innebär snabba skott, korta avstånd och hårdhudade djur. Det är nästan per definition så att skytten på vildsvinsjakt bör vara utrustad med ett lite grövre vapen än för vanlig nordisk storviltsjakt. 9,3-patronerna var ett naturligt förstahandsval, men alla gillar ju inte kraftig rekyl. 8×57 som är mjukare kunde därför åter plockas fram och få sin heder tillbaka, ungefär hundra år efter moderniseringen från I till IS. Naturligtvis hjälpte erfarna vildsvinsjägares rekommendationer till, och nu är 8×57 JS en av de patroner med snabbast stigande försäljningssiffror i Sverige och Tyskland.
Effektiv patron

På goda grunder! 8×57 var och är en bra och effektiv storviltspatron. Utan moderna superkulor är nödvändiga. Gamla 8×57-patroner laddade med en 12,7 grams blyspets, med en utgångshastighet på drygt 700 m/s, räcker till de flesta storvilten. Långa, tunga kulor med stor tvärsnittsbelastning och moderat hastighet är effektiva. Självklart kan kulvikten sänkas och hastigheten ökas med moderna kulor.
Jag har jagat en del med 8×57 JS de senaste åren. Lusten att prova den gamla 7,92:an har funnits där länge.
Sauer 202 OutBack

Min plan var att hitta en Original Oberndorfer i 8×57 JS, men så kom Sauer 202 OutBack ut i 8×57 JS. Kvalitet och precision, vikt under tre kilo, en flutad pipa, plaststock och kamrad för 8×57 JS.
Från de första skotten med Norma Oryx och jaktmatch var träffbilden snäv. Lite över eller under 20 mm på 100 meter med treskottsserier. Den tidigare så omtalade 7,92-rekylen stämmer inte alls på Sauer OutBack, trots att den är minst lika lätt som äldre 8×57-gevär.
Enda skillnaden är stockform och kolvkappan. De ska ha all ära, för det är en ren fröjd att bära och skjuta med Sauer 202 OutBack 8×57 JS. Lika roligt är det med små träffbilder och att jag kan ladda med allt från 8 grams helmantlad jaktmatch till 12,7 grams Oryx och ändå ha minimal skillnad i träffpunkt på 100 meter. Jag måste erkänna att detta är en av de gevär- och patronkombinationer som jag är mest nöjd med för jakt.
Testat ordentligt
Här hemma har jag jagat älg, ren, rådjur, gås och orre med 8×57 JS. På fågel är Norma Jaktmatch helmantlad 8 gram fantastiskt effektiv, även om den är lite i överkant för ripjakt. Till kanadagäss är denna grova helmantel det bästa jag prövat.
I normala fall säger jag att man måste ha skjutit minst tio älgar innan man kan uttala sig om hur effektiv en patron är. Nu har jag skjutit elva älgar med 8×57 JS. Sju av dem dog knall och fall, fyra har tagit endast några få stapplande steg efter skottet. Tre har jag fått skjuta två gånger.
Effekten av det jag sett och upplevt är långt mycket större än vad hylsvolym och utgångshastighet ger om man ska tro modern magnumhysteri. 8 mm-kulor på runt 12 gram under 800 m/s gav en omedelbar skottreaktion eller fall redan innan tomhylsan nått ljungen. Köttförlusten var dessutom minimal. Jag var tvungen att uppleva allt detta för att tro det var sant.
Olika kulfabrikat
Jag använde lite olika kulor. En älg sköts med fabriksladdad 12,7 gram Norma Oryx, två sköts med hemladdad 185 grams Rhino, två med 185 grams Remington SP, fyra med fabriksladdad 180 grams Lapau Naturalis och två med 11,7 grams RWS Doppelkern.
Jag märkte att en Rhino efter skott på tio till tolv meter snett framifrån hade en restvikt på 92 procent, en diameter på 17 mm och en längd på 12 mm. En 185 grams Remington gick in i framkanten av bogen, snett bakåt och låg mot skinnet. Den hade en restvikt på 78 procent, en diameter på 16 mm och en längd på 12 mm. Höga restvikter
Av de fyra älgarna jag sköt med Naturalis fann jag en kula. Skottavståndet var sex meter och kulan hade gått in i hals/bog och låg mot skinnet bakom vommen. Restvikten var 180 grains! Diametern 16 mm och längden 18 mm. Sårkanalerna var rena och fina med endast en liten blodkrans runt ingångshålet. De två älgarna jag sköt med RWS DK uppvisade ett beteende helt i linje med tysk kuluppförsel. Tvärnit vid träff. Stor sårkanal och bara bakkanten av kulan kvar. Båda älgarna var små och hade en slaktvikt på 80 och 143 kilo. Jag rekommenderar inte RWS DK för jakt på stor älg.
Jakt i afrika

Ärketyska 8×57 JS och lika tyska Sauer 202 OutBack fick vara med mig på tur till Sydvästafrika. Laddad med 185 grams Rhino fällde jag tre vårtsvin, varav en dubblé på två halvstora matgrisar som kom springande. Farmägaren blev mycket imponerad då bägge svinen for runt i luften vid träffarna. Jag jagade även pärlhönor med 8 grams Norma Jaktmatch! Unga pärlhönor är utmärkt mat oavsett vad du tidigare hört.Vildsvinsjakt
Men som sagt – den viktigaste grunden till att 8×57 JS har fått komma fram från skåpet är den alltmer populära vildsvinsjakten. Sauer 202 OutBack med Schmidt &Bender 1,5-6×42 FlashDot tillsammans med Norma Oryx 12,7 gram och 8×57 JS är toppkombination vid jakt på aktiva vildsvin.
Jag har skjutit 15 vildsvin med 8×57 JS Norma Oryx 12,7 gram. De flesta har haft god fart men stannat direkt vid smällen. Ett av vildsvinen krävde tre skott. Inte ens 12,7 grams Oryx i 8×57 kan kompensera en dålig skytt. Det första skottet small av så fort rödpunkten i siktet fann bogen på djuret, det samma gällde även det andra skottet. Först vid tredje skottet flyttade jag fram rödpunkten helt till trynet på grisen innan jag tryckte av. Då stöp djuret direkt. De två första skotten satt mitt i grisen. Något som vi sedan tidigare vet inte ger någon bra skotteffekt. Men det är inte alltid helt lätt att göra rätt bedömning när det går snabbt, eller rättare sagt – när grisen springer snabbt.
Inte magisk
Nej då, jag menar verkligen inte att 8×57 JS är bättre, starkare, har större chockverkan eller besitter magiska krafter som andra grovkalibriga storviltpatroner inte har. Men med den gamla ärketyska patronen kan man ha en grövre patron än 30 kaliber till ett lätt gevär utan att för den skull få en krafig rekyl. Utbudet av fabrikstillverkade patroner är inte stort men fullt tillräckligt. Från billiga användbara jaktpatroner som Partizan till moderna superkulpatroner som Norma Oryx, Rhino och Lapua Naturalis. Det finns också gott om kulor för hemladdning. Det allra mesta gevärskrutet kan användas till Sauern som alltid ger en bra precision.
Jag är imponerad av 8×57:an. Den har visat sig ha en bättre skotteffekt än både mindre och grövre höghastighetspatroner. Kanske beror det på att det är lätt att träffa bra med 8×57!
Testgevär: Sauer OutBack 202, 56 cm piplängd.
Fabriksladdad 8×57 IS Hastighet Precision 100 m
Norma 8 g jaktmatch 839 m/s 21 mm
Norma 12,7 g Oryx 744 m/s 22 mm
Norma 12,7 g Alaska 751 m/s 26 mm
Norma 12,7 g Vulkan 743 m/s 30 mm
Laddning: 8×57 är lätt att ladda själv. Med en medelhylsvolym bjuder 8×57 på få överraskningar. De flesta gevärskrut är brukbara. Bara de allra mest senbrännande kruten passar sämre.
Norma hylsor RP 9 ½ tändhatt Hastighet Precision 100 m
8 g Norma FMJ 40 grs Norma 200 801 m/s 20 mm
8 g Norma FMJ 52 grs N 140 854 m/s 25 mm
165 grs Rhino 50 grs Norma202 822 m/s 38 mm
175 grs Sierra ProHunter 49 grs Norma 202 816 m/s 19 mm
175 grs Sierra PH 51 grs Norma 203B 825 m/s 15 mm
175 grs Sierra PH 48 grs N 135 826 m/s 23 mm
175 grs Sierra PH 50 grs N 140 807 m/s 21 mm
180 grs Lapua Naturalis 50 grs Norma 203B 814 m/s 34 mm
185 grs Rhino 50 grs N 150 780 m/s 41 mm
185 grs Remington SP 49 grs N 140 766 m/s 26 mm
12,7 g Oryx 49 grs 203 B 780 m/s 24 mm
12,7 g Norma Oryx 49 grs N 150 775 m/s 15 mm