Bäst jaktlycka har jägarna i Jämtland haft. Där har 108 björnar fällts under björnjaktens första vecka. Det motsvarar knappt hälften av tilldelningen på 220 djur.
God jaktlycka i flera län
I Gävleborgs län har nästan lika många björnar skjutits, 107 stycken. Här betyder det att endast 13 björnar återstår innan kvoten på 120 individer är fylld.
I Dalarna har jägarna nästan skjutit alla björnar som får fällas – 43 av tilldelningen på 48 djur.
I Västerbotten återstår 56 av de 91 björnar som länets björnjägare tilldelats. Detta sedan 35 björnar skjutits.
Situationen är likartad i Västernorrland där tilldelningen uppgår till 85 björnar. Av dessa har hittills 31 fällts, vilket innebär att 54 djur återstår nu när björnjakten går in på sin andra vecka.
280 björnar återstår
I Norrbotten har än så länge endast 17 av de 55 björnar som får skjutas fällts. Av tilldelningen återstår nu 38 björnar.
I Värmland, där tre björnar får fällas i år, avlystes björnjakten redan tidigt eftersom den enda björnhona som ingick i tilldelningen fällts.
Fram tills licensjakten på björn avslutas 15 oktober får ytterligare 280 björnar fällas i sex av de sju län som omfattas av björnjakten.
Uppgifterna i artikeln bygger på länsstyrelsernas information om björnjakten måndag 29 augusti klockan 12.00.