GENVÄGAR
Sökhjälp
SÖK PÅ JJ
Jaktjournalen
PRENUMERANT
Logga in för att få tillgång till de låsta avdelningarna:
Prenumerationsnr
Postnr

Diskutera jakt, skytte, handladdning och vapen
MENY
REPORTAGE
ANNONSER

ITAB
Jaktia
Jakto

Kulor, Krut och Älgar
Jaktradiospecialisten
Rävjakt
Prenumerera
Dovhjortsjakt
Vildmarksgalleriet

Chockhöjda arrenden i norr! Sveaskogschef gynnar sitt privata jaktföretag!

2010-06-12

roneglysveaskog.jpg
Ron Egly, upplåtelseansvarig för Sveaskog
Höjda jaktarrende och fällavgifter är den medicin som statliga skogsbolaget Sveaskog anser ska ge fler jägare chansen att få jaga. Märkligt resonemang, säger de jägare som tvingas sluta på grund av chockhöjda priser. Ortsbor som stängs ute från jakten kan på sin höjd räkna med att få vara guider när arrendena ökar med 300 procent när tillresta jägare med stora plånböcker tar över jaktmarkerna. Samtidigt drar Sveaskogschefen Ron Egly nytta av pris­höjningarna i ett eget jaktguideföretag.


Godsägaren, nyblivne jägaren och tidigare statsministern Göran Persson driver som  ordförande i statliga skogsbolaget Sveaskog en hård linje mot gamla trotjänare, jaktarrendatorer och kunder. Med prishöjningar på 300 procent sker en omfattande gallring bland jägarna i jaktlagen.
Jägareförbundets länsordförande i Västerbotten, Torbjörn Lövbom, fick i en lokaltidning svar på en debatt­artikel där Anna Waxin, chef för upplåtelser på Sveaskog och Sofia Hammarsköld, ansvarig för viltförvaltning, skrev att ”Jakt är ingen mänsk­lig rättighet, det är en hobby som kostar och ett intresse som man måste prioritera mot andra utgifter” 300 jägare mötte i mitten av maj upp på ett stormöte i Lycksele för att ställa Ron Egly och Sveaskogs företrädare mot väggen.
JJ ringde up Ron Egly ansvarig för Sveaskogs upplåtelser och frågade vad han menar med att jakten varit för billig i norra Sverige?
– Vi anser att jakten varit för lågt prissatt speciellt i norra Sverige. Vi har sett över priserna över hela landet och det resulterade i rejäla prishöjningar främst i norr.
En del kritiker påstår att Sveaskogs Naturupplevelser AB är kostnadskrävande och att jägarna får betala för administrationen.
– Det avvisar jag helt, säger Ron, vi jobbar med en slimmad organisation och det är totalt 26 personer som arbetar i företaget och sex personer med jaktupplåtelser.
Hur kan höjda priser ge fler jakttillfällen?
– Det är vår övertygelse att var och en ser över hur de vill jaga. En del slutar och andra får komma in. En del jaktlag kommer att ta in fler jägare för att klara ekonomin.
Vissa jaktlag kanske släpper småviltsjakten och enbart behåller storviltjakten. Totalt innebär det att fler jägare får chansen.
Småviltsjakten har varit otroligt underskattad prismässigt i norra landsändan och det finns många jägare som inte vill lösa dagskort utan hellre ser att de har ett eget arrende där de sköter jakten och viltvården själva. Dessa jägare får nu chansen att komma över en egen jakt. Så fort vi får tid över kommer ett par intressanta objekt att läggas ut till anbud på Sveaskogs hemsida.

Hur många sökande finns i Sveaskogs arkiv?
– När vi träffade jägarna i Lycksele tittade jag i våra listor och såg att det fanns 187 personer i Lycksele kommun som sökte jakt i vårt system.
Många har varit kritiska mot Sveaskogs prispolitik däribland jägare, jaktlag och Svenska Jägareförbundet.
– Vi välkomnar en kon­struktiv debatt. Jägare­förbun­­det är en medlemsorganisation som ska företräda sina medlemmar. Vi har ett gott samarbete med förbundet och sponsrar med marker en del av förbundets projekt.
Arrenderar du själv jaktmarker av Sveaskog?
– Nej, inte nu längre.
Jag frågar eftersom jag ser på nätet att du driver och är ansvarig för ett jaktguideföre­tag, Jamskfjellet Jakt och Hund.
– Jag hoppas att det här inte har med diskussionen att göra. Jag har ett jaktguideföretag och kennelverksamhet i Jämtland men inte guidat de senaste två åren på grund av inskränkningarna i fjälljakten.
Du gynnar dig själv och ditt företag när du ser till att prisnivån på jakt höjs i norra Sverige?
– Du har naturligtvis rätt i sak, men det har ingenting med det här att göra det kan du ta mitt hedersord på. Det här företaget har jag haft före de aviserade prishöjningarna så det är inget som är nytt. Om det är möjligt, du får skriva vad du vill, men om det är möjligt, kan du bortse från det här i artikeln.

Det faktum att Ron Egly själv tjänar på att Sveaskog blir prisledande i ett eget jaktföretag har inte framkommit tidigare. Ron Egly omsatte en kvarts miljon (företagsfakta.se) i konkurrens med sin arbetsgivare om jaktupplåtelser i sitt privata jaktguide- och kennelföretag, Jamskfjellet Jakt och Hund.
Hur det kan komma sig att Egly som är anställd av Sveaskog Naturupplevelser kan konkurrera med sin arbetsgivare är naturligtvis en fråga mellan honom och arbetsgivaren.
Jägarnas dom är dock given och förtroendet för Egly och Sveaskogs teorier om att dyrare jakt ska ge fler jakttillfällen är utan tvekan avslöjad. I klartext handlar det om att tjäna så mycket pengar som möjligt utan några som helst tankar på etik och moral.                

Sveaskog replikerar: Dagen efter ovanstående intervju får redaktionen följande mail från Sveaskogs pressansvarige Esbjörn Wahlberg:
”Hej – I korthet anser jag att diskussionen om Sveaskogs arrendehöjningar är relevant och har allmänintresse – den debatten måste vi ta.Däremot anser jag inte att det gagnar diskussionen om enskilda tjänstemän i Sveaskog enskilt får klä skott för den prispolitik vi bedriver (arrendehöjningarna är sank­tionerat från högsta ort). Ron Egly är jaktansvarig i Västerbotten och det är olyckligt – och publicistiskt tveksamt – om han får ett tryck på sig som rätteligen bör ligga på någon annans axlar.
Att därför insinuera, om det är det som sker i en eventuell artikel, att det skulle ligga i hans egenintresse att Sveaskog höjer jaktarrendena är för det första felaktigt (den delen av hans bolag har varit vilande långt innan han började på Sveaskog!) och för det andra är att utsätta en enskild person för en publicistisk skada som inte är motiverad.
Ron Egly har dessutom varit helt öppen med det faktum att han har en egen firma mot sina chefer på Sveaskog. Den verksamhet som bedrivs idag är att han säljer hundfoder, knappast en verksamhet som sätter honom i en jävsituation.
Jag vill avslutningsvis tillägga att det är ytterst sällan som jag kontaktar ansvarig utgivare på en tidning, det är mig helt främmande att försöka påverka innehållet i en tidning eller annan media. Men med mitt samtal vill jag göra en markering.” •

Med vänlig hälsning,
Esbjörn Wahlberg
Pressansvarig Sveaskog Förvaltning AB

Reds kommentar:
Sveaskogs presschef Esbjörn Wahlberg rusar ut till Ron Eglys försvar och hävdar att jaktguideföretag varit vilande långt innan han började på Sveaskog.
Dagen efter att Jaktjournalen ställt frå­gan till Ron Egly försvann allt utbud om jakt på hemsidan: http://www.jamsk­fjellet.se
Turligt nog kunde Egly och kompani inte radera sidorna på Google där det klart och tydligt syns att Eglys företag erbjöd ripjakt och bäverjakt så sent i mitten av maj 2010, vid samma tidpunkt som Jaktjournalen tog kontakt med honom.
Agerandet avslöjar en chefsmentalitet på Sveaskog där sanningen är lågprioriterad.  Om det är på det här sättet Sveaskog för sin debatt är det lätt att förstå jägarnas frustration.
Både Ron Egly och Sveaskogs press­ansvarige, Esbjörn Wahlberg, skriver och säger att de inte vill påverka innehållet i en tidning. Ändå är det precis det de försöker göra!                                                


Maila en kompis Skriv ut artikeln

© Jaktjournalen 2006
En produktion av Jeloin Data AB